Prasówka 30.09.2022 - wydarzenia dnia, podsumowanie z wczoraj - sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego

Redakcja Wiadomości
Redakcja Wiadomości
CC0
Udostępnij:
Przygotowaliśmy dla Ciebie poranną prasówkę. Zobacz artykuły, które nasi czytelnicy czytali najchętniej wczoraj, 29.09. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Wyszedł w środę z domu i nie ma z nim kontaktu. Rodzina prosi o pomoc w odnalezieniu”?

Prasówka 30.09: top 3 artykuły z wczoraj

Oto lista najpopularniejszych wczoraj wiadomości. Czy miałeś okazje przeczytać je wszystkie?

📢 Wyszedł w środę z domu i nie ma z nim kontaktu. Rodzina prosi o pomoc w odnalezieniu

74-letni Zbyszek Cały zaginął w środę na Szczepinie we Wrocławiu. Szuka go cała rodzina. Może go widzieliście?

Nie przegap promocji!

📢 Najlepsze MEMY o studentach bawią internautów do łez. Rok akademicki 2022/2023 zbliża się wielkimi krokami. Uśmiechnij się

Memy o studentach bawią internautów do łez. Najciekawsze memy o studentach podbijają media społecznościowe. To znak, że rok akademicki 2022/2023 zbliża się wielkimi krokami. Studenckie lata to dla wielu osób niezapomniana przygoda, która kojarzy się przede wszystkim ze swobodą i większą samodzielnością. Na przestrzeni lat powstało jednak wiele stereotypów na temat studiowania, a ponadto, wytworzyły się w środowiskach akademickich charakterystyczne dla nich rozmaite „obyczaje”. Młodzi ludzie chętnie dzielą się nimi w sieci, tworząc zabawne grafiki, nawiązujące do ich studenckiej rzeczywistości. Zobacz najzabawniejsze memy o studentach i uśmiechnij się razem z nami!

📢 Takie są teraz skutki uboczne czwartej dawki szczepionki na COVID-19. Te objawy pojawiają się najczęściej [lista]

Czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID - tzw. drugą dawkę przypominającą - mogą przyjąć od 16 września Polacy powyżej 12 r.ż. Po szczepieniu przeciw COVID można się spodziewać pewnych skutków ubocznych. Nie u każdego występują, jednak jak podkreślają lekarze, niepożądane odczyny wystąpić mogą po każdej szczepionce, nie tylko tej przeciw COVID-19. Jak to wygląda w przypadku czwartej dawki szczepionki? Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po czwartej dawce? Zobacz!

Prasówka 30.09: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały wczoraj uwagę czytelników. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach podatkowych

W październiku emeryci znów dostaną inne przelewy emerytur w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wynika to z faktu otrzymania we wrześniu dodatkowej kwoty - tzw. Czternastej Emerytury. Październikowe przelewy będą więc mniejsze, ale inne w porównaniu z samym początkiem roku. W marcu bowiem doszło do waloryzacji emerytur, a w lipcu do kolejnych zmian podatkowych.

📢 Dodatki dla emerytów w październiku 2022. O takie dodatki mogą ubiegać się seniorzy: mieszkaniowy, energetyczny

O takie dodatki mogą ubiegać się seniorzy: wśród nich dodatek mieszkaniowy i energetyczny. Zobacz dodatki do emerytur w październiku 2022.

📢 Dodatkowe pieniądze dla wdowy - dwie emerytury. Planowane są zmiany w świadczeniach po mężu

Obecnie wdowa dostaje jedno świadczenie: swoje albo zmarłego małżonka. Być może wkrótce to się zmieni i będą do wdów trafiać dwa świadczenia.

📢 Taka genialna sztuczka z folią może zmniejszyć twoje rachunki. Tak możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu

Istnieje jednak pewien trik, który może nam pomóc nieco obniżyć wysokie rachunki za ogrzewanie. Do wykorzystania tej sztuczki będą nam potrzebne jedynie dwa przedmioty.

📢 Takie stare telefony są teraz warte fortunę. Te modele telefonów są poszukiwane przez kolekcjonerów

Masz w domu stare modele telefonów komórkowych? Być może siedzisz na kopalni złota i nawet o tym nie wiesz! Niektóre stare telefony komórkowe są bardzo cenne. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie sporą sumę pieniędzy. Są takie modele telefonów, których wartość sięga kilku tysięcy euro. Zobacz je teraz w naszej galerii.

📢 Kierowcy szykujcie się. Główne ulice we Wrocławiu do remontu jeszcze w tym roku

Zapowiedziane remonty dotyczą głównych ulic Wrocławia - Oławskiej w okolicy Galerii Dominikańskiej, ul. Legnickiej oraz skrzyżowania ul. Powstańców Śląskich z al. Hallera. Drogowcy wejdą też na kilka ulic na Brochowie.

📢 Teraz składki ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą i samozatrudnionych mocno w górę. Sprawdź, ile więcej zapłacisz [29.09.2022]

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że w 2023 roku czeka nas dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do 3490 zł brutto, drugi w lipcu do 3600 zł brutto. To o 590 zł, czyli prawie o 20 proc. więcej niż obecnie. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie powinno zostać opublikowane na dniach. Jak wpłynie to na koszty pracodawców i składki ZUS?

📢 Przebudowa autostrady A4 z Wrocławia wzbudza olbrzymie emocje. W planach także budowa dróg S5 i S8 (MAPY)

Planowana rozbudowa autostrady A4 wzbudza olbrzymie emocje. Jej przebieg zakłada poszerzenie drogi w istniejącym śladzie, gdzie problemem są liczne wiadukty lub całkowicie nowym - dla mieszkańców okolicznych miejscowości oznacza to wyburzenie domów, a dla przyrody wycinkę cennych lasów. W planach GDDKiA jest także budowa dróg ekspresowych: S5 łączącej Sobótkę z Bolkowem oraz S8, która ma odciążyć istniejącą, niebezpieczną DK8. Zapytaliśmy dyrekcję, na jakim etapie są inwestycje.

📢 Matura próbna 2023: matematyka. Odpowiedzi i arkusz zadań. Sprawdź, co było na próbnej maturze z matematyki

Co było na maturze próbnej z matematyki? Zobacz arkusz i odpowiedzi. Matura próbna 2023 z matematyki już zakończona. Jak poszło uczniom? W tym roku szkolnym egzamin dojrzałości odbywa się w nowej formule. Jak zawsze uczniowie oprócz egzaminów majowych mogą wcześniej przystąpić do testów diagnostycznych, czyli matury próbnej. W tym roku CKE umożliwiło szkołom przeprowadzenie egzaminów próbnych, aż dwukrotnie. Sprawdź, jak poszło uczniom na wrześniowych testach diagnostycznych.W materiale znajdziesz arkusz maturalny oraz odpowiedzi do wszystkich zadań.

📢 Tych produktów nie kupuj! Sklepy wycofują je ze sprzedaży. Zobacz najnowsze ostrzeżenia GIS [29.09.2022]

Najnowsze ostrzeżenia GIS. Sprawdź, czy kupiłeś te produkty zanim zostały wycofane ze sprzedaży. Teraz możesz je zwrócić, lub wyrzucić. W naszym artykule znajdziesz ich terminy ważności i numery partii. Ten artykuł jest regularnie aktualizowany.

📢 Piłkarze Śląska Wrocław w grze FIFA 23. Podobni do siebie? (GALERIA)

W piątek 30 września ogólnoświatowa premiera gry FIFA 23. Najsłynniejsza na świecie gra wideo, starająca się być symulatorem piłki nożnej co roku znajduje miliony nabywców na całym świecie. Jak w najnowszej produkcji od EA Sport wyglądają twarze piłkarzy Śląska Wrocław? Mieliśmy okazję to sprawdzić — zobaczcie sami!

📢 Ogromne korki na Nowym Dworze. Budowa TAT wymaga od mieszkańców nerwów ze stali [ZDJĘCIA]

Budowa Trasy Autobusowo Tramwajowej na Nowy Dwór wymaga od mieszkańców nerwów ze stali. Ciągłe zmiany na drogach, dzielenie pasa ruchu z robotnikami i pojazdami pracującymi przy budowie, a nawet czasowe blokady przejazdu powodują, że w korkach stać można niekiedy tam bardzo długo.

📢 Dwa serca do przeszczepu dotarły do Wrocławia policyjnymi śmigłowcami (ZDJĘCIA)

Dwa serca do przeszczepu, dla 65- i 66-latka przetransportowały w tym miesiącu policyjne śmigłowce. Trafiły do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który w tym roku przeprowadził już 30 transplantacji tego narządu.

📢 Wiceprezes IPN wręczył we Wrocławiu Krzyże Wolności i Solidarności. "Chroń nas Panie Boże przed sowiecką zarazą!"

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma odznaczył Krzyżem Wolności i Solidarności uczestników opozycji antykomunistycznej. Przemówienie jednego z nich wywołało spore wzruszenie.

📢 Próbna matura 2023. Język polski - mamy odpowiedzi podane przez CKE i arkusz. Sprawdź, co było na próbnej maturze z polskiego!

Próbna matura z języka polskiego odbyła się 28 września. Wówczas na stronie CKE opublikowano arkusz egzaminacyjny. W tym tekście zamieszczone zostały także proponowane odpowiedzi do zadań, które zamieszczono w zasadach oceniania zadań na stronie CKE. Zdający zakończyli pisanie matury o godz. 13.00, ponieważ czas pracy wynosił aż 240 minut. Uczniowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat matury. – Dali "Tango", a tego jeszcze nie omawialiśmy – piszą uczniowie.

📢 Zderzenie ciężarówki i osobówki na A4 pod Legnicą. Spore utrudnienia dla kierowców

Kierowcy jadący autostradą A4 w zachodnią stronę Dolnego Śląska liczyć się muszą z dużymi utrudnieniami. Pomiędzy Nową Wsią Legnicką a Legnickim Polem trwa usuwanie skutków zderzenia ciężarówki i osobówki.

📢 Najlepsze MEMY na Dzień Chłopaka. Wyślij mema swojemu chłopakowi, koledze lub bratu! 30.09.2022

W piątek, 30 września, obchodzony jest Dzień Chłopaka. Przygotowaliśmy dla was najlepsze memy o tym święcie. Sprawdźcie je w naszej galerii.

📢 Proste przepisy na grzyby. Najlepsze przepisy na grzyby. Jak smażyć grzyby? Grzyby marynowane, smażone, solone, kiszone 29.09.2022

Sprawdzone przepisy na grzyby. Jak zrobić kurki, maślaki, podgrzybki? Wypróbuj nasze przepisy i przyrządź pyszne potrawy z grzybów. Co zrobić z grzybów?

📢 Zobacz najśmieszniejsze MEMY o grzybiarzach! Najlepsze MEMY o grzybiarzach! Internet śmieje się z grzybobrania! 29.09.2022

MEMY o grzybiarzach i grzybobraniu! Aby odpowiednio przygotować się do sezonu zafundujcie sobie dawkę śmiechu i na dobry początek pooglądajcie MEMY o grzybiarzach i grzybobraniu. Jak Internauci komentują tę pasję? Żarty z grzybiarzy są naprawdę śmieszne. Zapaleni grzybiarze mają już pierwsze, owocne grzybobrania za sobą.

📢 Za to można dostać mandat w lesie! 500 zł mandatu w lesie! Sprawdź, czego nie wolno robić w lasach 29.09.2022

Mandat 500 zł w lesie za zbieranie grzybów? Sprawdź, co wolno robić w lasach. Za co grzybiarzom i spacerowiczom grozi mandat w lesie? Jaka kara grozi ci za zbieranie grzybów? Sprawdź, czego nie wolno robić w lesie, by uniknąć mandatu.

📢 Prezes portu lotniczego Wrocław Dariusz Kuś został odwołany. Jacek Sutryk ostro: "To bezprawne działanie. Pójdziemy z tym do sądu"

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Portu Lotniczego we Wrocławiu podjęło decyzję o odwołaniu Dariusza Kusia z funkcji prezesa Portu Lotniczego Wrocław. Wokół tej sprawy obserwowaliśmy konflikt polityczny, który teraz prawdopodobnie przybierze na sile.

📢 Pogrzeb Franciszka Pieczki. Wybitny aktor spoczął na cmentarzu w Aleksandrowie

Prezydent RP Andrzej Duda, członkowie rządu, ludzie świata kultury i przyjaciele pożegnali wybitnego aktora Franciszka Pieczkę. W czwartek uwielbiany przez wszystkie pokolenia widzów aktor spoczął na cmentarzu w Aleksandrowie pod Warszawą. Mszę świętą za zmarłego odprawiono o godz. 12 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie.

📢 Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać maturę 2023? Wymagania egzaminacyjne zmieniły się, ale nieznacznie. O tym warto wiedzieć!

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać maturę z matematyki i innych przedmiotów? W maju uczniowie pierwszy raz przystąpią do egzaminu dojrzałości w nowej formule. Teraz mają okazję sprawdzić się na tzw. teście diagnostycznym, czyli maturach próbnych. Jeżeli chodzi o progi punktowe na maturze to niewiele się zmieniło w tym zakresie. Maturzyści muszą zdać obowiązkowe przedmioty na 30 procent. Ile punktów trzeba więc uzyskać z egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz angielskiego? Wyjaśniamy.

📢 Beka z Wrocławia, czyli najśmieszniejsze memy o stolicy Dolnego Śląska [ZDJĘCIA]

Memy o Wrocławiu mają oddaną rzeszę fanów. Nic dziwnego, bowiem stolica Dolnego Śląska praktycznie każdego tygodnia dostarcza nam amunicji do tworzenia kolejnych żartów. Internauci śmieją się z wykolejonych tramwajów, wszechobecnych korków, smogu, czy prezydenta miasta, który systematycznie pracuje na miano internetowego celebryty. Kliknij w zdjęcie

📢 Ponad 370 punktów szczepień przeciwko grypie na Dolnym Śląsku

Przeciwko grypie można się szczepić od 1 września. Chętnych zapraszają placówki medyczne, m.in. przychodnie POZ oraz apteki. Lista jest długa, na samym Dolnym Śląsku jest prawie 400 punktów szczepień.

📢 Opera Wrocławska z pięcioma statuetkami Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Sukces zapewniła m.in. "Tosca"

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury wyróżnił pięciokrotnie Operę Wrocławska na rozdaniu XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Wrocławski teatr otrzymał statuetki w kategoriach: dyrygent, śpiewak, śpiewaczka, spektakl i plakat teatralno-muzyczny.

📢 17 dzieci zostało poszkodowanych w wypadku na autostradzie A4 pod Strzelcami Opolskimi. Autobus zderzył się z ciężarówką

Dzieci podróżowały autokarem w ramach wycieczki szkolnej. Do kolizji doszło na opolskim odcinku autostrady A4, gdzie znajduje się przewężenie z powodu kończących się prac remontowych.

📢 Franciszek Pieczka na starych zdjęciach. Rodzina nie pozwalała mu skapcanieć! Tak się zmieniał serialowy Gustlik

Franciszek Pieczka już za życia stał się legendą. Wielki, wybitny, genialny - żadne z tych słów nie jest na wyrost, gdy przychodzi do przedstawienia serialowego Gustlika, bohatera z "Czterej pancerni i pies" czy też kochanego Stacha Japycza z serialu "Ranczo". Jak się zmieniał w ciągu swojej niemal 70-letniej kariery zawodowej Franciszek Pieczka? Dziś pogrzeb wybitnego aktora.

📢 Ikoniczne przedmioty z PRL-u. Najbardziej popularne rzeczy z lat 90. i PRL-u. Pamiętasz je? [ZDJĘCIA] 29.09.2022

Dla dzisiejszych czterdziestolatków okres PRL-u i lat 90. to okres dzieciństwa, młodości i dorastania. Pamiętasz te rzeczy ze zdjęć? Czy są Ci całkowicie obce? Wiele osób ogląda je z nostalgią i tęsknotą. Czasy, kiedy było niewiele w sklepach dużo osób wspomina dobrze. Sprawdź galerię zdjęć i przypomnij sobie te lata.

📢 W tych dolnośląskich miastach jest najwięcej seniorów. To nawet 1/4 mieszkańców!

Sprawdzamy w których dolnośląskich miastach (i gminach) udział osób w wieku 65 lat i więcej jest największych w ogólnej liczbie ludności w 2021 r. Dane pochodzą z najnowszego spisu powszechnego, którego tablice opublikowano we wrześniu 2022 roku. Żeby przejść do zestawienia - kliknij w zdjęciez.

📢 Znaczki pocztowe warte fortunę. Nie spodziewasz się, że mogą tyle kosztować. Zobacz, ile są warte stare znaczki 29.09.2022

Stare znaczki pocztowe z czasów PRL-u, ale nie tylko, stają się coraz droższe. Filatelistyka to jedno ze starszych hobby z długą tradycją. Wśród młodych osób nie jest już tak popularne jak kiedyś. Sprawdź, ile mogą teraz kosztować. Ceny są zaskakujące. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie sporą sumę pieniędzy. Stare znaczki warte fortunę. Zobacz, czy masz je w domu, mogą się okazać prawdziwym skarbem.

📢 Wazony i szkło drogie jak nigdy. Kryształy z PRL-u warte fortunę. Kolekcjonerzy zapłacą za nie majątek 29.09.2022

Piękne kryształy z czasów PRL-u. Ile mogą kosztować? Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie kilkanaście tysięcy złotych. Sprawdź, ile kosztują szkła, wazony i talerze z czasów PRL-u. Te rzeczy nigdy nie były takie drogie. Cenne szkła i naczynia z tego okresu można znaleźć na stronie internetowej OLX.pl. Sprawdź, czy masz je w domu, to są prawdziwe skarby.

📢 Te domy kupisz od komornika. Nieruchomości w okazyjnej cenie. Sprawdź licytacje komornicze domów z całej Polski [ZDJĘCIA] 29.09.2022

Planujesz kupno domu? Pomysłem może być licytacja komornicza. Wybraliśmy kilkanaście licytacji, które odbędą się w najbliższym czasie w różnych częściach naszego kraju.

📢 TS-26, czyli tunel-gigant na budowie drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku

Droga ekspresowa S3 na odcinku od Bolkowa do Kamiennej Góry wyróżnia się tunelami. Najdłuższy z nich, oznaczony tajemniczym symbolem TS-26 liczy sobie 2 272,2 m długości. Zaglądamy do środka i musimy przyznać - inwestycja robi piorunujące wrażenie!

📢 Ukrywał się za granicą, a wpadł na Dolnym Śląsku. Policja złapała kryminalistę poszukiwanego 9 listami gończymi

Skandynawia okazała się zbyt zimna dla Dolnoślązaka ukrywającego się przed policją. Postanowił wrócić do Wałbrzycha, choć w kraju wystawiono za nim aż 9 listów gończych! Wpadł... i teraz posiedzi w więzieniu.

📢 10 pomysłów na randkę w dzień chłopaka we Wrocławiu. Tu będziecie się świetnie bawić! [PROPOZYCJE]

Dzień chłopaka, choć nadal o wiele mniej popularny niż dzień kobiet, zaczyna obchodzić coraz więcej osób w różnym wieku. W tym roku święto przypada na piątek (30 września), więc świetnie się składa! Romantyczna kolacja może jednak poczekać na inną okazję. Oto 10 propozycji na randkę w dzień chłopaka we Wrocławiu. Tu nie będziecie się nudzić!

📢 Półtoramilionowy klient otrzymał od Aquaparku roczny bilet VIP. Czy to oznacza, że woda też będzie cieplejsza?

Wrocławski Aquapark prowadzi dokładne statystyki odwiedzających gości. Co roku szczęśliwcy mogą liczyć na niespodziankę… a te bywają często zaskakująco nieprzyjemne. Jak jest teraz?

📢 Więcej pociągów z Wrocławia Głównego do Jelcza-Laskowic, wkrótce także przez Siechnice. Kiedy nimi pojedziemy?

O 5 par pociągów zwiększy się rozkład jazdy z dworca Wrocław Główny do stacji Jelcz-Laskowice. Połączeń w niedługim czasie ma być jeszcze więcej, bo zbliża się koniec remontu wiaduktu kolejowego w Czernicy. O szczegółach przeczytasz poniżej.

📢 Pierwszy sklep socjalny we Wrocławiu. Kto i za ile będzie mógł w nim kupować?

We Wrocławiu niedługo otworzy się sklep socjalny z tanimi produktami pierwszej potrzeby. To nowe miejsce wychodzi naprzeciw losowi osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej.

📢 Toksyczna substancja została wykryta na talerzach. Można je było kupić w znanej sieciówce, także we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

W znanej sieci sklepów sprzedawano talerze, na których znajdował się toksyczny związek chemiczny. Substancja może doprowadzić do obrzęku krtani i płuc. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował kolejne ostrzeżenie dla konsumentów.

📢 Wyglądają niegroźnie? To najbardziej niebezpieczne osoby w Polsce. Oto zabójcy poszukiwani przez policję (28.09.2022)

Poszukiwani przez policję zabójcy cieszą się wolnością. Do tej pory nie zostali złapani. Niemniej jednak muszą ukrywać się przed wymiarem sprawiedliwości. Ścigani są w związku z artykułem 148 KK. Wśród nich są nie tylko Polacy, ale i Rosjanie, Ukraińcy, a nawet Niemcy.

📢 Wrocław na Netflix już za kilka dni! Jest data premiery wyczekiwanego serialu [ZDJĘCIA]

Sześcioodcinkowy serial "Wielka Woda" inspirowany jest Powodzią Tysiąclecia, która nawiedziła Wrocław i jego okolice w 1997 r. Produkcja będzie miała premierę w popularnym na świecie serwisie Netflix, który ogłosił już konkretną datę.

📢 Port Lotniczy Wrocław. Znamy zimowy rozkład lotów. Na liście kilkadziesiąt kierunków, w tym nowości

Już 30 października wchodzi w życie zimowy rozkład lotów z Portu Lotniczego Wrocław. Ze stolicy Dolnego Śląska będzie można polecieć m.in. na Zanzibar, Wyspy Kanaryjskie, ale też do Porto, Malagi czy Dublina. Na liście jest prawie 50 kierunków. Ofertę dla siebie znajdą zarówno osoby, które szukają odpoczynku w "ciepłych krajach", jak i podróżujący biznesowo.

📢 Wypadek tramwaju i taksówki na ul. Glinianej we Wrocławiu. Po zderzeniu samochód zawisł nad wykopem [ZDJĘCIA]

Kierowcy i pasażerowie MPK muszą się szykować na kolejne utrudnienia. Samochód wjechał w przystanek tramwajowy "Gajowa" w kierunku dworca. Tramwaje jeżdżą objazdami.

📢 Niebezpieczne odkrycie budowlańców w kamienicy przy wrocławskim Rynku. Znaleziono broń z czasów II wojny światowej

Niecodzienne znalezisko budowlańców pod wrocławskim Rynkiem. W jednej z kamienic natrafiono na broń radzieckiej produkcji. Do akcji wkroczyli saperzy.

📢 Nowy zabytek na obrzeżach Wrocławia. Teraz będzie można go kupić [ZOBACZ]

Budynek pałacu od lat należy do obecnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Położony na uboczu północnej granicy Wrocławia pośród zieleni i okolic rzeki Widawy, został wpisany w rejestr zabytków i niebawem ponownie będzie wystawiony na sprzedaż.

📢 Końcówka tygodnia zimna i deszczowa. Wiemy, jak długo będzie padało we Wrocławiu

Pierwszy weekend jesieni był wyjątkowo ciepły i słoneczny, lecz wraz z rozpoczęciem nowego tygodnia pojawiły się chmury. Jaka będzie pogoda w najbliższych dniach? Rozmawialiśmy na ten temat z synoptykiem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

📢 Miejscowości na Dolnym Śląsku, które się wyludniają. Tutaj niewielu chce już mieszkać

Oto 15 dolnośląskich gmin, które na przestrzeni ostatniej dekady straciły najwięcej mieszkańców. Są tutaj zarówno spore ośrodki miejskie, które zdają się prężnie rozwijać, jak i gminy wiejskie, które duże inwestycje omijają szerokim łukiem. Dane pochodzą z informacji o Narodowym Spisie Powszechnym, który był przeprowadzony w 2021 roku.

📢 "Na dobre i na złe". Lata mijają, a ona nadal zachwyca młodzieńczą urodą. Katarzyna Bujawiewicz kończy 50 lat. Jak się zmieniła?

Katarzyna Bujakiewicz jest znana widzom m.in. z roli pielęgniarki Marty z "Na dobre i na złe" i Mariolki z "Magdy M.". Aktorka dziś bardziej jest znana ze sceny teatralnej niż ze szklanego ekranu. Pomimo upływu lat, można odnieść wrażenie, że wcale się nie zmienia. Pochodząca z Poznania Bujakiewicz kończy właśnie 50 lat. Jak wyglądała kiedyś, a jak wygląda dzisiaj? Co u niej słychać?

📢 Rodzice nie chcą szczepić dzieci. Rezygnują z obowiązkowych szczepień. Tymczasem słupki zakażeń rosną

Na Dolnym Śląsku wciąż są rodzice, którzy nie godzą się na obowiązkowe szczepienia swoich maluchów. Wielu dorosłych uważa – mimo że nie jest to naukowo potwierdzone – że szczepionki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

📢 Tak wyglądają twarze gwiazd w FIFA 23. Robert Lewandowski podobny?

W grze FIFA 23 zawodnik może mieć jeden z czterech dostępnych rodzajów twarzy. Największe gwiazdy otrzymują w pełni skanowaną twarz, która następnie jest przenoszona na elektroniczną rozgrywkę. To najbardziej szczegółowa metoda, która ma jednocześnie pokazać osiągnięcia dzisiejszego sprzętu. Czy udało się to twórcom? Zobacz, jak wyglądają piłkarskie gwiazdy w FIFA 23. Czy Robert Lewandowski jest do siebie podobny?

📢 Brigitte Bardot kończy 88 lat! Przed laty była ikoną kobiecości, a dziś? Tych faktów z życia pięknej aktorki możesz nie znać

Jako młoda kobieta była uosobieniem kobiecości i zmysłowości. O jej urodzie i aktorskim talencie mówiono nie tylko we Francji, ale i na całym świecie. Choć od lat nie pojawia się już na ekranie, jej nazwisko kojarzą wszyscy. Brigitte Bardot kończy 88 lat. Czym zajęła się po tym, jak porzuciła aktorstwo? Jak potoczyło się jej życie prywatne? Tych faktów o Brigitte Bardot mogłeś nie znać!

📢 Policyjny dron krąży nad Wrocławiem. Na drogach mnóstwo patroli policyjnych

Kierowcy z Dolnego Śląska powinni zachować dziś wyjątkową czujność i zwracać uwagę na przepisy, jeśli nie chcą zakończyć tego dnia z mandatem. Na drogach pojawiło się więcej niż zwykle policyjnych patroli, a nad przejściami dla pieszych krąży dron. Policyjna akcja potrwa do późnego wieczora.

📢 Niedługo otwarcie nowego dyskontu przy obwodnicy we Wrocławiu. Konkurencja przy drodze, która jeszcze nie powstała

Niemiecka sieć handlowa Lidl planuje otwarcie nowego marketu przy ul. Piołunowej, naprzeciwko istniejącej już Biedronki. Sklep ma powstać jeszcze w tym roku.

📢 Licytacja fantów z kultowej Piwnicy Świdnickiej we Wrocławiu. Do kupienia beczki, kute ozdoby, stare drzwi i lustra

Piwnica Świdnicka, jedna z najstarszych restauracji w Europie niedawno zmieniła najemcę. Wraz z nowym otwarciem, wielkiej zmianie uległ wystrój, a stare, stylowe wyposażenie lokalu właśnie szuka nowych właścicieli. W ten piątek będziecie mogli wylicytować ozdoby, stoły, drzwi, lustra, kinkiety, sprzęt audio a nawet... cały bar! O szczegółach piszemy poniżej.

📢 Problemy z ogrzewaniem we Wrocławiu. Tysiące mieszkańców z zimnymi kaloryferami?

Aż do końca tego tygodnia dziesiątki tysięcy wrocławian mogą mieć problemy z brakiem ogrzewania z miejskiej sieci. Dlaczego? Spółka dostarczająca ciepło we Wrocławiu informuje, że Elektrociepłownia Czechnica wykonuje prace konieczne przed sezonem grzewczym. Kto będzie miał w najbliższych dniach zimne kaloryfery? Przeczytajcie poniżej.

📢 Fuszerki budowlane, te są koszmarne! Nikt nie chciałby trafić na takich "fachowców". Oto przykłady, od których włos jeży się na głowie

„Fuszerka” budowlana i nie tylko. Niektóre sytuacje oraz efekty nieprofesjonalnego wykonania różnych czynności, głównie w branży budowlanej wydają się wręcz absurdalne, a „kreatywność” architektów i „specjalistów” jest niebywała. Te najbardziej zaskakujące rozwiązania wziął „pod lupę” facebookowy profil pod nazwą Fuszerka Sp. z o.o., który pokazuje je z przymrużeniem oka. Dziennik Zachodni dostał zgodę na publikację najciekawszych wpadek. „Pomysłowi” elektrycy, monterzy instalacji, murarze i „mistrzowie” elewacji podbijają sieć. Zobacz najbardziej „kreatywne” rozwiązania „fachowców”. Na ich widok ręce opadają!

📢 Akcja Centralnego Biura Śledczego na Turniejowej we Wrocławiu. Mężczyznę wywleczono z auta [FILM]

Dziś około godziny 13.30 na ulicy Turniejowej w Wrocławiu interweniowało CBŚP. Zatrzymany został wywleczony z samochodu i zakuty w kajdanki. Ulica była zablokowana przez kilkanaście minut.

📢 Weekend na Dolnym Śląsku blisko natury. Wyjątkowe dolnośląskie agroturystyki na jesień 2022. Zabytkowe domy, odrestaurowane stodoły i inne

Dolnośląskie jesienią staje się wyjątkowo piękne: kolory pokrywają lasy i góry, a rześkie powietrze zachęca do spacerów, wędrówek i rowerowych wycieczek. Świetne bazy wypadowe dla spragnionych wytchnienia od miasta turystów stanowią agroturystyki. Niektóre dolnośląskie gospodarstwa agroturystyczne oferują nie tylko nocleg i śniadanie – same w sobie stanowią atrakcje dla poszukiwaczy niezwykłych miejsc, ludzi i ich historii. Przedstawiamy dolnośląskie agroturystyki, w których warto spędzić przynajmniej kilka jesienny dni i wieczorów.

📢 Atrakcje turystyczne niedaleko Wrocławia. Tu można się wybrać nawet w niepogodę [PROPOZYCJE]

W tym tygodniu aura raczej nie będzie nas rozpieszczać. Przelotne opady mają się utrzymać aż do niedzieli. To jednak nie powód, by siedzieć w domu! W okolicach Wrocławia jest wiele atrakcji turystycznych, także na niepogodę. Pretekstem do wypadu za miasto może być, obchodzony dzisiaj (d 1979 roku), Światowy Dzień Turystyki.

📢 Piękne żony i partnerki piłkarzy Śląska Wrocław [ZDJĘCIA]

Mówi się, że za każdym sukcesem mężczyzny stoi kobieta. Zobaczcie więc, na czyje wsparcie mogą liczyć piłkarze Śląska Wrocław!

DO KOLEJNYCH ZDJĘĆ MOŻNA PRZEJŚĆ ZA POMOCĄ GESTÓW LUB STRZAŁEK

📢 Otwarcie Baltic Pipe. Kiedyś krytykowali, co mówią teraz? Donald Tusk, Waldemar Pawlak, Leszek Miller o gazociągu

We wtorek nastąpi symboliczne otwarcie gazociągu Baltic Pipe, który będzie dostarczał norweski gaz do Polski. Surowiec ma popłynąć rurociągiem 1 października. Projekt, który został zainicjowany wiele lat temu, wzbudzał głośne dyskusje wśród polskich polityków. Niektórzy z nich byli bardzo krytyczni wobec tego pomysłu, inni zmieniali zdanie.

📢 Superszybki internet na Dolnym Śląsku. 20 tys. domów otrzyma prędkość do 1000 Mb/s

Tauron zakończył budowę sieci światłowodowej w 196 miejscowościach Dolnego Śląska. Dzięki inwestycji dostęp do superszybkiego internetu otrzymało 20 tys. domów i 101 szkół.

📢 Zmiany u lekarzy rodzinnych od października: więcej badań i specjalistycznych konsultacji

Przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej czekają zmiany, które jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, mają wyjść na dobre pacjentom. Lekarz rodzinny zleci więcej badań oraz zajmie się tzw. opieką koordynowaną nad chorym.

📢 To miejsce parkingowe mi się należy, bo mieszkam tuż obok - czyli o zawłaszczaniu przed domami publicznych parkingów

Na wrocławskim Sępolnie nie można swobodnie parkować, gdyż mieszkańcy okolicznych domów uważają, że wolne miejsca przed ich klatkami są przeznaczone tylko dla nich. Sytuacja jest patowa. Czy tak jest na innych osiedlach?

📢 Pojechali na grzyby, najedli się strachu. Interweniowała policja

Grzybiarze z okolic Wałbrzycha wybrali się na grzybobranie w lasy w okolicach Bolesławca. Na długo zapamiętają tę przygodę w lesie, zmuszeni byli wezwać na pomoc mundurowych.

📢 Najciekawsze atrakcje w Polsce: TOP 15 miejsc według użytkowników Google Maps

Google Maps to narzędzie przydatne nie tylko do prostej nawigacji, ale też planowania wakacji, urlopów czy weekendowych wyjazdów. Internauci, korzystając z możliwości, jakie daje program, chętnie dzielą się swoimi opiniami na temat tysięcy miejsc, ofert i atrakcji turystycznych w całej Polsce. Na podstawie ich recenzji Google Maps przyznały Złote Pinezki 2022 dla najciekawszych atrakcji przyrodniczych w kraju. Które miejsce zostały wyróżnione?

📢 Coraz więcej zgłoszeń o próbach porwań dzieci we Wrocławiu. Czy to szajka?

Od kilku dni Facebook obiega post ostrzegający rodziców o próbach uprowadzeń dzieci spod szkół i z placów zabaw we Wrocławiu i w podmiejskich miejscowościach. Policjanci zalecają, by niepokojące przypadki zgłaszać na policję.

📢 Nawiedzone Kłodzko i Kotlina Kłodzka przyprawią Cię o dreszcze. Legendy o duchach, czarownicach i dawnych bogach dla poszukiwaczy dreszczyku

Kłodzko i Kotlina Kłodzka są pełne niezwykłych miejsc, owianych legendami. Niektóre opowiadane są od wieków, inne od niedawna. Część z tych niezwykłych zakątków wiąże się z tragicznymi wydarzeniami, inne to cuda natury, jeszcze inne były świadkami dawnych, dziwacznych dziejów. Czy wiecie, gdzie stała kłodzka szubienica, czym zasłynęła wiedźma Głazucha, na czym siedzi Leśny Lud albo gdzie spotkać widmowego psa? Zapraszamy do naszego przewodnika po nawiedzonych miejscach Kłodzka i Kotliny Kłodzkiej.

📢 Groźny wypadek obok lotniska we Wrocławiu. Ranna kobieta trafiła do szpitala

Około godz. 10 w poniedziałek (26 września) w okolicach wrocławskiego portu lotniczego doszło do poważnego wypadku drogowego. Jedna z osób trafiła do szpitala, a na okolicznych ulicach są duże utrudnienia.

📢 Przewróciła się cysterna z paliwem na węźle Klucz. Na miejscu pracuje grupa chemiczna [ZDJĘCIA]

Na węźle Klucz przewróciła się cysterna. Na miejscu pracuje grupa chemiczna straży pożarnej.

📢 12-letni nożownik w Wodzisławiu Śląskim! Zaatakował dwóch kolegów, jeden jest w ciężkim stanie. Co wydarzyło się na osiedlu XXX-lecia?

Dramatyczne wydarzenia w Wodzisławiu Śląskim. W sobotę, na osiedlu XXX- lecia dwunastolatek dźgnął nożem dwóch nastolatków. Jednego z nich śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabrał do szpitala w Katowicach. Jego stan jest poważny. Zabezpieczono nóż oraz ubrania 12-latka. Trwają działania wyjaśniające wydarzenia. Wiadomo, że 12-latek dźgnął nastolatków w okolice klatki piersiowej.

📢 Memy o Wrocławiu. Internauci nie mają litości dla Sutryka, Odry, korków i MPK [ZDJĘCIA]

Wrocław dla twórców memów jest wyjątkowo urodzajny. Powodów do żartów dostarcza nam prezydent miasta Jacek Sutryk, jego przyboczny - kot Wrocek, ale też deweloperzy którzy czasami mają wrocławian głęboko w nosie, kierowcy i rowerzyści. Zresztą zobaczcie z czego śmieją się w internecie!

📢 Tego nie wolno robić w bloku! Zdziwisz się za co możesz dostać karę i to sporą!

Mieszkanie w bloku ma swoje wady i zalety. My skupimy się dziś na tych pierwszych. Jak się bowiem okazuje przepisy prawa i regulaminy spółdzielni - również tych wrocławskich - sprawią, że nie możemy się czuć do końca swobodni w swoim "M". Nie tylko głośne słuchanie muzyki, ale też uciążliwe dla sąsiadów remonty w ciągu dnia, czy seks na balkonie są zakazane. Łamiesz te zakazy? Musisz liczyć się z konsekwencjami. By dowiedzieć się, czego nie wolno robić w bloku, kliknij w pierwsze zdjęcie i przeglądaj dalej strzałkami.

📢 Najnowsze zdjęcia z budowy drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku. Tunele robią piorunujące wrażenie

Systematycznie prezentujemy Państwu postępy z prac na budowie drogi ekspresowej S3. Dziś kolejna porcja zdjęć. Podobnie jak ostatnio - piorunujące wrażenie robią tunele, które powstają pod Bolkowem. Zobacz najnowsze fotografie z placu budowy!

📢 PSTRYKNIJ GRZYBA 2022! Takie olbrzymy rosną w lasach Dolnego Śląska. Zobaczcie zdjęcia!

W dolnośląskich lasach mnóstwo grzybów! Zobaczcie, co udało się znaleźć naszym czytelnikom na grzybobraniu i przyślijcie nam swoje zdjęcia. Czekamy na maila ([email protected]) i wiadomości na Facebooku. Fotografie opublikujemy w naszym portalu Gazetawroclawska.pl.

📢 Śmiertelny wypadek w Sadkowie pod Wrocławiem. Osobówka uderzyła w ciągnik rolniczy

W sobotę wieczorem doszło do tragicznego wypadku w okolicy miejscowości Sadków (gm. Kąty Wrocławskie). Do zdarzenia doszło tuż przed godz. 20. Osobowy mercedes zderzył się z ciągnikiem rolniczym. - Niestety jedna osoba poniosła śmierć - informują strażacy z OSP w Gniechowicach. Na miejscu pracuje prokurator.

📢 „Czterej pancerni i pies” - wiesz, że pierwszych osiem odcinków powstało na Dolnym Śląsku

W piątek 23 września 2022 zmarł genialny aktor - Franciszek Pieczka. Dla wielu już zawsze będzie on Gustlikiem z "Czterech Pancernych". Przypominamy nasz materiał sprzed roku o tej niezwykłej produkcji. Wiele osób o tym nie wie, ale pierwszych 8 odcinków serialu „Czterej pancerni i pies” powstało na Dolnym Śląsku. To tutaj załoga uczyła się, jak być pancerniakami, to stąd pochodziło wielu aktorów. O kulisach powstania serialu „Czterej pancerni i pies” w rocznicę wyemitowania jego pierwszego odcinka opowiadał nam Marek Łazarz, autor monograficznej książki poświęconej temu kultowemu filmowi.

📢 Lepsze niż memy! Nowe śmieszne hity z klasówek i sprawdzianów. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał! 23.09.2022

Rozpoczął się nowy rok szkolny 2022/2023 i wkrótce przyjdzie czas na pierwsze klasówki i sprawdziany. Nie lubią ich uczniowie, ale bardzo często również nauczyciele. Wielu z nich musi się zmagać z dziwnymi i niecodziennymi odpowiedziami. Te najdziwniejsze, ale i najśmieszniejsze, zebraliśmy w naszej galerii. Wciel się na chwilę w nauczyciela i zobacz jak byś zareagował na te pomysły uczniów. Życzymy dobrej zabawy!

📢 PLEBISCYT EDUKACYJNY Zgłoś swoich kandydatów do nagród dla nauczycieli, dyrektorów oraz przedszkoli i szkół

Znasz dobrego nauczyciela, którego cenią i lubią uczniowie i ich rodzice, albo nauczyciela przedszkola, który najlepiej uczy maluchy? Albo dyrektora, który świetnie zarządza placówką edukacyjną? Wiesz, które przedszkole warto polecić albo która szkoła jest najbardziej przyjazna uczniom i rodzicom? A może po nauce w szkole językowej chcesz ją rekomendować innym? Zgłoś nauczyciela lub placówkę oświatową do nagrody w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym!

📢 Centralne obchody Dnia Administracji Skarbowej we Wrocławiu. Wręczono odznaczenia i przyznano awanse [ZDJĘCIA]

Tym razem we Wrocławiu odbyły się centralne obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej. Wzięła w nich udział minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

📢 Najcenniejsze rzeczy z PRL-u. Jak zarobić na starych przedmiotach? Właśnie tego poszukują kolekcjonerzy! [Lista]

Masz stare przedmioty jeszcze z PRL-u? A może wciąż korzystasz z typowych dla tego okresu mebli? Te rzeczy mogą być sporo warte. Koniecznie sprawdź, co znajduje się w piwnicy i na strychu — kto wie, może akurat ta figura, którą trzymasz od kilkudziesięciu lat, jest poszukiwanym na rynku przedmiotem? Zobacz, jakim przedmiotom w zbiorach warto się przyjrzeć!

📢 Poszukiwane rzadkie monety PRL. Te są najrzadsze! Ile można dostać za obiegowe monety PRL-u? Co wystawić na aukcję?

Wartość kolekcjonerska niektórych przedmiotów robi wrażenie zwłaszcza w przypadku pieniędzy, których faktyczne nominały w ogóle by nie sugerowały tak dużej wartości. Dotyczy to w szczególności pieniędzy z PRL-u, które obecnie są warte kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy więcej niż były warte w dniu pojawienia się na rynku. O jakich monetach dokładnie mowa i dlaczego w ogóle są tyle warte? Za jakie monety kolekcjonerzy zapłacą krocie? Sprawdź koniecznie!

📢 Znaczki z PRL-u najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów. Macie je w klaserach? Tyle są teraz warte!

Zbieranie znaczków to hobby z długą tradycją. Choć dzisiaj filatelistyka cieszy się wśród ludzi młodych niewielkim zainteresowaniem, kiedyś stanowiła bardzo wyraźne i kosztowne wyzwanie. Obecnie posiadacze starych zestawów znaczków pocztowych mogą pokusić się o ich sprzedaż. To istotne, gdyż mogą dostać za nie całkiem sporą sumę. Może to być nawet kilkaset... tysięcy złotych! Niemałe kwoty dostaniemy również za klasery i kolekcje tańszych znaczków! Co warto sprzedać? Zobaczcie w galerii!

📢 HIPOKRATES 2022 Poznaj liderów plebiscytu

Prezentujemy uczestników plebiscytu, którzy dotychczas, po dwóch tygodniach akcji, zdobyli wiele głosów w poszczególnych kategoriach.

📢 Te zabawki i rzeczy z PRL-u dziś są warte fortunę! Masz je w domu? Kolekcjonerzy wydają na nie gigantyczne pieniądze. Ile?

Rzeczy z PRL-u są dziś warte fortunę. Coraz częściej widzi się stare stoliki, krzesła, regały czy komiksy pod śmietnikami. Tymczasem mogą być warte dużo pieniędzy. Trwa szał na meble i przedmioty rodem z PRL-u. Poszukują ich właściciele muzeów, a także prywatni kolekcjonerzy. Ceny niektórych z nich sięgają na popularnych portalach aukcyjnych nawet kilku tysięcy złotych. Przeszukajcie szuflady, piwnice i strychy - zarówno swoje, jak i babci. Być może znajdziecie tam prawdziwe perełki? Jeśli już ich nie używacie, warto je sprzedać. Można w ten sposób sporo zarobić! Zobaczcie naszą galerię cennych przedmiotów z czasów PRL-u i nie tylko. Być może chcieliście je wyrzucić. Nie róbcie tego! Mogą być sporo warte. Fortuna czeka. Zobaczcie!

📢 Memy po wrocławsku. Zobacz, jak mieszkańcy śmieją się z problemów w swoim mieście

Wrocławianie mają wyjątkowe poczucie humoru. Zobacz jak śmieją się z problemów i żartują z samych siebie. Oto świeża dawka nowych memów o Wrocławiu.

📢 Najlepsze memy o wrocławskim MPK. Zobaczcie, z czego się śmieją internauci [ZDJĘCIA]

We wrocławskim MPK wszystko może się zdarzyć. Opóźnienia, wykolejenia, wypadki, kłopoty z kupnem biletów sprawiają, że niebieskie tramwaje i czerwono-żółte autobusy często występują w memach. A wyobraźnia i poczucie humoru internautów wciąż zaskakuje. W memach pojawiają się także znani wrocławianie, tacy jak: prezydent Wrocławia Jacek Sutryk czy prezes MPK Krzysztof Balawejder oraz sami wrocławianie, którym "obrywa się" za brak higieny czy kultura. Komunikacja miejska to temat - rzeka. Zobaczcie, z czego śmieją się internauci. Na kolejne slajdy możecie przechodzić za pomocą strzałek lub gestów na smartfonie.

📢 HIPOKRATES 2022 Wybierz z nami pracowników roku ochrony zdrowia

Znasz dobrego lekarza rodzinnego lub pediatrę, który jest znakomitym specjalistą lub ma wyjątkowe podejście do dzieci? Wiesz, którego stomatologa warto polecić innym? A może pamiętasz sympatyczną i fachową pielęgniarkę lub położną, która zasługuje na wyróżnienie? Zagłosuj w wielkim plebiscycie lub nominuj swoich kandydatów do nagród. Patronem plebiscytu jest Narodowy Fundusz Zdrowia, a patronem ogólnopolskiej gali także Ministerstwo Zdrowia.

📢 Niesamowite dworki i pałace czekają na kupca pod Wrocławiem. Zobacz co sprzedaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa [ZDJĘCIA]

W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Wrocławia aż roi się od miejsc z fantastyczną historią. Barokowe czy klasycystyczne dworki i pałace niszczeją w oczach i czekają na swoich zbawców. Wiele z nich można kupić na przetargach organizowanych regularnie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, oddział terenowy we Wrocławiu. Zobaczcie te najpiękniejsze w okolicach Wrocławia, które czekają na nowych właścicieli.

📢 Memy o Wrocławiu. Internet nie przestaje się śmiać! [GALERIA]

Zobacz najlepsze memy, jakie znaleźliśmy w sieci. Oto one! Uśmiechnijcie się. Zobaczcie, jak internauci z humorem komentują Wrocław na kolejnych slajdach.

📢 "Miasto widmo" na Dolnym Śląsku. Legalnie tu nie wejdziesz. Zobacz jak wygląda dziś! [ZDJĘCIA]

"Miasto duchów" na Dolnym Śląsku od dekad wzbudza ciekawość. Od kilku lat powoli znika jednak na naszych oczach. A jak zaczęła się legenda tego miejsca? Najpierw niemieckie Pstransse, (a w latach 1933–1945 Strans) po wojnie radziecki Strachów, choć oczywiście leżący na terytorium polskim i faktycznie dopiero od 1993 polskie Pstrąże. Wiosną wspomnianego roku wojsko polskie zaczęło zabezpieczanie i pilnowanie terenu opuszczanego przez sowietów. Plany zasiedlenia tego miejsca, które pojawiły się w latach 90-tych nie zostały zrealizowane, a "miasto widmo" wciąż niszczeje. Teraz już nikt go nie pilnuje i zostało z niego niewiele...

📢 Wrocław, Głogów, Legnica, Wałbrzych, Kłodzko. Skąd pochodzą nazwy miast Dolnego Śląska? Będziesz zaskoczony!

Źródła nazw niektórych miejscowości przysparzają niemało problemów językoznawcom. Jesteście ciekawi, skąd się wzięły nazwy takie jak: Wrocław, Głogów, Legnica, Wałbrzych, Szklarska Poręba lub Karpacz? Które miasto powstało na rozległym terenie i dziś zawdzięcza temu swą nazwę? A nazwa którego dolnośląskiego miasta nawiązuje do cierni i kolców? Którą osadę założono na obszarze wypalonego lasu? A może wiecie, które miasto nazwano na cześć wybitnego pszczelarza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie pod zdjęciami w naszej galerii. Materiał przygotowaliśmy na podstawie publikacji Kazimierza Rymuta "Nazwy miast Polski" oraz "Słownika etymologicznego miast i gmin PRL" Stanisława Rosponda.

📢 Oto 10 najbiedniejszych miast na Dolnym Śląsku

Oto najbiedniejsze miasta na Dolnym Śląsku - to one znalazły się na szarym końcu rankingu zamożności na jednego mieszkańca w najnowszym raporcie branżowego czasopisma samorządowego "Wspólnota". Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

📢 Oto najpopularniejsze miejsca do życia w regionie

Gdzie w ostatnich latach przybyło najwięcej mieszkańców na Dolnym Śląsku? Sprawdziliśmy dane GUS za ostatnich 10 lat (2009 - 2018). Zestawienie powstało w oparciu o saldo migracji w poszczególnych gminach, a więc różnicy między osobami, które się zameldowały a danej gminie, a tymi, które się wymeldowały.

📢 W tych dolnośląskich miastach chcemy najbardziej mieszkać

Na Dolnym Śląsku mamy 91 miast. Tylko 24 mają dodatnie saldo migracji - oznacza to, że więcej osób się tam zameldowało niż wymeldowało. Które miasta są najpopularniejsze?

Rekordzista - miasteczko pod Wrocławiem - ma saldo migracji 48,5 na 1000 mieszkańców. Ale to wyjątek. Wrocław ma saldo - 2,3, a średnia dla Dolnego Śląska to 1,3.

Które miasta są "najpopularniejsze"?

📢 Te miasta w regionie najszybciej tracą mieszkańców

Oto miasta, które w regionie straciły najwięcej mieszkańców. Zestawienie powstało na podstawie migracji mieszkańców dolnośląskich miasta (różnicy między liczbą osób zameldowanych oraz wymeldowanych w 2017 roku).

ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nielegalna aneksja terytoriów Ukrainy - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie