MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dżungla na pl. Nowy Targ niedługo dostępna dla mieszkańców. Kiedy otwarcie?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
od 16 lat
Zbliża się termin otwarcia zazielenionego placu Nowy Targ we Wrocławiu. Od budowy parkingu podziemnego, był on synonimem betonozy. Teraz wygląda niczym dżungla, w której rośnie kilkadziesiąt tysięcy nowych roślin. Kiedy otwarcie?

Przez ponad dekadę plac Nowy Targ zdobiły betonowe płyty, osiągające niebotyczne temperatury kamienne ławki i brak cienia. Rośliny zostały usunięte podczas budowy parkingu podziemnego w 2010 r., finalnie ukończonego w 2013. Od tego czasu, w gorące dni, plac stawał się patelnią.

Więcej od historii placu Nowy Targ przeczytasz tutaj:

Mieszkańcy od dawna wnioskowali o powtórne zazielenienie pl. Nowy Targ. Prace ruszyły dopiero w 2023 r. Cała kostka i płyta Nowego Targu została rozebrana, umieszczono specjalny rodzaj podłoża (podobnego do tego, który stosuje się przy budowie zielonych dachów) i zaczęto sadzić rośliny. Docelowo ma być ich ponad 63 tysiące:

  • 172 drzew,
  • 27 tys. bylin,
  • 13 tys. traw,
  • 23 tys. roślin cebulowych.

Zdecydowana większość z nich już siedzi w ziemi. Reszta czeka na odpowiednią porę roku i pogodę. Oprócz tego wykonano przyłącze wodociągowe, system automatycznego nawadniania, remont oraz wyposażenie placu w ławki czy kosze na śmieci, zmodernizowano oświetlenie, zrobiono punkty zasilania pod food trucki.

Jak dowiadujemy się w Zarządzie Zieleni Miejskiej, obecny kontrakt przewiduje zakończenie rewitalizacji placu w lipcu (wcześniej był to kwiecień, przesunięcie terminu wynika ze zwiększonego zakresu prac). Choć wszystko wskazuje na to, że otwarcie nastąpi wcześniej. Z deklaracji ZZM wynika, że w czerwcu na pewno ogólnodostępna będzie część placu. Jesienią zarząd planuje kolejne sadzenie roślin, m.in. cebulowych.

Zazielenienie placu Nowy Targ kosztuje 10 mln zł. Rewitalizację prowadzi wrocławska firma Rotomat. Zobacz na zdjęciach, jak wygląda pl. Nowy Targ chwilę przed otwarciem:

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska