MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławska ulica hańby do remontu. Zamknęli przejazd, to dopiero początek zmian

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Paweł Relikowski
Paweł Relikowski
Remont ulicy Szczytnickiej obejmuje na razie tylko torowisko. Później droga ma przejść większą przebudowę. Na czas remontu została wyłączona z ruchu.
Remont ulicy Szczytnickiej obejmuje na razie tylko torowisko. Później droga ma przejść większą przebudowę. Na czas remontu została wyłączona z ruchu. Paweł Relikowski / Polska Press
Szczytnicka uważana jest za jedną z najgorszych ulic Wrocławia. Tragicznie wyglądająca jezdnia znajduje się jedynie 200 metrów od pl. Grunwaldzkiego i 400 metrów od katedry. „Ścisłe centrum milionowego miasta, a wygląda jak trzeci świat” – opisywali jednogłośnie mieszkańcy, domagając się remontu. Ten właśnie wystartował, ale to dopiero początek zmian na tej ulicy.

Jakichkolwiek prac na ulicy Szczytnickiej, mieszkańcy domagali się od lat. W rozmowie z nami przyznali, że w jej dziurach utykały matki prowadzące dziecięcy wózek. Jej stan doprowadzał nawet do wypadków drogowych.

- Niedawno jedna pani wjechała w dziurę samochodem i koło się jej popsuło. Pchali auto na chodnik, zablokowali drogę, tramwaje wtedy nie jechały – mówiła pani Joanna, mieszkająca przy Szczytnickiej.

Przykłady podobnych sytuacji można mnożyć. Sami wielokrotnie pisaliśmy o ul. Szczytnickiej. Urzędnicy w końcu podjęli decyzję o remoncie, choć ten odbywać się będzie etapami. Pierwszy z etapów wystartował w sobotę, 22 czerwca. Według harmonogramu, zakończy się do 14 września. Torowcy w tym czasie wymienią torowisko, co wiąże się z częściową poprawą nawierzchni jezdni w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Podczas remontu Szczytnicka będzie zamknięta. Ruch w kierunku centrum został przeniesiony na ul. Reja-Benedyktyńską i ul. Sępa-Szarzyńskiego. W kierunku pl. Grunwaldzkiego samochody jadą objazdem ulicą Miłą i Ładną. Tramwaje kursują przez pl. Społeczny i Sienkiewicza.

Wymiana torów tramwajowych to pierwszy z dwóch etapów remontu. Plany zakładają dalszą przebudowę, na podstawie konsultacji z mieszkańcami. Powstanie projekt, który wykona wybrana w przetargu firma.

- Projektant w ramach zadania będzie miał przygotować dokumentacje koncepcji m.in. rozwiązań komunikacyjnych, zielonych, przebudowy sieci m.in. oświetlenia, a także organizacji ruchu dla tej ważnej ulicy, prowadzącej od pl. Grunwaldzkiego w kierunku katedry – opisuje Krzysztof Świercz, rzecznik Wrocławskich Inwestycji.

Oprócz ul. Szczytnickiej, projekt obejmie również plac łączący wloty Szczytnickiej, Polaka, Ładnej, Reja, Nehringa i Skłodowskiej-Curie.

- Przygotowanie koncepcji ma zająć projektantowi 12 miesięcy od momentu podpisania umowy. Dokumentacje trzeba będzie uzgodnić z wojewódzkim konserwatorem zabytków – dodaje rzecznik.

Przetarg na projekt przebudowy został już ogłoszony. Według wcześniejszych zapowiedzi urzędu miasta, drogowcy w pierwszej kolejności zajmą się wyrównaniem krzywych chodników na ul. Szczytnickiej. Ich wymiana ma odbyć się w 2025-2026 r. Wspomniane konsultacje z mieszkańcami dotyczące przebudowy mają zacząć się „niebawem”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska