MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek tramwaju i autobusu we Wrocławiu. Kierowca chwilowo "utracił koncentrację"

Pierwszy wagon tramwaju wypadł z torów. Prawdopodobnie potrzebny będzie dźwig.
Pierwszy wagon tramwaju wypadł z torów. Prawdopodobnie potrzebny będzie dźwig. Mateusz Kowalski / Korespondenci MPK Wrocław
W poniedziałek (10 czerwca) na Trasie Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór doszło do zderzenia autobusu z tramwajem. Jaka była przyczyna tego wypadku? Przeczytajcie poniżej, co mówi MPK.

AKTUALIZACJA

11 czerwca, godz. 14

W sprawie zdarzenia otrzymaliśmy oświadczenie od rzecznik MPK Wrocław, Katarzyny Pawlak. Publikujemy je w całości:
Prace Komisji MPK dotyczące zdarzenia na TAT z dnia 10.06.2024 r. jeszcze trwają. Monitoring potwierdził, że kierowca nie korzystał z żadnych urządzeń rozpraszających uwagę. Kierowca przyznał, że ruszając z przystanku patrzył w prawe lusterko monitorując peron przystankowy z pasażerami i w tym czasie nie zauważył nadjeżdżającego tramwaju.

Bezpieczeństwo pasażerów, jak również naszych kierowców i motorniczych jest dla MPK najważniejsze. Kierowcy zawodowi przechodzą okresowe szkolenia wynikające z przepisów prawa. Program szkolenia obejmuje takie zagadnienia jak:

  • stosowanie przepisów ruchu drogowego,
  • utrzymanie bezpieczeństwa podczas pracy,
  • ekonomika jazdy,
  • pierwsza pomoc.

Nasi kierowcy przechodzą również wewnętrzne szkolenia z zakresu doskonalenia umiejętności prowadzenia autobusu w ruchu miejskim, mające na celu zmniejszenie liczby kolizji. Chciałabym również dodać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, nasi kierowcy są regularnie poddawani badaniom lekarskim i psychologicznym, które mają na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa zarówno dla kierowców, jak i pasażerów. Badania te są zgodne z wymaganiami określonymi w ustawie o transporcie drogowym oraz przepisami prawa pracy.

11 czerwca, godz. 12

Znamy nowe ustalenia dotyczące wypadku na TAT na Nowy Dwór. Jak przekazuje MPK Wrocław, kierowca, który spowodował zdarzenie, był rozkojarzony.

- Zdarzenie było spowodowane z winy kierowcy autobusu. W oświadczeniu napisał, że przez chwilową utratę koncentracji – mówi Katarzyna Pawlak, rzecznik MPK Wrocław.

Nie wiadomo, co wpłynęło na brak koncentracji kierowcy autobusu, nagły skręt w lewo na prostej drodze i uderzenie w tramwaj. Kierowca był wypoczęty i trzeźwy.

- Została z nim przeprowadzona rozmowa, zgodna z regulaminem MPK Wrocław. Kierowca został pouczony, przejrzany został monitoring – dodaje Katarzyna Pawlak.

Nasze pytanie, czy kierowca poniesie konsekwencje za spowodowanie wypadku, czy po rozmowie wrócił na trasę, pozostało bez odpowiedzi. Nadal oczekujemy na informacje od MPK Wrocław w tej sprawie.

10 czerwca, godz. 10:55

Jak doszło do wypadku tramwaju z autobusem na prostej drodze?

Jakie były powody kolizji? Do zdarzenia doszło na prostym odcinku drogi, gdzie autobusy MPK zazwyczaj mijają się bez problemów. Na trasie na Nowy Dwór nie poruszają się inne pojazdy. Wypadek miał jednak miejsce niedaleko przejścia dla pieszych.

- Ustaliliśmy już, że kierowca był trzeźwy i wypoczęty po weekendzie. Od razu po kolizji został zbadany alkomatem. Mężczyzna jest bardzo doświadczony w tym zawodzie i nie miał wcześniej żadnych, poważnych wypadków. Jeszcze dziś komisja, złożona m.in. z nadzoru ruchu i członków komisji wypadkowej, przebadają sprawę. Sprawdzą m.in. zapisy z kamer obu pojazdów - zapewnia rzeczniczka Katarzyna Pawlak.

Autobus został odstawiony do zajezdni, gdzie przejdzie powypadkowy przegląd. Pracownicy MPK ocenią uszkodzenia i ustalą prawdopodobny powód zderzenia.

Pierwszy wagon tramwaju wypadł z torów. Prawdopodobnie potrzebny będzie dźwig.

Wypadek tramwaju i autobusu we Wrocławiu. Kierowca chwilowo ...

10 czerwca, godz. 10:00

Ruch przywrócony. Tramwaje i autobusy wracają na swoje stałe trasy przejazdu.

***

Autobus zderzył się z tramwajem na TAT na Nowy Dwór

Autobus linii 106 zderzył się z tramwajem o numerze 20 w kierunku Leśnicy. Żadne pojazdy MPK i podwykonawców spółki nie jeżdżą w obu kierunkach za przystankiem Śrubowa, tuż przed wjazdem na estakadę.

ZOBACZ TAKŻE:

- W wyniku zdarzenia pierwszy wagon tramwaju wykoleił się. Na miejscu pracuje już nadzór ruchu MPK. Trwają próby przywrócenia pojazdu na tory, ale może być potrzebny dźwig. Utrudnienia mogą więc potrwać około godziny. Na szczęście nikt nie odniósł - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Katarzyna Pawlak, rzeczniczka MPK.

Pięć linii jeździ objazdami

- Pojazdy zmieniają trasę na przystanku Śrubowa. Omijają dwa przystanki i wracają na stałe linie - dodaje rzeczniczka.

  • Tramwaje linii 20 zostały skierowane objazdem od pl. Orląt Lwowskich przez pl. Jana Pawła II, ul. Legnicką.
  • Tramwaje linii 23 zostały skierowane objazdem przez ul. Legnicką, pl. Jana Pawła II, ul. Podwale.
  • Autobusy linii 106, 148 i 149 zostały skierowane objazdem w obu kierunkach przez ul. Robotniczą.

Tutaj są utrudnienia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska