Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święcenie pokarmów we Wrocławiu 2024. Kiedy i gdzie można poświęcić wielkanocny koszyczek? Sprawdziliśmy godziny [LISTA PARAFII]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Święconka to nazwa pokarmów, które są święcone w kościołach w Wielką Sobotę. Poświęcone jedzenie umieszczone w wielkanocnym koszyczku ma wiele symboli. Tradycyjnie spożywamy je podczas śniadania wielkanocnego, w Wielką Niedzielę, wcześniej dzieląc się poświęconym jajkiem. Gdzie i w jakich godzinach odbywa się święcenie pokarmów w Wielką Sobotę we Wrocławiu? Sprawdziliśmy.

Wielkanocną święconkę spożywa się podczas śniadania, a zwyczaj święcenia pokarmów wywodzi się jeszcze z wczesnochrześcijańskiej tradycji składania ofiar, którymi chrześcijanie dziękowali Bogu. Wtedy były to płody ziemi, m.in. zboża, oliwki czy owoce.

Zobacz też: Memy na Wielkanoc 2024. Nieumyte okna i przedwyborczy small talk przy świątecznym stole

Dzisiaj podczas święcenia pokarmów przyjmuje się tradycyjną siódemkę, którą umieszcza się najczęściej w wystrojonym bukszpanem, zieloną rośliną i serwetką, wiklinowym koszyczku. Każdy z nich ma swoją symbolikę. Są to:

  • Jajka, najczęściej w formie kolorowych pisanek. Symbolizują nowe, odradzające się wiosną życie oraz Chrystusa Zmartwychwstałego i obietnicę życia wiecznego.
  • Sól, która chroni żywność przed zepsuciem. Jej symbol to oczyszczenie i prawda oraz harmonia między człowiekiem i Bogiem.
  • Baranek wykonany z lukru lub ciasta, symbolizujący Chrystusa Zmartwychwstałego, nazywanego Barankiem Bożym. Umieszczony często na nim napis Alleluja to symbol zwycięstwa życia nad śmiercią. Baranek symbolizuje również niewinność i łagodność.
  • Wędlina (szynka lub kiełbaska), symbolizująca baranka, którego Izraelici zabijali i spożywali w święto Paschy.
  • Babka wielkanocna, symbolizująca nagrodę za umartwienia przeżywane podczas Wielkiego Postu oraz zmianę nieukształtowanych składników w formę doskonałą. Wyrośnięta babka wielkanocna to także symbol zaradności gospodyni domowej.
  • Chleb, który symbolizuje Ciało Chrystusa. Ma gwarantować dostatek, obfitość, dobrobyt i pomyślność.
  • Chrzan, który symbolizuje Mękę Pańską, a także zwycięstwo nad żalem i goryczą nad męką Chrystusa.

Oprócz wspomnianych pokarmów, w koszyczku mogą znaleźć się również ser, pieprz, kurczaczek, zajączek czy woda święcona.

Gdzie poświęcić te pokarmy we Wrocławiu? Kliknij w przycisk poniżej i zobacz w galerii spis godzin w poszczególnych parafiach, z podziałem na dekanaty >>

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska