MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rondo na Powstańców Śląskich we Wrocławiu idzie do remontu, ale kostka zostanie. Miasto szuka projektanta

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Ma się zmienić także skwer wewnątrz.
Ma się zmienić także skwer wewnątrz. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
W najbliższych latach ulica Powstańców Śląskich ma zmienić swoje oblicze. Pojawi się asfalt, zniknie kostka brukowa. Ta jednak zostanie na rondzie, lecz w nieco innej formie. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta szuka projektanta i szykuje się do przebudowy. Ma się zmienić także skwer wewnątrz.

Kostka zniknie z ulicy Powstańców Śląskich, ale nie z ronda

Z początkiem lipca Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił przetarg na zaprojektowanie remontu nowej jezdni na rondzie, na osiedlu Powstańców Śląskich. Tym razem dotyczy on ronda, które zostało wyłączone z prac projektowych nad remontem całej ulicy.

- O ile proste odcinki Powstańców Śląskich będą miały nawierzchnię asfaltową, to po konsultacjach z wojewódzkim konserwatorem zabytków, z racji otaczających rondo zabytkowych kamienic, musimy zachować na rondzie tę historyczną nawierzchnię. Poniemiecką, nierówną kostkę na jezdni zastąpią nowe, równe, granitowe bloki – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Co jeszcze zmieni się na Placu Powstańców Śląskich

Dokumentacja obejmie bardzo duży zakres. Projekty dotyczyć będą nie tylko remontu jezdni, chodników czy oświetlenia, ale również sieci podziemnych. Obowiązkiem projektanta będzie również uzyskanie wszelkich uzgodnień, opinii i decyzji umożliwiających ogłoszenie przetargu na realizację remontu. Projektowanie ma potrwać rok, a wykonawca ma być znany już we wrześniu.

Remont Ronda obejmie dwa, odrębne pod względem tworzonej dokumentacji, obszary:

  • przebudowę i remonty sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej, wodociągowej, które zrealizuje MPWiK;
  • część drogowo – elektroenergetyczną wraz z rewitalizacją miniparku. Tym zajmie się ZDiUM. Zamontowane zostaną nowe wiaty na przystanku tramwajowym we wnętrzu ronda, doświetlone będą przejścia dla pieszych.

Skwer na rondzie będzie mieć więcej zieleni

Źródła historyczne podają, że do 1937 roku torowisko znajdowało się w zewnętrznym pierścieniu jezdni i dopiero później zostało przeniesione na środek skweru.

- Nie będziemy tego układu w żaden sposób zmieniać, ale stworzymy dokumentację na remont torowiska z przystankiem oraz zaprojektujemy metamorfozę zielonej części placu – mówi Ewa Mazur, rzecznik ZDiUM.

Będzie ona polegała przede wszystkim na podkreśleniu parkowego charakteru tego obszaru poprzez dodatkowe nasadzenia i odbrukowanie wszystkich alejek, za wyjątkiem głównego ciągu pieszo - rowerowego, biegnącego wzdłuż osi torowiska.

Rondo na osiedlu Powstańców Śląskich jest wyjątkowym w kraju

Plac i ulica Powstańców Śląskich są pozostałością historycznego układu urbanistycznego, powstałego pod koniec XIX wieku: dzielnicy cesarza Wilhelma. Po wojnie dzielnica ta przeobraziła się we współczesne osiedle Południe. Gwiaździsty układ ulic wokół ronda pozostał niezmienny.

Rondo na placu Powstańców Śląskich jest jednym z ośmiu zachowanych w Polsce zabytkowych układów drogowych, wśród nich są m.in. plac Zbawiciela w Warszawie, rondo Solidarności w Łodzi czy plac Grunwaldzki w Szczecinie.

Wszystkie oparte są na planie gwiazdy z promienistym układem ulic, niezwykle popularnych i modnych w XIX wiecznej Europie, chcącej naśladować Paryż. Prekursorem takiego układu drogowego był bowiem ówczesny plac Gwiazdy, aktualnie rondo Charlesa de Gaulle’a z symbolicznym łukiem Triumfalnym.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska