Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remonty głównych ulic Wrocławia. Szersza Buforowa, Koszarowa i nowa Pułaskiego. Główne drogi będą jak nowe. Mamy wizualizacje

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Główne ulice Wrocławia: Buforowa, Brodzka, Koszarowa, Powstańców Śląskich, Gajowicka, Pułaskiego, Reymonta, Szczytnicka i Ruska mają przejść kompleksowy remont. Większość z nich została zapowiedziana już wcześniej, teraz urzędnicy poinformowali o aktualnym etapie prac nad inwestycjami. W większości powstają dopiero projekty, więc na prawdziwe roboty drogowe jeszcze poczekamy... Przy niektórych padły jednak nowe terminy. Co jest w planach?

Spis treści

Jagodno: Ulica Buforowa zostanie poszerzona

Największych zmian doczeka się ulica Buforowa. Na odcinku od ul. Konduktorskiej do ronda Wschodniej obwodnicy Wrocławia pojawią się cztery pasy ruchu, po dwa w każdą stronę (obecnie na tym fragmencie Buforowa ma po jednym pasie). Miasto dobuduje drugą nitkę w miejscu pasu rozdziału.

- Zadbamy też o odpowiednie i wygodne sposoby włączenia dróg z osiedli w nową nitkę oraz dobre połączenia zarówno istniejącej od zeszłego roku szkoły na Asfaltowej jak i planowanej tu na tym terenie nowej szkoły dla Jagodna – mówiła na konferencji prasowej Elżbieta Urbanek, dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Transportu.

Autobusy po Buforowej będą jeździć wydzieloną trasą, która jest w budowie. Projektowanie drugiej nitki Buforowej zacznie jeszcze w tym roku. Według zapowiedzi urzędników, budowa powinna się skończyć w 2028.

Maślice: Ulica Brodzka z nową nawierzchnią

Urzędnicy zapowiedzieli również remont ul. Brodzkiej na całej jej długości. Droga prowadząca z Maślic do Pracz Odrzańskich zyska nową nawierzchnię jezdni, chodnik, ścieżkę rowerową i oświetlenie. Przystanki autobusowe mają zostać rozbudowane, a łączące je przejścia w azyle lub wyniesienia. Według zapewnień urzędu miasta, projektowanie przebudowy rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Karłowice: Koszmarowa zamieni się w Koszarową

Mieszkańcy Wrocławia prześmiewczo nazywają ulicę Koszarową ulicą Koszmarową. I mają rację. Droga wykonana z zabytkowej kostki brukowej jest w fatalnym stanie i skutecznie utrudnia jazdę karetek pogotowia do szpitala. Nawierzchnia zostanie zastąpiona asfaltem. W planach jest poszerzenie jej z 5,5 metra do 6 metrów. W praktyce oznacza to, że będą mogły się na niej wreszcie mijać miejskie autobusy.

Tak zmieni się ulica Koszarowa. W tym roku ma zakończyć się projektowanie jej remontu.
Tak zmieni się ulica Koszarowa. W tym roku ma zakończyć się projektowanie jej remontu. Urząd Miejski Wrocławia / mat. prasowe

Wybudowane zostaną nowe drogi dla rowerów, chodniki, przejścia dla pieszych, przystanki autobusowe i zatoka blisko szpitala, aby autobusy linii A mogły się w niej zatrzymywać. Zatoka będzie jednocześnie służyć autobusom za przystanek końcowy. Koszt remontu wyceniono na 15 mln zł. W tym roku ma zakończyć się jego projektowanie, potem ogłoszony zostanie przetarg na prace budowlane. To ile potrwają, określi projekt.

Tę zapowiedź szczegółowo opisywaliśmy tutaj:

Południe: Na Powstańców Śląskich asfalt zamiast kostki

Pracami remontowymi zostanie objęta ul. Powstańców Śląskich. Podczas nich dotychczasowa kostka zostanie rozebrana i zastąpiona asfaltem (łącznie 2 kilometry nowej nawierzchni). Oprócz tego wymieniona zostanie podbudowa, odtworzona zieleń, chodniki, wyregulowane będą krawężniki oraz studzienki.

Ulica Powstańców Śląskich także ma doczekać się remontu. Jak zapewniają urzędnicy, na dniach wybrany zostanie projektant przebudowy odcinka od ul. Swobodnej
Ulica Powstańców Śląskich także ma doczekać się remontu. Jak zapewniają urzędnicy, na dniach wybrany zostanie projektant przebudowy odcinka od ul. Swobodnej do al. Hallera. Jarosław Jakubczak / Polska Press

- Na dniach wybrany będzie projektant przebudowy odcinka od ul. Swobodnej do al. Hallera. Oddzielnie będzie przebiegała przebudowa ronda, czyli pl. Powstańców Śląskich. Powstańców Śląskich będzie miała nawierzchnię asfaltową. Sama droga wokół ronda z racji zabytkowych kamienic będzie z kostki granitowej. Wnętrze ronda nabierze bardziej parkowego charakteru – mówił Tomasz Staruchowicz z ZDiUM.

Więcej o remoncie Powstańców Ślaskich przeczytasz tutaj:

Grabiszyn/Południe: Obiecany 6 lat temu remont ul. Gajowickiej

Na remont ulicy Gajowickiej mieszkańcy czekają już 6 lat. Przypomnijmy, że ówczesny kandydat na prezydenta Jacek Sutryk, w październiku 2018 roku obiecywał, że wyremontuje ul. Gajowicką w pierwszej kolejności. Remont jednak nie nastąpił.

Jak tłumaczyli urzędnicy, utrudnieniem były rozmowy z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, któremu zależało na zachowaniu istniejącej geometrii ulicy, zachowaniu w ulicy zabytkowych poniemieckich torów jako "reliktu przeszłości" i nawierzchni z granitowej kostki. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Co zmieni się na ul. Gajowickiej?

- Do Hallera od Zaporoskiej zamiast kostki będzie asfalt i usunięte zostaną poniemieckie tory. Nawierzchnia granitowa pozostanie na wyniesionych skrzyżowaniach i przy kościele Karola Boromeusza. Na odcinku od Zaporoskiej do Hallera powstaną wydzielone buspasy. W rejonie kościoła wygodny autobusowy węzeł przesiadkowy – opisywała Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności.

Na Gajowickiej przebudowane będą także sieci podziemne, wybudowane nowe chodniki, oświetlenie, przejścia dla pieszych, przystanki i nowa dwukierunkowa droga dla rowerów.

- Ulica jest tak zaprojektowana, żeby w kolejnym etapie można było łatwo wbudować torowisko tramwajowe – mówi Tomasz Sikora z urzędu miasta.

Projekt remontu ma być wykonany do końca czerwca tego roku. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na prace budowlane.

Przedmieście Oławskie: Wydzielone torowisko i nowa jezdnia na Pułaskiego

Na odcinku od ul. Kościuszki do Małachowskiego ma pojawić się wydzielone torowisko i nowa jezdnia z masy bitumicznej. Wybudowane zostaną brakujące drogi dla rowerów, chodniki, dwa nowe przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe. Miasto chce wymienić również oświetlenie.

Na ten remont jeszcze poczekamy. Projekt przebudowy ma być gotowy dopiero w 2025 roku. Więcej na temat zaplanowanych prac na Pułaskiego przeczytasz tutaj:

Kleczków: Remont ulicy Reymonta

Remont ul. Reymonta zakłada przebudowę jezdni na odcinku od wiaduktu do mostu Osobowickiego, sieci podziemnych, kanalizacji i torowiska. Wybudowane mają zostać droga dla rowerów, przejazdy rowerowe, przejścia dla pieszych, ogrody deszczowe, a wzdłuż ma być posadzony szpaler dębów.

Mimo braku wykonawcy projektu (ostatni przetarg został unieważniony z powodu zbyt wysokiej ceny, ponowiono go 25 marca), urzędnicy zakładają, że projektowanie remontu ul. Reymonta zakończy się w 2025 roku. Po tym nastąpi przetarg na prace budowlane.

Więcej o remoncie Reymonta przeczytasz tutaj:

Plac Grunwaldzki: Początek remontu wrocławskiej ulicy hańby – Szczytnickiej, jeszcze w tym roku

Prezes MPK Wrocław Witold Woźny, zapowiedział, że jeszcze w tym roku na ulicę Szczytnicką wejdą torowcy.

- To pierwszy etap. Torowcy wybudują torowisko na nowej podbudowie, które izolować będzie drgania i tłumić hałas. Jednocześnie MPWiK zmodernizuje sieć wodociągową – mówi Witold Woźny.

Jeszcze w tym roku na ul. Szczytnickiej ma zostać przeprowadzony remont torowiska i jezdni znajdującej się zaraz przy nim.
Jeszcze w tym roku na ul. Szczytnickiej ma zostać przeprowadzony remont torowiska i jezdni znajdującej się zaraz przy nim. Paweł Relikowski / Polska Press

MPK Wrocław, oprócz wymiany torowiska, zajmie się także tragicznie wyglądającą jezdnią, ale w małym zakresie. Nowa warstwa asfaltu pojawi się na międzytorzu i przytorzu. Po tym etapie zaplanowano uspokojenie ruchu, na podstawie konsultacji społecznych.

Miasto wydzieli wtedy miejsca postojowe, na których sezonowo mogą stać ogródki restauracyjne. W części parkingów pojawią się donice, znane m.in. ze Średzkiej, a w połowie długości urzędnicy wyznaczą przejście dla pieszych. Po uspokojeniu ruchu, jeszcze w 2024 r., zaprojektowany zostanie remont ul. Szczytnickiej – zarówno jezdnia, jak i chodniki.

W pierwszej kolejności drogowcy zajmą się chodnikami. Ich remont przewidywany jest na lata 2025-2026. Dopiero po chodnikach, odnowiona zostanie pozostała, niewyremontowana część jezdni (w tym zapadnięta kostka).

Tak opisywaliśmy ulicę Szczytnicką:

Stare Miasto: Ulica Ruska z drzewami

Wśród zapowiedzianych remontów pojawiła się również ulica Ruska. 160-metrowy odcinek zmieni swój dotychczasowy charakter. Przybędzie zieleni i będzie służyć przede wszystkim jako deptak. Rosnąć tu ma kilkadziesiąt drzew i pnącza. Powstaną parkingi rowerowe, ławeczki i skwer w miejscu dawnej miejskiej bramy. Poziom ulicy zostanie zrównany z poziomem chodnika, aby ułatwić poruszanie się pieszym i rowerzystom. Nowe oświetlenie ma być przygaszone wieczorem i nie przeszkadzać mieszkańcom.

Tak ma wyglądać ulica Ruska po remoncie. Ta inwestycja drogowa jest jedną z wielu zapowiedzianych przez miasto.
Tak ma wyglądać ulica Ruska po remoncie. Ta inwestycja drogowa jest jedną z wielu zapowiedzianych przez miasto. Urząd Miejski Wrocławia / mat. prasowe

Według ostatnich informacji, projekt remontu Ruskiej ma być gotowy jeszcze w 2024 r. Koszt zmian miasto szacuje na kilkanaście milionów złotych. Urzędnicy nie informują, kiedy odnowiona ulica Ruska miałaby być gotowa. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska