Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fatalny stan torów w centrum Wrocławia, tramwaje zwalniają do 5 km/h. Szykuje się remont

Redakcja
Ograniczenie prędkości dla tramwajów na kluczowym skrzyżowaniu w centrum: Kazimierza Wielkiego / Nowy Świat / św. Mikołaja. W szczycie komunikacyjnym jeździ tutaj 35 tramwajów na godzinę
Ograniczenie prędkości dla tramwajów na kluczowym skrzyżowaniu w centrum: Kazimierza Wielkiego / Nowy Świat / św. Mikołaja. W szczycie komunikacyjnym jeździ tutaj 35 tramwajów na godzinę Pawel Relikowski / Polska Press
- Na skrzyżowaniu ulic Kazimierza Wlk., św. Mikołaja i Nowego Światu obowiązuje ograniczenie prędkości dla tramwajów we wszystkich kierunkach do 5 km/godz. Co jest powodem wprowadzenia takiego ograniczenia? Czy jest to bardzo zły stan techniczny torowiska? Czy działanie sygnalizacji świetlnej na omawianym skrzyżowaniu zostało dostosowane do tak niskiej prędkości tramwajów, by tramwaj, który wjechał na skrzyżowanie, mógł je bezpiecznie opuścić, jadąc 5 km na godzinę? Czy w najbliższym czasie planowane są prace torowe, które umożliwią likwidację przedmiotowego ograniczenia prędkości? - pyta Dominik Niszewski, nasz Czytelnik. Odpowiedzi na te pytania szukał Marcin Walków, reporter Gazety Wrocławskiej.

Pan Dominik słusznie przypuszcza, że stan torowiska tramwajowego w tym miejscu nie jest najlepszy. Mówiąc wprost - jest fatalny. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie od pracowników MPK, motorniczowie wielokrotnie zgłaszali tę kwestię osobom odpowiadającym za utrzymanie torowisk w mieście. Jeszcze do niedawna obowiązywało na tym skrzyżowaniu ograniczenie prędkości do 10 km/godz.

- W ostatnim miesiącu stan 8 krzyżownic i rozjazdu zjazdowego uległ pogorszeniu - tłumaczy Ewa Mazur, rzeczniczka Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. - Doraźnie wykonaliśmy naprawy, takie jak wstawki i spawania. Ponieważ należałoby wzmocnić podłoże, co przy obecnych warunkach pogodowych jest niemożliwe, byliśmy zmuszeni do ograniczenia prędkości jeszcze o 5 km, aby możliwe było dalsze kursowanie tramwajów na tym odcinku - dodaje Ewa Mazur i zaznacza, że w szczycie komunikacyjnym przez to skrzyżowanie przejeżdża 35 tramwajów na godzinę. Intensywnie kursują też tędy autobusy MPK.

Nie było też potrzeby zmiany programu sygnalizacji świetlnej. - Ograniczenie funkcjonuje na krótkim odcinku i dotyczy zredukowania prędkości z 10 do 5 km - dodaje Ewa Mazur. I zapowiada, że torowisko na tym skrzyżowaniu jest przeznaczone do remontu. Ma on objąć wymianę krzyżownic i rozjazdu wraz z podłożem. - Przeprowadzimy go w sezonie wakacyjnym - mówi rzeczniczka ZDiUM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska