Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza debata kandydatów do Senatu. Sprawdź, co chcą zrobić dla Wrocławia

Malwina Gadawa
Debata Gazety Wrocławskiej. Dyskutowali kandydaci do Senatu RP
Debata Gazety Wrocławskiej. Dyskutowali kandydaci do Senatu RP fot. Tomasz Hołod
Wszyscy wrocławscy kandydaci do Senatu RP spotkali się na debacie zorganizowanej przez naszą redakcję. Dyskusja była gorąca. Przyjmowanie emigrantów, kwestia in vitro czy ograniczenie liczby kadencji prezydentów, burmistrzów i wójtów - to kwestie, które wzbudziły największe kontrowersje. Rozmawiano też o przywróceniu żeglugi na Odrze, wzmocnieniu powiatów, przemyślanych inwestycjach finansowanych z europejskich funduszy czy budowie drogi do Kłodzka i kolei metropolitalnej.

Do zakończenia parlamentarnej kampanii wyborczej zostało dwa dni. Na ostatniej prostej wrocławscy kandydaci do Senatu spotkali się w klubie Creator na debacie zorganizowanej przez „Gazetę Wrocławską”. Na pytania odpowiadali: Krzysztof Grzelczyk (Prawo i Sprawiedliwość), Zbigniew Jarząbek (komitet wyborczy Kongres Nowej Prawicy), Radosław Mołoń (Zjednoczona Lewica), Jarosław Obremski (komitet wyborczy wyborców Obremski – niezależny senator z Wrocławia, popierany przez PiS), Józef Pinior (Platforma Obywatelska oraz Barbara Zdrojewska (Platforma Obywatelska).

Poprosiliśmy wrocławskich kandydatów o wskazanie priorytetowych działań na rzecz Dolnego Śląska. Radosław Mołoń obiecuje, że w momencie kiedy zostałby senatorem starałby się o odtworzenie handlowego szlaku żeglugowego na Odrze.

- Nie wykorzystujemy potencjału tej rzeki. Mamy świetną komunikację z Niemcami, dzięki autostradzie, musimy dołożyć jeszcze szlak rzeczny - mówił Mołoń. Krzysztof Grzelczyk chce odtworzenia szeroko pojętej infrastruktury w naszym województwie. - Chodzi nie tylko o drogi, kolej, ale także o szkoły, biblioteki, posterunki policji. Nasze powiaty powinny być wzmocnione, wtedy też zyska Wrocław - uważa kandydat Prawa i Sprawiedliwości.

Józef Pinior obiecuje, że zrobi wszystko, aby odzyskać zabytki, które po II wojnie światowej wywieziono z Dolnego Śląska. - Musimy zrobić wszystko, żeby te cenne rzeczy wróciły tam, gdzie jest ich miejsce - mówi Pinior.

Barbara Zdrojewska uważa, że istotną kwestią jest trzymanie się opracowanego programu, dotyczącego rozwoju naszego województwa. Według niej należy roztropnie wydawać pieniądze z Unii Europejskiej, dzięki którym powstaną nowe drogi, czy przedszkola. - Dolnośląscy parlamentarzyści powinni wspólnie starać się pilnować interesów naszego regionu. Apeluje o to, także do innych kandydatów - mówiła Zdrojewska.

Zbigniew Jarząbek uważa, że dla dobra naszego regionu więcej pieniędzy powinno zostawać w naszym województwie. - Region powinien robić składkę na centralę i koniec, jednym cięciem załatwiamy problemy. Nie będzie wielkiej „warszawki”, my te pieniądze lepiej wydamy - mówił Jarząbek. Dla niego ważne jest także, żeby powstała droga do Kłodzka.

Dla Jarosława Obremskiego priorytetem jest powstanie kolei aglomeracyjnej. Według senatora, dzięki temu nie tylko będzie można lepiej podróżować po stolicy Dolnego Śląska i okolicznych powiatach. - Wrocław musi mieć także połączenie ze światem, teraz nie mamy połączenia z Łodzią, Berlinem. Dreznem i Pragą - opowiadał Obremski.

Co wrocławscy kandydaci sądzą o pomyśle zlikwidowania Senatu? Cy są za zmniejszeniem liczby posłów? W jaki sposób podchodzą do przyjęcia imigrantów przez Polskę? Co sądzą o ustawie in vitro? Tego wszystkiego będzie można się dowiedzieć w piątkowej Gazecie Wrocławskiej, w której przedstawimy szeroką relację z debaty wrocławskich kandydatów do Senatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska