MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najtańsze działki ROD z altankami na sprzedaż we Wrocławiu. Ile kosztują i gdzie można je kupić?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wiosną we Wrocławiu, jak co roku, pojawia się wysyp ofert sprzedaży prawa do dzierżawy ogródka działkowego. Najbardziej poszukiwane działki to te z wybudowaną altanką. Niewielka zabudowa pozwala na jeszcze większy relaks wśród zieleni, choć sam budynek obarczony jest pewnymi restrykcjami. O szczegółach piszemy poniżej. Gdzie i za ile kupić we Wrocławiu działkę ROD z altanką? Zobacz w galerii 20 najtańszych ofert – prezentujemy tam ceny i lokalizację każdej z nich.

Spis treści

Popyt na posiadanie działek ROD od zawsze był duży, a trend uprawiania swojego ogródka nie jest już tylko domeną osób będących na emeryturze. Swój własny kawałek zieleni chce mieć wiele młodych małżeństw, a nawet studentów. Sformułowanie „swój własny” nie należy rozumieć dosłownie, bo kupujemy jedynie prawo do dzierżawy ogródka, nie zaś sam grunt na którym jest.

Jak kupić działkę ROD?

Procedura nabycia działki jest prosta, choć nieco czasochłonna. Umawiamy się z właścicielem i spisujemy z nim umowę sprzedaży praw do dzierżawy w trzech egzemplarzach – po jednym dla kupującego, sprzedającego i zarządu ROD. Pamiętajmy, że podpisy pod umową musi potwierdzić notariusz. Następnie czeka nas wizyta w urzędzie skarbowym, bo umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 1% (podatek pokrywa kupujący). Kolejna czynność to obowiązkowy kurs (na szczęście bez końcowego egzaminu). Po jego ukończeniu, możemy w pełni poczuć się działkowcem.

ZOBACZ TAKŻE:

Ogródki ROD z altanką we Wrocławiu. Ile to kosztuje?

We Wrocławiu jest 159 ROD, na każdym z nich średnio po kilkaset działek. I praktycznie na każdym ROD znajdziemy kogoś, kto chce wyzbyć się swojego ogródka. Ceny działek zależą od powierzchni, posadzonych na niej roślin, dodatkowych atrakcji, jak ławki, oczka wodne, place zabaw i huśtawki. Kwota idzie mocno do góry w przypadku, gdy na ogródku istnieje altanka czy składzik na narzędzia. Nie bez znaczenia na cenę ma dorzucenie do niego podstawowego wyposażenia: szpadla, grabi, a nawet spalinowej kosiarki.

We Wrocławiu ceny działek ROD z altanką wahają się od 6 do nawet 60 tysięcy złotych. Najczęściej jednak to okolica 20-30 tys. zł. I właśnie tyle radzimy przygotować, jeśli nie chcemy przeprowadzać generalnego remontu altany. Kwota różni się diametralnie od niezabudowanych działek, których średnia cena we Wrocławiu (patrząc na aktualne ogłoszenia) to około 10 tys. zł.

Altanka na działce. Jaka musi być i czego nie wolno w niej robić?

Wpływ na wysokość ceny ma najczęściej wspomniana altana. Im wyższa kwota, tym budynek jest w lepszym stanie. Altanka jest nieoceniona podczas przebywania na działce. Jej zalety docenimy m.in. podczas deszczu, kiedy zagwarantuje nam schronienie lub niespodziewanej wizyty gości. Możemy potraktować ją jako schowek na naczynia, miejsce, gdzie zaparzymy herbatę, schowamy grilla, leżaki, hamak i inne przydatne na działce rzeczy. Z altanki możemy korzystać pod pewnymi warunkami, bo nie wszystko w niej jest dozwolone. Zabudowa ROD jest uregulowana prawnie, a o zasadach mówi ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych.

Zgodnie z obowiązującym prawem, w altance nie można mieszkać i prowadzić działalności gospodarczej. Na działce ROD altana nie może przekraczać powierzchni 35 metrów kwadratowych, 5 metrów wysokości przy dachu stromym lub 4 metrów wysokości przy dachu płaskim. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku. Ich łączny rozmiar nie może przekraczać jednak 12 metrów kwadratowych.

Jeśli wymiary altany są przekroczone, zarząd ROD może zgłosić samowolę budowlaną. Konsekwencje mogą być różne. Od nakazu przebudowy i zmniejszenia rozmiarów budynku, po rozbiórkę, a nawet wypowiedzenie umowy dzierżawy działki. Ponosi je kupujący, więc, aby uniknąć niespodzianek, przed kupnem warto zapoznać się z wymiarami altany. Zgodnie z ustawą, gdy prawo do dzierżawy wygaśnie, a obiekt jest wykonany niezgodnie z prawem, działkowiec nie otrzyma odszkodowania za oddanie działki. Ta zasada dotyczy również likwidacji ogródka, np. na potrzeby budowy nowej drogi.

Gdzie i jak szukać ogłoszeń sprzedaży działek ROD?

Dobrym pomysłem jest telefon do najbliżej położnego zarządu ROD, z pytaniem o działki na sprzedaż. Dane kontaktowe znajdziemy na oficjalnej stronie Polskiego Związku Działkowców Okręg we Wrocławiu, w zakładce Ogrody - Informacje (PZD Okręg we Wrocławiu - dane kontaktowe do ROD). Możemy także szukać ogłoszeń na osiedlowych słupach lub sami wywiesić własne, gdzie poinformujemy o chęci kupna ogródka działkowego. Nie zapomnijmy podać naszego numeru telefonu lub innej formy kontaktu.

Najprostszym rozwiązaniem jest jednak poszukiwanie ogłoszeń w internecie. Wiosną masę ofert znajdziemy na osiedlowych grupach w mediach społecznościowych (np. na Facebooku) i popularnych serwisach ogłoszeniowych. My wybraliśmy dla Was 20 najtańszych, jakie udało nam się znaleźć. Gdzie i po ile można kupić ogródki działkowe ROD z wybudowaną altaną? Zobacz w galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska