Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław ma nowy zabytek słynnego projektanta. To stara hala sportowa przy ul. Osobowickiej

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Stara hala sportowa przy ul. Osobowickiej 48 została wpisana do rejestru zabytków. W praktyce oznacza to, że nie można jej wyburzyć, a wszelkie remonty muszą mieć zgodę konserwatora. Decyzja nie jest prawomocna.
Stara hala sportowa przy ul. Osobowickiej 48 została wpisana do rejestru zabytków. W praktyce oznacza to, że nie można jej wyburzyć, a wszelkie remonty muszą mieć zgodę konserwatora. Decyzja nie jest prawomocna. Paweł Relikowski / Polska Press
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków budynek hali sportowej Brückeneue przy ul. Osobowickiej 48 we Wrocławiu. Jak informuje, decyzja w tej sprawie nie jest jeszcze prawomocna.

Halę Brückeneue wzniesiono w 1929 roku według projektu znanego architekta Richarda Konwiarza – projektanta m.in. Stadionu Olimpijskiego, kąpieliska na Oporowie czy schronu przeciwlotniczego przy pl. Strzegomskim (dzisiejszą siedzibę Muzeum Współczesnego). Hala została zbudowana z myślą o mieszkańcach północnego Wrocławia. Trenowali tam gimnastykę i ćwiczenia siłowe. Nazwę Brückenaue wzięła od lokalizacji. Znajduje się między mostami Osobowickim i Kolei Poznańskiej.

Przed i w czasie II wojny światowej często była wykorzystywana do celów propagandowych. Na jej terenie często odbywały się defilady i parady wojskowe III Rzeszy. Po wojnie należała do Ligii Obrony Kraju. Jak poinformował Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, hala sportowa znajdująca się naprzeciwko Cmentarza Osobowickiego została wpisana do rejestru zabytków 29 lutego. Dzisiaj opuszczony budynek jest w tragicznym stanie. Ma zniszczoną elewację i brakuje dachu. Tak obiekt opisuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków:

- Reprezentuje styl modernistyczny i jest znaczącym przykładem architektury tego okresu we Wrocławiu. Charakteryzuje się prostą, kubiczną formą, z otwartą dolną kondygnacją wspartą na siatce żelbetowych słupów, co nadaje obiektowi dynamizmu bez naruszenia harmonii kompozycji. Jego wartość artystyczna jest widoczna, mimo powojennych przekształceń i zniszczeń spowodowanych pożarem.

Zobacz też: Wrocław w połowie XX wieku - zobacz zachwycające zdjęcia sprzed lat

Co oznacza w praktyce wpisanie budynku do rejestru zabytków? Przede wszystkim uniemożliwia jego rozbiórkę i wyburzenie. Natomiast wszelkie naprawy, przebudowy, remonty i inne prace budowlane wymagają uzyskania pozwolenia konserwatora.

Zabytkowa hala sportowa znajduje się tutaj:

Zobacz zdjęcia:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska