MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odcinkowy pomiar prędkości na al. Sobieskiego gotowy? Wrocławscy kierowcy już zdejmują nogę z gazu

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Zainstalowane urządzenia do pomiaru prędkości będą kontrolować kierowców na odcinku od wjazdu na mosty Bolesława Krzywoustego do okolic łącznika ul. Wilanowskiej z al. Sobieskiego.
Zainstalowane urządzenia do pomiaru prędkości będą kontrolować kierowców na odcinku od wjazdu na mosty Bolesława Krzywoustego do okolic łącznika ul. Wilanowskiej z al. Sobieskiego. Paweł Relikowski / Polska Press
"Uwaga, odcinkowy pomiar na Sobieskiego już działa!" - można przeczytać na różnych grupach dyskusyjnych w mediach społecznościowych. Pracownicy Inspektoratu Transportu Drogowego zdjęli już folię ochronną z urządzeń i znaków. Żółte kamery celują w nasze samochody, ale czy już działają? Sprawdziliśmy to!

Spis treści

Odcinkowy pomiar prędkości straszy kierowców na al. Sobieskiego we Wrocławiu

Na Dolnym Śląsku odcinkowy pomiar prędkości funkcjonuje m.in. na autostradzie A4. Jak twierdzą inspektorzy transportu drogowego, znacznie pomógł on ograniczyć liczbę wypadków między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi. Dzieje się to równocześnie z uszczuplaniem portfeli, ponieważ w 2023 roku około 300 kierowców dziennie otrzymywało wezwanie do zapłaty za nadmierną prędkość.

Urządzenia pojawiły się na dwóch, krańcowych punktach 2,5-kilometrowego odcinka alei Sobieskiego. Sprawdzają prędkość od wjazdu na mosty Bolesława Krzywoustego do okolic łącznika ul. Wilanowskiej z al. Sobieskiego. Kiedy przejazd z punktu A do punktu B będzie krótszy od określonego czasu, kierowca automatycznie otrzyma wezwanie do zapłaty.

Uważaj na te żółte kamery! Za szybką jazdę dostaniesz tu mandat:

Czy odcinkowy pomiar już działa?

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował "Gazetę Wrocławską", że odcinkowy pomiar na al. Sobieskiego jeszcze nie działa.

- Urządzenia są już gotowe do pracy od dłuższego czasu, ale system jeszcze nie działa. Jesteśmy na ostatniej prostej prac wspólnie z zakładem energetycznym, który ma dostarczyć zasilanie - mówi nam Wojciech Król, rzecznik prasowy GITD.

Możliwe, że przyjdzie nam jeszcze poczekać na uruchomienie całej aparatury. ITD zapewnia, że nie chce włączać jej bez uprzedzenia kierowców, dlatego poinformuje o tym w swoich mediach społecznościowych.

Jakie ograniczenie prędkości jest na al. Sobieskiego?

W lutym miasto zamierzało wprowadzić ograniczenie prędkości na al. Sobieskiego do 50 km/h. Wycofało się z tego pomysłu, więc wciąż możemy tu jechać maksymalnie 70 km/h.

Przypomnijmy, że władze Wrocławia zapowiedziały kapitalny remont konstrukcji estakad, które są częścią alei. Zbudowane tam zostaną ciągi pieszo-rowerowe, a podpory, na których umieszczona jest przeprawa, zostaną odnowione. Ostatnie prace konserwacyjne przeprowadzono tu ponad 40 lat temu - w 1983 roku.

Być może po remoncie ograniczenie prędkości będzie jeszcze większe, ale na razie jest to melodia dość odległej przyszłości. Odcinkowy pomiar - już niekoniecznie.

Taryfikator mandatów dla kierowców na 2024 rok

  • przekroczenie prędkości do 10 km/h: 50 zł i 1 pkt karny,
  • od 11 do 15: 100 zł i 2 pkt karne,
  • od 16 do 20: 200 zł i 3 pkt karne,
  • od 21 do 25: 300 zł i 5 pkt karnych,
  • od 26 do 30: 400 zł i 7 pkt karnych,
  • od 31 do 40: 800 zł i 9 pkt karnych (1600 zł w przypadku recydywy),
  • od 41 do 50: 1000 zł i 11 pkt karnych (2000 zł w przypadku recydywy),
  • powyżej 50 km/h: od 1500 zł i 13 pkt karnych (3000 zł w przypadku recydywy).
Zainstalowane urządzenia do pomiaru prędkości będą kontrolować kierowców na odcinku od wjazdu na mosty Bolesława Krzywoustego do okolic łącznika ul. Wilanowskiej z al. Sobieskiego.

Odcinkowy pomiar prędkości na al. Sobieskiego gotowy? Wrocła...

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska