MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nad nielegalnymi wysypiskami śmieci nie było kontroli. To efekt audytu przeprowadzonego w urzędzie wojewódzkim

OPRAC.:
Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Urzędnicy przeprowadzili kontrolę, z której wynika, że w latach 2015-2023 Dolnośląski Urząd Wojewódzki nie wywiązywał się z działań związanych z nielegalnymi składowiskami odpadów. Zapowiedziano kolejne audyty. Będą dotyczyć m.in. przyznawaniu dotacji z budżetu państwa.

Dolny Śląsk ma problem z nielegalnymi wysypiskami śmieci? "Potrzebne są potężne pieniądze"

Na terenie Dolnego Śląska znajduje się co najmniej 36 nielegalnych składowisk odpadów – wynika z wyliczeń urzędników, podanych podczas konferencji prasowej w czwartek (6 czerwca) z udziałem Wojewody Dolnośląskiego, Macieja Awiżenia. Podjęty został na niej problem gospodarki odpadami, gdzie kłopotem jest m.in. brak miejsc utylizacji odpadów i wysokie koszty.

- W momencie, kiedy koszty utylizacji są bardzo duże, część przedsiębiorców decyduje się na nielegalne działania i mamy teraz te śmietniska. Żeby je zlikwidować, potrzebne są potężne pieniądze. Tutaj niestety wysokie koszty uniemożliwiają, aby to robiły gminy, bo przypomnę, że gminy mają ustawowo wpisane (...), aby likwidować na swoim terenie nielegalne śmietniska - powiedział wojewoda.

Dodał, że przyczyną pojawiania się nielegalnych składowisk był m.in. niewystarczający nadzór. Wskazał, iż marszałek województwa zajmuje się 23 obszarami tematycznymi związanymi z odpadami, natomiast "nikt nie kontrolował, czy marszałek się z tych obszarów wywiązuje". Jak ocenił wojewoda, wewnątrz urzędu było "rozmycie odpowiedzialności" w kwestiach związanych z odpadami.

- Nie przypisano konkretnych zadań i kompetencji bezpośrednio odnoszących się do przeciwdziałania powstawania, zwalczania czy usuwania skutków miejsc składowania nielegalnych składowisk odpadów. Tutaj były te zadania przesuwane, wskazywane były różne wydziały, niestety nie było to dobrze w strukturze, w regulaminie opisane - ocenił wojewoda.

Jak wynika z audytu, urząd wojewódzki nie podejmował też działań w momencie, gdy zwracały się o to inne instytucje. Wojewoda podał przykłady, gdy nie były podejmowane żadne czynności wobec pism przysyłanych przez samorządy, straż pożarną, czy stację sanitarno-epidemiologiczną. Bezczynnością miał się też wykazywać Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska czy Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

- Przez okres 4,5 roku wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego zajmował się tematyką, o której mówimy, 3 razy. Przez 4,5 roku. To oczywiście o niczym nie świadczy, to może świadczyć, że się tak dobrze zajmowali, że może więcej nie trzeba było. Ale jednak efekty są takie, że w dalszym ciągu te śmietniska są i jest ich coraz więcej - powiedział Awiżeń.

Wojewoda zadeklarował, że konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych kontroli. Będą dotyczyły również dotacji przyznawanych przez urząd. Chodzi m.in. o prawidłowość procedur.

- Jeżeli ta sama osoba zajmuje się i merytorycznie i finansowo i potem rozlicza, no to to budzi już poważne wątpliwości. Ogólnie dotacje udzielone z budżetu wojewody dolnośląskiego w latach 2015-2023 to są miliardowe dotacje. Ostatni rok 2023 to były ponad 2,2 mld zł, w 2022 3,6 mld zł, wcześniej 5 mld zł – wymieniał Wojewoda Dolnośląski.

Wzrost wydatków nie wiązał się ze zwiększeniem liczby urzędników kontrolujących finanse, bo w badanym okresie liczba etatów malała. Kolejnym obszarem objętym audytem były grunty przekazane podmiotom kościelnym. Zespół sprawdził wszystkie decyzje podjęte w latach 2015-2023. Było ich 91. Tutaj nie dopatrzono się żadnych uchybień.

Źródło: PAP/Michał Torz

W latach 2015-2023 Dolnośląski Urząd Wojewódzki nie wywiązywał się z działań związanych z nielegalnymi składowiskami odpadów - wynika z audytu przeprowadzonego przez urzędników.

Nad nielegalnymi wysypiskami śmieci nie było kontroli. To ef...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska