Ponad 100 milionów złotych na realizację pomysłów wrocławian

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Magistrat ogłosił start kolejnych edycji Funduszu Osiedlowego, Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i Mikrograntów.
Magistrat ogłosił start kolejnych edycji Funduszu Osiedlowego, Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i Mikrograntów. UMWr
Udostępnij:
Magistrat ogłosił start kolejnych edycji Funduszu Osiedlowego, Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i Mikrograntów. "Najbliższe lata będą trudne. Ale po budżecie partycypacyjnym Wrocławia tego kryzysu nie widać" - mówi prezydent miasta Jacek Sutryk.

Spis treści

W ciągu najbliższych dwóch lat mieszkańcy Wrocławia zdecydują, na co przeznaczyć ponad 101 mln zł z budżetu miasta. Wrocławski budżet partycypacyjny składa się z trzech programów: Funduszu Osiedlowego, Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego oraz Mikrograntów.

Wrocławianie mogą decydować zarówno o inwestycjach w infrastrukturę, jak i o organizacji wydarzeń sportowych czy kulturalnych.

"Sytuacja budżetowa, którą obecnie mają samorządy, jest delikatnie mówiąc kryzysowa. Ma to oczywiście związek z pandemią, ale też rekordową inflacją oraz zmianami podatkowymi. Najbliższe lata będą trudne. Natomiast po budżecie partycypacyjnym Wrocławia tego kryzysu nie widać. Kwota 101 mln zł, którą planujemy wydać w latach 2022-2023 jest rekordowa. 60 mln zł na Wrocławski Budżet Obywatelski, 40 mln Fundusz Osiedlowy oraz ponad 1 mln zł na Mikrogranty - deklaruje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Fundusz Osiedlowy

Fundusz Osiedlowy pojawił się w 2019 roku. Każde osiedle ma zagwarantowaną dla siebie kwotę na inwestycje służące mieszkańcom. Druga edycja FO wystartuje już w styczniu, gdy zaczną się szkolenia radnych osiedlowych (więcej o nich przeczytacie TUTAJ - KLIK!)

Na lokalne potrzeby inwestycyjne rady osiedli będą miały 40 mln zł do wydania w latach 2022-2023. Nabór wniosków rozpocznie się 1 marca 2022 r. i potrwa pół roku.

"Fundusz Osiedlowy nie jest kierowany tylko do rad osiedli, ale do wszystkich mieszkańców. Rady mają przy FO kluczowe znaczenie, ale wykonują one wole mieszkańców. Dlatego namawiam wszystkich do kontaktu ze swoją radą osiedla i zgłaszanie pomysłów. Rady będą zobowiązane do przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami i przedyskutowania zgłoszonych projektów" - mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w urzędzie miasta.

Wrocławski Budżet Obywatelski

Program WBO działa od 9 lat. Początkowo na projekty partycypacyjne miasto przeznaczało 3 mln zł, ale kwota ta sukcesywnie rosła. Łącznie na ten cel Wrocław przeznaczył już ponad 195 mln zł, a mieszkańcy zadecydowali o wykonaniu 432 projektów. Przez te lata 3145 liderów zgłosiło 4959 projektów. Dziesiąta, jubileuszowa edycja WBO będzie rekordowa jeśli chodzi o budżet. Miasto w tym roku przeznaczy na ten cel 30 mln zł.

"Od tej edycji projekt ponad osiedlowy będzie mógł kosztować aż 3 mln zł, a osiedlowy 1 mln zł. Jest jeszcze jedna zmiana - od tego roku wszystkie projekty będą musiały uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami" - mówi Sebastian Wolszczak, dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej.

Początek składania projektów planowany jest na 17 stycznia 2022 r.

Mikrogranty

Mikrogranty z kolei to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy Wrocławia mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji czy rekreacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym, skierowane głównie do lokalnych społeczności.

"W tym roku, ze względu na podział Strefy Kultury Wrocław, to Wrocławski Instytut Kultury wspólnie z Fundacją Umbrella będzie prowadził program Mikrogranty. Zmieniamy też datę pierwszego naboru. W tym roku startujemy 1 marca" - mówi Anna Bieliz, koordynatorka Mikrograntów.

Mikrogranty są rozdzielane od 2014 roku jako inicjatywa ESK 2016, a w nowej formule współpracy Strefy Kultury Wrocław i Fundacji Umbrella od 2018 roku. W 2022 roku na realizacje projektów miasto planuje przeznaczyć 525 tys. zł.

W załączonej galerii przedstawiamy najważniejsze informacje i daty związane z wrocławskim budżetem partycypacyjnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie