MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Srebrna Góra - perła Dolnego Śląska we włoskim klimacie. W tej wsi można się poczuć jak na wzgórzach romantycznej Toskanii

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Przy obiekcie są tablice zdradzające jego historię. Rozpościera się stąd również piękny widok.
Przy obiekcie są tablice zdradzające jego historię. Rozpościera się stąd również piękny widok. Mateusz Różański / Polska Press
Srebrną Górę wielu kojarzy jedynie z twierdzą. Tymczasem u jej podnóża znajduje się piękna wieś o tej samej nazwie. I choć administracyjnie to rzeczywiście wieś, to śmiało można nazwać ją miasteczkiem i to we włoskim klimacie. Warto tu się wybrać - czeka sporo nieodkrytych zakamarków, a turystów jest jak na lekarstwo.

Spis treści

Srebrna Góra, czyli polska Toskania

Dolny Śląsk jest regionem pełnym tajemnic. Podobnie jest w samej Srebrnej Górze. Wieś urzeka od pierwszego momentu, a brak turystów, w tak uroczym miejscu, może zadziwiać, tym bardziej, że w sąsiedztwie znajduje się twierdza - jedna z najpiękniejszych i największych w całej Europie.

Zobacz też: Sokołowsko - najpiękniejsza wieś Dolnego Śląska

Srebrna Góra zdaje się być wciąż nieodkrytą perełką regionu kłodzkiego. Wieś ma jednak wielu konkurentów. W bliskim sąsiedztwie znajdziemy m.in.:

Czy warto odwiedzić Srebrną Górę?

Oczywiście, że tak! Choć należy zaznaczyć, że nie jest to typowo turystyczna miejscowość. Próżno szukać tu kramów z serkami udającymi oscypki, kiczowatych magnesów, czy kręconych lodów. Jest za to przepiękny rynek, oszałamiające widoki i masa historii w tle.

Srebrna Góra położona jest w powiecie ząbkowickim, w gminie Stoszowice. Z Wrocławia dojedziemy tu w ok. godzinę - "ósemką" kierujemy się na południe, aż do Ząbkowic Śląskich. Tam skręcamy na drogę wojewódzką nr 385 i po kilku kilometrach jesteśmy na miejscu.

Dla niezdecydowanych niech najlepszą rekomendacją będzie fakt, że cała miejscowość została wpisana na listę zabytków. To naprawdę rzadkość!

Atrakcje Srebrnej Góry, czyli co warto zobaczyć

Na początek polecamy leniwy spacer uliczkami Srebrnej Góry. W miejscowości zachowało się wiele uroczych kamienic. Z kolei w sercu miejscowości znajduje się kościół poewangelicki, który został wzniesiony w połowie XVII wieku. W latach 2006-2007 dzięki staraniom gminy Stoszowice, kościół został zaadaptowany na salę teatralną. Od tej pory w tym miejscu odbywają się najróżniejsze imprezy kulturalne. Warto być na bieżąco, bowiem spektakl w takim miejscu robi piorunujące wrażenie.

Warto zajrzeć także do Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia jest piękna, a wejście do niej wyjątkowo klimatyczne - będąc na ul. Letniej należy wejść do kamienicy oznaczonej numerem 6 i dalej kierować się schodami w górę, które ciągną się naprawdę długo.

Urokliwe kamieniczki znajdziemy również po przeciwległej stronie rynku. Tam, przy ul. Zimowej znajduje się także klimatyczny sklepik z ceramiką artystyczną tworzoną na miejscu. Rzecz jasna jest również sporo nawiązań do okresu świetności pobliskiej twierdzy.

Twierdza Srebrna Góra - wszystko co musisz wiedzieć

Punktem, który bez wątpienia musicie umieścić w swoim planie wycieczki jest Twierdza Srebrna Góra. To perła na skalę światową. I choć trwają tam prace remontowe zakrojone na szeroką skalę, to mimo wszystko musicie czym prędzej odwiedzić to miejsce.

Twierdzę Srebrna Góra zbudowano w XVIII w. Obiekt miał zabezpieczyć militarnie Śląsk zdobyty przez Prusy w 1740 roku.Twierdza składa się z sześciu fortów. Budowa całego zespołu przez 4 do 4,5 tys. robotników trwała 12 lat. Co ciekawe twierdza oblegana była... tylko raz. Wojska napoleońskie rozpoczęły jej ostrzał 28 czerwca 1807. Trudna jednak mówić o ich porażce, bowiem 9 lipca 1807 podpisano pokój w Tylży.

W kolejnych latach twierdza była więzieniem i poligonem doświadczalnym dla nowego typu broni artyleryjskiej. Zestarzała się wyjątkowo szybko, ale obecnie przeżywa swój renesans, jednak nie militarny, a turystyczny.

Bilety na Twierdzę Srebrna Góra
Zwiedzanie odbywa się u boku przewodnika, a ceny wejściówek kształtują się w 2023 roku następująco:

  • normalny: 35,00 zł
  • ulgowy: 28,00 zł
  • dzieci do 4 lat: bezpłatnie
  • bilet wstępu roczny: 100,00 zł

Godziny zwiedzania Twierdzy Srebrna Góra

  1. Kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik - od godz. 10.00 do godz. 18.00 (ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem – ok. godz. 16.30).
  2. Lipiec, sierpień - od godz. 10.00 do godz. 19.00 (ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem – ok. godz. 17.30)
  3. Listopad – marzec - od godz. 10.00 do godz. 17.00 - (godziny zwiedzania z przewodnikiem: 10:20, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 15:50)

Twierdza jest nieczynna w Niedzielę Wielkanocną, 1 listopada, 24-25 grudnia.

Przy obiekcie są tablice zdradzające jego historię. Rozpościera się stąd również piękny widok.

Srebrna Góra - perła Dolnego Śląska we włoskim klimacie. W t...

Pod twierdzą znajdują się płatne parkingi. Bezpłatnie auto można zostawić w samej Srebrnej Górze:

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska