Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces naukowców z Politechniki Wrocławskiej - stworzyli nowoczesne implanty, które zastąpią ludzkie zęby!

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Naukowcy z Wrocławia i Tajpeju stworzyli nowoczesne implanty, które mają zastąpić prawdziwe zęby! Więcej o projekcie przeczytasz w artykule.
Naukowcy z Wrocławia i Tajpeju stworzyli nowoczesne implanty, które mają zastąpić prawdziwe zęby! Więcej o projekcie przeczytasz w artykule. mat. prasowe Politechnika Wrocławska
Na Politechnice Wrocławskiej i National Taipei University of Technology trwają prace nad nowoczesnymi implantami dentystycznymi. Powstaną na drukarce 3D, a nowoczesna technologia pozwoli im zrosnąć się z zębami pacjenta.

Wspólne działania zespołów z Polski i Tajwanu są finansowane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i MOST (The Ministry of Science and Technology na Tajwanie) w ramach projektu CERMET. Badacze tworzą implant, który będzie mógł zastąpić ludzki ząb. Jak to w ogóle możliwe? Przeczytaj poniżej.

Wrocławscy naukowcy pracują nad nowoczesnymi implantami

Druk implantów w 3D sprawi, że będą dopasowane „na wymiar” do potrzeb konkretnego pacjenta. W górnej części (koronie) struktura ceramiczna jest lita, a dolna (korzeń) ma porowatą formę. Dzięki temu można nasycić ją stopem magnezu. Zmniejszy to kruchość struktury, a sam rdzeń będzie początkowo pełnił funkcję „kotwicy”, utrzymując implant w szczęce.

Naukowcy z Tajwanu we współpracy z badaczami z Wrocławia opracowują odpowiednie preformy ceramiczne, a następnie trafiają na Politechnikę Wrocławską, gdzie badacze z Katedry Inżynierii Elementów Lekkich, Odlewnictwa i Automatyki na Wydziale Mechanicznym nasycają je metalem. Taki proces pozwoli na dopasowanie implantów do zębów pacjenta. Magnez stopniowo będzie degradować, uwalniając miejsce na wrastanie tkanki kostnej. W efekcie implant stanie się bardzo stabilny – wbudowany w ludzką tkankę.

– Jesteśmy we wstępnym etapie naszego projektu, dlatego na razie testujemy dwie techniki odlewnicze i później wybierzemy tę najbardziej korzystną – opowiada dr inż. Anna Dmitruk, badaczka zaangażowana w projekt.

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej prowadzą także testy prototypów implantu – m.in. badania wytrzymałościowe, jakości połączenia czy badania rozszerzalności cieplnej.

– Do tej pory w implantach dwa różne materiały, ceramika i metal, były łączone np. na zasadzie połączenia śrubowego. Nasz projekt zakłada stworzenie kompozytu, czyli jednego materiału, ale o niejednorodnej strukturze. [...] Wypełnienie metalem takiej koronkowej struktury, jaką proponujemy w naszym projekcie, nie byłoby możliwe w inny sposób - dodaje badaczka z PWr.

Prace potrwają trzy lata. Ich wynikiem będzie prototyp implantu. Dopiero po jego stworzeniu naukowcy mogą szukać finansowania na kolejne etapy prac – np. na prowadzenie badań przedmedycznych. Kierownikiem projektu jest prof. Krzysztof Naplocha, a w jego zespole pracują dr inż. Anna Dmitruk, dr inż. Adrianna Filipiak-Kaczmarek i mgr inż. Natalia Raźny.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska