Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni chcą zatrzymać niszczenie zabytków

Marcin Rybak
Zaułek Solny z przebudowaną bramą od ul Szajnochy to jeden z przykładów na niszczenie - jak hcce PiS - krajobrazu Wrocławia
Zaułek Solny z przebudowaną bramą od ul Szajnochy to jeden z przykładów na niszczenie - jak hcce PiS - krajobrazu Wrocławia Fot. Janusz WóJtowicz / Polska Press
Wrocławskie zabytki martwią radnych PiS. Będzie nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej o stanie zabytkowych budynków?

- Jesteśmy zaniepokojeni niszczeniem krajobrazu Wrocławia, na który składają się zabytki - mówi szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Marcin Krzyżanowski. - Złożymy wniosek o nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w tej sprawie. Prosimy tych, którzy uczestniczą w dyskusji o zabytkach by pomogli nam przygotować program tej sesji.

Marcin Krzyżanowski podaje przykłady. Przebudowa kamienicy na rogu ulicy Kazimierza Wielkiego i Ruskiej. Powstaje nadbudówka nad starą kamienicą - domem towarowym.

To między innymi z powodu historii z nadbudówką nad domem towarowym Wrocławski Ruch Obywatelski złożył wniosek o dymisję Miejskiej Konserwator Zabytków Katarzyny Hawrylak Brzezowskiej. Ruch - dodajmy - reprezentuje Tomasz Owczarek niedawny kandydat na urząd prezydenta Wrocławia.

Krzyżanowski przypomina też dyskusję o Zaułku Solnym. Niedawno przebudowano bramę od ul Szajnochy. Nowy jej wygląd wywołał wielką dyskusję wśród Wrocławian.

“Zakład pogrzebowy na Solnym”, “Wygląda jak wejście na cmentarz”, “Profanacja” - takie opinie internautów, cytowaliśmy w Gazecie Wrocławskiej. Szef radnych PiS podaje też przykład Starej Wozowni przy Orlej. O wyburzeniu tego budynku pisaliśmy w ubiegłym roku. Znajdował się w ewidencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ale jeszcze formalnie nie miał statusu obiektu chronionego prawem,

Miejski Konserwator Zabytków Katarzyna Hawrylak Brzezowska ma pod opieką 10 tysięcy obiektów we Wrocławiu. I to dzięki niej mamy tysiące miejsc bardzo dobrze utrzymanych i odrestaurowanych - mówi nam Barbara Zielińska- Mordarska z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta we Wrocławiu. - Przykład to cały wrocławski Rynek i jego kamienice, Dworzec Główny. To dzięki niej są takie udane projekty jak rewitalizacja Nadodrza czy Przedmieścia Oławskiego.

- Budzący tyle emocji Zaułek Solny to nie zabytek. Przebudowana niedawno brama pochodzi z 1965 roku - dodaje Barbara Zielińska.- Przebudowa kamienicy przy ul. Ruskiej jest prowadzona zgodnie z obowiązującym prawem.

Do udziału w dyskusji o wrocławskich zabytkach zgłosiły się już Dolnośląska Izba Architektów.

Kilka dni temu Rada Dolnośląskiej Izby Architektów i przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich przysłali list do prezydenta Dutkiewicza.

Przypominają w nim wiele odrestaurowanych obiektów jak bunkier - Muzeum Sztuki Współczesnej, Szklany Dom na Świdnickiej czy Hala Ludowa. Piszą, że we Wrocławiu “wypracowany został unikalna metoda ochrony zabytków “z jednoczesnym zezwoleniem na interwencję projektową” . Dzięki temu “w sposób wzorcowy” udaje się prowadzać nowe funkcje do zabytkowych obiektów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska