MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budynki szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu do rozbiórki? Jest wniosek inwestora o "modernizację" obiektu. Tak wygląda dawna Betania

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Byliśmy w środku w 2022 roku. Zobacz zdjęcia z wewnątrz w naszej galerii >>>>>
Byliśmy w środku w 2022 roku. Zobacz zdjęcia z wewnątrz w naszej galerii >>>>>Magda Pasiewicz / Tomasz Hołod / Archiwum Gazety Wrocławskiej
Inwestor złożył wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynków położonych na terenie dawnego Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu - informuje tygodnik "Property Insider. To w związku z planowaną "rewaloryzacją". Obiekt jest kompleksem szpitalnym, którego pierwsze wzmianki datuje się na rok 1852.

Opuszczone budynki szpitala im. Marciniaka zostaną zrewitalizowane?

- Okre Traugutta Sp. z o.o. złożyła wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynków i obiektów położonych na terenie dawnego Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu w związku z projektowanym zamierzeniem budowlanym "Rewaloryzacja zespołu zabudowy dawnego Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu" przy ul. Traugutta 110–120. Obiekt to tzw. Betania, kompleks szpitalny wybudowany w latach 1852–1916 - czytamy w Property Insider.

Informację potwierdzają dwa wnioski o pozwolenie z 11 kwietnia. Projektantem jest biuro JEMS Architekci. Co planuje inwestor?

  • rewaloryzację zespołu zabudowy dawnego Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego - budynki A i B,
  • rewaloryzację zespołu zabudowy dawnego Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego - budynek C.

Budynek "A" to położony tuż przy ul. Traugutta główny gmach szpitala. Nie zostanie rozebrany, a zmianie ma ulec wnętrze. Budynek "B" szpitala im. Marciniaka znajduje się w głębi, po północno-wschodniej stronie od budynku "A". Funkcjonowały w nim oddziały dziecięce, a w centralnym punkcie, na samej górze, godzinę wskazywał okrągły zegar.

Budynek "C" szpitala im. Marciniaka został po wojnie przebudowany. Wcześniej górowały nad nim zdobienia. Bryła została z nich ogołocona. Wcześniej znajdowała się tu dyrekcja całej placówki. Leży przy skrzyżowaniu ul. Traugutta i Więckowskiego.

- Inwestor chce przeprowadzić niewielkie rozbiórki. Będą one dotyczyć tylko przybudówek, pozbawionych znaczenia historycznego, naruszających kompozycję całego założenia i psujących estetykę całości – ale ocenę ich wartości również wydają wojewódzkie służby konserwatorskie, a nie samodzielnie inwestor. Nie ma i nie może być mowy o rozbiórce głównych części kompleksu, w szczególności imponujących czterokondygnacyjnych głównych gmachów z początków XX wieku, pełnych interesujących architektonicznych detali (tzw. budynki A i B dawnego szpitala im. Marciniaka) - informują wrocławscy urzędnicy.

Tak wygląda opuszczony szpital w środku. Zrobiliśmy tu mnóstwo zdjęć

W 2022 roku, w zamkniętym od kilku lat szpitalu, odbył się przegląd sztuki "Survival". Wstęp był bezpłatny, a nasza reporterka skorzystała z ostatniej okazji, aby uwiecznić dawne sale operacyjne, szpitalne korytarze i gabinety lekarskie.

Zobaczcie naszą galerię. Mamy mnóstwo fotografii >>

Historia tego wrocławskiego szpitala sięga XIX wieku

W połowie XIX wieku we Wrocławiu nie było szpitala na miarę tego miasta. Mieszkańcy korzystali z kilkunastu małych placówek, które na ogół były zarządzane przez zakony katolickie. W 1849 roku miasto wykupiło teren przy obecnej ul. Traugutta 112. Na półhektarowej działce miało wkrótce powstać 10 obiektów składające się na kompleks "Szpitala Bethanien". Budowę zakończono dopiero 60 lat później - w 1913 roku.

  • Po 1945 roku niektóre obiekty szpitala zostały rozebrane lub częściowo przebudowane wraz ze znaczną modernizacją wnętrz.
  • Przez około 15 lat placówka została przejęta przez Okręgowy Szpital Wojskowy (dziś 4. Wojskowy Szpital Kliniczny przy ul. Weigla). Następnie utworzono tu szpital specjalistyczny.
  • Obiekty mocno ucierpiały w trakcie powodzi w 1997 roku. 12 lipca po godz. 17 woda wdarła się na teren szpitala, zalewając najniższe kondygnacje, niszcząc pracownię tomografii komputerowej, dopiero co wyremontowaną izbę przyjęć, czy nowoczesną sterylizatornię. Straty oszacowano na ponad 6 mln złotych.
  • W 2003 roku w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala powstało lądowisko dla helikopterów, sfinansowane przez Urząd Miasta.
  • 31 sierpnia 2015 roku Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej rozpoczął udzielanie świadczeń w nowej lokalizacji - przy ul. Gen. Augusta Emila Fieldorfa 2 we Wrocławiu.

Zobaczcie naszą galerię. Mamy mnóstwo fotografii z opuszczonego szpitala >>

Byliśmy w środku w 2022 roku. Zobacz zdjęcia z wewnątrz w naszej galerii >>>>>

Budynki szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu do rozbiórki? J...

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska