MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na działce po Solpolu pojawił się pierwszy sprzęt. Powstaną tam apartamenty. Jest już projekt

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Teren po dawnym Solpolu został ogrodzony, wydzielono również wjazd na budowę od strony ul. Franciszkańskiej.
Teren po dawnym Solpolu został ogrodzony, wydzielono również wjazd na budowę od strony ul. Franciszkańskiej. Michał Perzanowski / Polska Press / Roark Studio
Solpol z ul. Świdnickiej we Wrocławiu zniknął na przełomie września i października 2022 roku. Od tego czas plac stał pusty. W pierwszy weekend tego lata na terenie pojawił się pierwszy sprzęt. Projekt budynku jest już gotowy - to apartamentowiec.

Inwestor z Krakowa zbuduje nowy budynek po Solpolu

To zbyt atrakcyjna działka we Wrocławiu, aby przez długi czas stała pusta. Po kilkunastu miesiącach krakowski inwestor NOHO korzysta z projektu Roark Studio i powoli rozpoczyna budowę budynku mieszkalnego w miejscu, gdzie niegdyś stała galeria Solpol.

Początek nie jest zbyt imponujący. Na placu pojawiły się raptem dwie koparki, usypana jest niewielka hałda ziemi z kamieniami. Teren został natomiast ogrodzony, wydzielono również wjazd na budowę od strony ul. Franciszkańskiej.

Wiemy natomiast, jak ma wyglądać apartamentowiec po Solpolu.

- Główną ideą projektu jest wytworzenie silnie zintegrowanego ze śródmiejskim otoczeniem założenia, które poprzez swój charakter i funkcję rozszerza przestrzeń publiczną miasta o wewnętrzne patio. Budynek zaprasza pieszych do swojego wnętrza wysokimi i rozłożystymi formami łukowymi - informuje Roark Studio z Sopotu.

Tak ma wyglądać budynek po rozbiórce Solpolu:

Elewacja ma trzy główne strefy: reprezentacyjną podstawę z łukami, bryłę zasadniczą z modułami oraz ozdobne zwieńczenie na dwóch ostatnich kondygnacjach.

- Niezwykle istotna jest relacja projektowanej zabudowy z sąsiadującym obiektem sakralnym, dlatego zdecydowano się na współczesną interpretacje tradycyjnej cegły – w jasnej piaskowej kolorystyce i podłużnych proporcjach - dodają architekci z Roark Studio.

Próbowaliśmy skontaktować się z inwestorem, jednak nie otrzymaliśmy dokładnych informacji o budowie. Na płocie nie ma jeszcze tablicy informacyjnej.

Solpol był kultowym, choć bardzo młodym budynkiem

Solpol powstał na początku lat 90. Wtedy był najnowocześniejszym domem handlowym we Wrocławiu, natomiast wątpliwości budziła jego forma. Gdy architekci próbowali dopasować budynki do zabytkowej zabudowy, galeria zyskała nieregularne kształty. Od niej zaczęło się wznoszenie postmodernistycznych konstrukcji w innych miastach.

- Gdy budowaliśmy Solpol, wydawało się, że to świetne miejsce na galerię handlową. Ale potem wyszło na jaw, że klienci wolą pojechać na zakupy autem i wprost z parkingu wejść suchą stopą do sklepów - mówił architekt Wojciech Jarząbek, szef projektantów Solpolu.

Solpol nie przetrwał próby czasu. Już kilkanaście lat po budowie jego metalowe elementy zaczęły rdzawieć. Okazało się, że nie oferuje też nic więcej od powstających wokół galerii handlowych. Nie pomogła mu też promocja poprzez nagrywanie w jego piwnicach programu reality-show "Bar".

Pierwsze wzmianki o rozbiórce pojawiały się w prasie już w 2009 roku. Gdy Solpol jeszcze stał przy ul. Świdnickiej, wrocławianie raczje nie mieli o jego wyglądzie dobrego zdania. Dopiero, gdy w 2021 roku potwierdzono rozbiórkę domu handlowego, około 3 tysiące osób podpisało się po petycją o pozostawienie go w pierwotnej formie. To nie pomogło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska