MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie Kino Lwów popada w ruinę. Tu czas zatrzymał się w PRL-u. Kiedyś w tym budynku spotykała się masoneria

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Najpierw byli to masoni, potem hitlerowcy, a na końcu przodownicy pracy. Kino Lwów niszczej od lat. Dzięki urbexowej wyprawie mamy jego zdjęcia.
Najpierw byli to masoni, potem hitlerowcy, a na końcu przodownicy pracy. Kino Lwów niszczej od lat. Dzięki urbexowej wyprawie mamy jego zdjęcia. FB Introwertyczny Wrocław i jego dzikie okolice
Ostatni film wyświetlono tutaj w 2011 roku. Wówczas Kino Lwów zakończyło swoją działalność. I choć to nie tak dawno temu, to wewnątrz kina czas zatrzymał się wcześniej, w epoce PRL-u. Historia tego miejsca zaczyna się w niemieckim Breslau w 1925 roku, gdy modernistyczny budynek przy al. Hallera był zakonem masonerii.

Spis treści

Od 13 lat budynek dawnego Kina Lwów przy alei Hallera stoi opustoszały. Zaprzestano tam seansów przez bardzo zły stan techniczny obiektu. Ówczesny zarządca – Odra Film – nie miał pieniędzy na remont i kino zostało sprzedane prywatnemu właścicielowi.

Tak teraz wygląda wnętrze Kina Lwów >>

Wewnątrz Kina Lwów czas się zatrzymał

Całe wyposażenie i wnętrze kina pamięta uroczyste otwarcie w latach 50., gdy PRL był "w rozkwicie". Wówczas Kino Lwów nazywało się Przodownik i nie stało przy al. Hallera, a przy ul. Przodowników Pracy.

Jego wnętrza zaprojektował Wacław Szpakowski, polski artysta, architekt, fotograf i muzyk, prekursor sztuki geometrycznej, minimal-artu i op-artu. Kino liczyło prawie 500 miejsc siedzących i było jednym z 15 we Wrocławiu.

Najpierw byli tu masoni, a potem hitlerowcy

Swoją działalność kino rozpoczęło już wcześniej, bo jeszcze przed wojną. Nazywało się wtedy Roxy Filmpalast i oferowało 719 miejsc na dwóch poziomach. Powstało w 1936 roku, gdy hitlerowskie władze Niemiec rozgoniły organizacje i loże masońskie.

Masoni zajmowali budynek od czasów jego wybudowania w 1925 roku. Była to organizacja o charakterze dobroczynnym i samopomocowym - „Odd Fellows”, wywodząca się z Anglii. Choć sami za wolnomularzy się nie uważali, to wzorowali się na ich strukturach i ceremoniałach.

Budynek kina to kwintesencja modernizmu w architekturze. Do czasów wojny był jednym z najnowocześniejszych we Wrocławiu. Zaprojektował go berliński architekt Adolf Rading. Ale zanim kino, stało się kinem, to budynek pełnił funkcje administracyjne i rozrywkowe, a w piwnicy była nawet kręgielnia.

Tak teraz wygląda wnętrze Kina Lwów >>

Zobacz też:

Najpierw byli to masoni, potem hitlerowcy, a na końcu przodownicy pracy. Kino Lwów niszczej od lat. Dzięki urbexowej wyprawie mamy jego zdjęcia.

Wrocławskie Kino Lwów popada w ruinę. Tu czas zatrzymał się ...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska