MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wysiedlone miejscowości znikają z krajobrazu. O tym miejscu mówi się dolnośląski Czarnobyl. Przerażający widok!

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Przy rozbudowie Huty Głogów, stwierdzono jej szkodliwy wpływ na środowisko. Wysiedlono kilka wsi, stworzono strefę ochronną
Przy rozbudowie Huty Głogów, stwierdzono jej szkodliwy wpływ na środowisko. Wysiedlono kilka wsi, stworzono strefę ochronną Kacper Chudzik/Polska Press
Mówi się o nim czasem "dolnośląski Czarnobyl". To obszar ochronny, który powstał podczas rozbudowy Huty Miedzi Głogów. Miejscowości takie jak Żukowice, Rapocin czy Bogomice, kiedyś tętniły życiem. Dziś stoją opustoszałe lub niemal opustoszałe. Z roku na rok walą się kolejne ściany budynków i wioski powoli znikają z powierzchni ziemi. Zobaczcie jak wygląda to tajemnicze miejsce. Przejdźcie do galerii zdjęć, klikając w pierwsze z nich.

Budowę głogowskiej huty rozpoczęto w 1968 roku, a już rok później podjęto decyzję o jej rozbudowie, zwiększając zdolność produkcyjną do 160 tys. ton. W lipcu 1971 Huta Miedzi „Głogów I” została przekazana do eksploatacji.

Zobacz też: Miasta-widma na Dolnym Śląsku. Dlaczego wymarły?

Przerażający widok! Wysiedlone miejscowości tworzą "dolnośląski Czarnobyl" >>

Rozbudowa Huty Miedzi. Trzeba było wysiedlić miejscowości

Trzy lata później, w 1974 roku, w Żukowicach pod Głogowem rozpoczęto budowę drugiej części huty – HM „Głogów II”. Jej uruchomienie nastąpiło 8 stycznia 1978. Przy okazji tej inwestycji, stwierdzono szkodliwy jej wpływ na środowisko i podjęto kontrowersyjną decyzję o wysiedleniu kilku miejscowości. W tych lokalizacjach wysiedlono większość lub wszystkich mieszkańców:

  • Wróblin Głogowski,
  • Winowno,
  • Bogomice,
  • Rapocin,
  • Biechów,
  • Żukowice

Żukowice, wysiedlona siedziba gminy

Kiedyś Żukowice były największą wsią w gminie. Mieszkało tam blisko 1500 osób. Dziś, w całej miejscowości mieszka zaledwie pięć rodzin. Co ciekawe, funkcjonujący we wsi kościół wciąż funkcjonuje i odbywają się tam msze.

W niemal opustoszałej miejscowości znajduje się również urząd gminy, poczta i schronisko dla bezdomnych. A raz w tygodniu, w starym kościele odprawiana jest msza dla mieszkańców Żukowic i pobliskiej Kamionej. Niejeden raz słyszeliśmy, że to idealne miejsce na plan filmowy w produkcji, gdzie potrzebna jest wieś widmo.

Odwiedziliśmy kilka opuszczonych przez mieszkańców budynków, które znajdują się na prywatnym terenie dzierżawionym przez sołtysa miejscowości. Jak przyznaje sołtys, czasem miejsce to jeszcze odwiedzają byli mieszkańcy, którzy chcą powspominać stare dzieje.

– Ale trzeba pamiętać, że to nie jest niczyje. Nie można tu od tak wchodzić, wyłamywać drzwi i zabierać rzeczy ze środka. A niestety, wandali nie brakuje – zaznacza sołtys, który czuwa, żeby do środka nie wchodziły nieodpowiednie osoby.

Niestety, walka z wandalami nie jest łatwa. Nie przeszkadzają im nawet zabite deskami okna. Żukowice opustoszały ze względu na sąsiedztwo huty. Wiele domów znajdujących się w tej miejscowości zostało już zburzonych.

Przerażający widok! Wysiedlone miejscowości tworzą "dolnośląski Czarnobyl" >>

Wróblin Głogowski - został jeden dom i kościół

We Wróblinie Głogowskim został się obecnie jeden zamieszkany dom, którego mieszkańcy nie chcą opuścić dawnej wsi. Na środku nieistniejącej miejscowości stoi także kościół pw. św. Heleny, w którym wciąż widać kolorowe malowidła, na które w pogodne dni przez ostałe się okno padają promienie słońca. Niestety cała reszta jest w opłakanym stanie. Teraz w okolicach Wróblina znajduje się Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt.

Rapocin - byli mieszkańcy spotykają się przy kościele

Jedną z najbardziej znanych wysiedlonych przez hutę wsi jest Rapocin. Zarówno po nim, jak i po sąsiadujących z nim Bogomicach nie zostało wiele. Budynki zostały wyburzone, a obecnie rosną tam drzewa.

Pamiątką po Rapocinie jest kościół, w którym już trzykrotnie spotykali się byli mieszkańcy wysiedlonych wsi, by wziąć udział w mszy świętej. Sama msza organizowana była jednak na zewnątrz, bo sama opuszczona światynia grozi zawaleniem. Tuż przy niej znajduje się jeszcze niewielki cmentarzyk.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska