MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsza linia kolejowa Dolnego Śląska do odbudowy! Mroczne tunele, efektowne wiadukty, piękne widoki

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Wideo
od 16 lat
Ta linia kolejowa to prawdziwa perła Dolnego Śląska. Połączenie z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego zostało poprowadzone w niesamowitej, górskiej scenerii w Dolinie Bobru. Nie brakuje tutaj tuneli czy efektownych wiaduktów, na czele z najsłynniejszym - nad Jeziorem Pilchowickim, który został uratowany przez wysadzeniem na potrzeby produkcji filmu z Tomem Cruisem. Dzięki temu oraz zaangażowaniu władz województwa, linie będzie można odbudować i przywrócić tutaj ruch pociągów. Jak teraz wygląda to połączenie? Sprawdziliśmy, zobaczcie zdjęcia.

To jedna z najpiękniejszych linii kolejowych w całej Polsce! Tory prowadzą malowniczą Doliną Bobru z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego. Niestety, regularnych połączeń kolejowych nie widziano tutaj od lat. Jeszcze w latach 2014 - 2016 połączenia kolejowe uruchamiano w weekendy i święta, kursował wówczas turystyczny pociąg "Dolina Bobru", ostatecznie i tę formę transportu zlikwidowano. Są jednak i dobre informacje. W 2023 doszło do porozumienia między urzędem marszałkowskim a PKP PLK, a odcinek Jelenia Góra - Lwówek Śląski został przekazany na 30 lat w nieodpłatne użytkowanie samorządowi województwa. Planowany jest tutaj remontu i uruchomienie połączeń. Kiedy to nastąpi?

CZYTAJ TAKŻE:

Kilka tygodni temu marszałek Cezary Przybylski zadeklarował, że pierwsze pociągi do Lwówka Śląskiego i Wlenia pojadą z Jeleniej Góry już w 2026 roku. To bardzo optymistyczna zapowiedź, zakładając, że do dziś nie przeprowadzono jeszcze inwentaryzacji tej linii i nie wiadomo, jakie byłyby koszty jej remontu. Inne zagrożenie jest takie, że po wyborach samorządowych jest przesądzone, że marszałkiem nie będzie dłużej wspomniany Przybylski, a ktoś ze zwycięskiej Platformy Obywatelskiej. Tutaj rozmowy i przymiarki wciąż trwają. Czy nowy marszałek podtrzyma wolę odbudowy tej malowniczej linii i przywrócenia ruchu kolejowego? Przekonamy się już wkrótce. Zobaczcie w obszernej galerii zdjęć, w jakim stanie są tory i stacje Kolei Doliny Bobru:

Tunel kolejowy Pilchowice-Potoki w zboczach wzniesienia Dwory. Najkrótszy z trzech tuneli na trasie Jelenia Góra - Lwówek Śląski, liczy sobie 154 metry długości. Znajduje się tutaj:

Najpiękniejsza linia kolejowa Dolnego Śląska do odbudowy! Mr...

Decyzja o budowie kolei w dolinie Bobru zapadła w 1900 roku, wraz z decyzją o budowie zapory w Pilchowicach i utworzeniu zalewu. Początkowo miała służyć do zaopatrywania wielkiej inwestycji, później miała napędzać rozwój przemysłu i turystykę. Tak też się stało. Prace rozpoczęto w 1904 i zakończono w 1909 roku.
TAK POWSTAWAŁA KOLEJ DOLINY BOBRU - ZOBACZ NA ARCHIWALNYCH ZDJĘCIACH

Wybudowano szereg mostów, wiaduktów oraz wydrążono trzy tunele:

 • 154 metrowy pod wzniesieniami Dworów - we wsi Potoki, pod Pilchowicami - na zdjęciu poniżej
Tunel kolejowy Pilchowice-Potoki w zboczach wzniesienia Dwory. Najkrótszy z trzech tuneli na trasie Jelenia Góra - Lwówek Śląski, liczy sobie 154 metry
Tunel kolejowy Pilchowice-Potoki w zboczach wzniesienia Dwory. Najkrótszy z trzech tuneli na trasie Jelenia Góra - Lwówek Śląski, liczy sobie 154 metry długości.

Znajduje się tutaj:
Jerzy Wójcik
 • 187 metrowy pod górą Czyżyk (za przystankiem Pilchowice Zapora - w pobliżu zalewu)
 • i aż 320 metrowy pod Górą Zamkową - w pobliżu stacji kolejowej we Wleniu

Od uruchomienia Kolei Doliny Bobru funkcjonowało na tej linii 7 stacji kolejowych. Są to:

 • Jeżów Sudecki,
 • Siedlęcin,
 • Pilchowice-Zapora,
 • Nielestno,
 • Wleń,
 • Marczów,
 • Dębowy Gaj,
 • Lwówek Śląski.

Szyny kolejowe do budowy efektownego połączenia sprowadzano aż z huty w Bochum, odległego o ponad 700 kilometrów! Możemy się o tym przekonać nawet dziś, bo doskonale widać napisy oraz rok produkcji żelaznych elementów - najstarsze z 1881 roku! Ale znajdziemy też szyny z 1896 czy 1890 roku:

Szyny kolejowe do budowy efektownego połączenia sprowadzano aż z huty w Bochum, odległego o ponad 700 kilometrów!
Szyny kolejowe do budowy efektownego połączenia sprowadzano aż z huty w Bochum, odległego o ponad 700 kilometrów! Jerzy Wójcik

Kolej Doliny Bobru słynie także z wiaduktów i mostów. W pobliżu Pilchowic trafimy na efektowny - kratownicowy most nad Bobrem przy stacji Nielestno:

Kolejowy most kratownicowy na Bobrze, w pobliżu przystanku kolejowego - Pilchowice Nielestno. Wciąż służby okolicznym mieszkańcom do przeprawy na drugą
Kolejowy most kratownicowy na Bobrze, w pobliżu przystanku kolejowego - Pilchowice Nielestno. Wciąż służby okolicznym mieszkańcom do przeprawy na drugą stronę Bobru.

Jerzy Wójcik

Jednak zdecydowanie najbardziej rozsławioną przeprawą na tej linii jest most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim. Liczący ponad 150 metrów, wyjątkowy - o konstrukcji łukowej odwróconej, zawieszony średnio około 40 metrów nad taflą wody! Piękny! A miał zostać wysadzony w powietrze przez ekipę pracującą dla Toma Cruise'a i jego produkcji Mission Impossible 7. Na szczęście nie wydano na to zgody i dziś jest duża szansa na przywrócenie świetności tej pięknej linii kolejowej.

Efektowny most nad Jeziorem Pilchowickim. Wybudowany w latach 1905-1906. Wspiera się na dwóch betonowo-kamiennych filarach, oddalonych od siebie o 85
Efektowny most nad Jeziorem Pilchowickim. Wybudowany w latach 1905-1906.

Wspiera się na dwóch betonowo-kamiennych filarach, oddalonych od siebie o 85 metrów. To na nich spoczywa główna część mostu czyli nitowana, 135-metrowa stalowa konstrukcja kratowa.

Całkowita długość mostu wynosi 151,68 m, a szerokość 4 metry. Usytuowany został około 40 m nad dnem zbiornika, co czyni go jednym z najwyższych mostów w Polsce. Co ciekawe, początkowo wznosił się nad suchą doliną górską, dopiero po wybudowaniu i zamknięciu zapory, od 1912 roku, ten teren został zalany.

Jerzy Wójcik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska