Wystartował Wrocławski Budżet Obywatelski 2022. Gdzie i jak zgłaszać swoje pomysły?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Tegoroczne WBO czekają nowości oraz zmiany
Tegoroczne WBO czekają nowości oraz zmiany Paweł Relikowski / Polska Press
Udostępnij:
W poniedziałek (17 stycznia) rozpoczął się nabór projektów do dziesiątej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Oznacza to, że każdy mieszkaniec Wrocławia może od dzisiaj zgłosić na WBO swój projekt. O zasadach tegorocznego WBO, głosowaniu oraz ile można przeznaczyć na swoje pomysły - przeczytasz poniżej.

Spis treści

W tym roku Wrocławski Budżet Obywatelski wynosi 30 mln złotych. To o 5 mln zł więcej niż w poprzednim. 21 mln zł zostanie przeznaczone na realizację projektów ponadosiedlowych, zaś 9 mln zł - projektów osiedlowych.

"Od tej edycji projekt ponadosiedlowy będzie mógł kosztować aż 3 mln zł, a osiedlowy 1 mln zł. Jest jeszcze jedna zmiana. Od tego roku wszystkie projekty będą musiały uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami" - mówi Sebastian Wolszczak, dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej.

WBO 2022 - podstawowe zasady

Projekty WBO ocenione pozytywnie, zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. W czasie oceny przeprowadzane są konsultacje projektów, a w ich trakcie lider może wprowadzić zmiany do zgłoszonego przez siebie projekt. Dodatkowo pomysłodawca (czyli lider właśnie) może w każdym czasie (tj. od złożenia projektu do 4 dni od opublikowania listy projektów ocenionych pozytywnie po rozpatrzeniu odwołań) wycofać złożony przez siebie projekt. Jest także możliwe złożenie odwołania do prezydenta Wrocławia, gdy projekt otrzyma drugą ocenę negatywną, w terminie 7 dni od dnia jej publikacji.

WBO 2022 - głosowanie

Głosowanie na projekty WBO trwa od 23 września do 10 października i jest ono bezpośrednie. Prawo głosu ma każdy mieszkaniec Wrocławia niezależnie od wieku. Co istotne, aby głosować, nie jest potrzebne zameldowanie we Wrocławiu. Oddać głos można przez portal WBO KLIK! oraz papierowo.

Każdy mieszkaniec Wrocławia ma jeden głos, w ramach którego może wybrać maksymalnie jeden projekt osiedlowy i jeden ponadosiedlowy. Aby projekt został wybrany, musi zostać oddanych na niego co najmniej 100 ważnych głosów. Wyniki głosowania zostaną opublikowane na stronie WBO oraz w BIP (Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia). Do realizacji wybierane będą projekty, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków w ramach projektów osiedlowych (9 mln zł) i ponadosiedlowych (21 mln zł).

WBO 2022 - gdzie złożyć projekt

Projekty należy składać na formularzu dostępnym na tej stronie: KLIK! (w zakładce Zgłoś projekt), papierowo lub elektronicznie. Do projektu musi być dołączona lista podpisów przynajmniej 2 mieszkańców popierających projekt, wśród nich może być również podpis lidera. Aby zgłosić projekt, nie jest potrzebne zameldowanie we Wrocławiu.

W przypadku dodatkowych pytań WBO, można zadzwonić pod jeden z podanych numerów:

  • 71 777 81 11
  • 71 777 77 17
  • 71 777 72 92
  • 71 777 86 68

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Propazycje
1. Panele fotowoltaiczne na każdym miejskim dachu .

2. Budowa małej elektrowni wodnej na jazzie Redzinksim .

3. Zagospodarowania bulwarow .

4. Zrobienie bus pasów na głównych ulicach.

5.nasadzenie 100 drzew i 100 krzewów zimozielonych .

6. Nasadzenie 100 różnych gatunków drzew w miescie , jeden wielki ogród botaniczny.
G
Gość
Zlikwidować Sutrykowi profil na FB bo on zamiast zajmować się miastem zajmuje się lansowaniem własnego owłosionego torsu i blokuje Wrocławian
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie