MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego drzwi w tramwajach nie zamykają się automatycznie?

Weronika Skupin
Janusz Wójtowicz
Dlaczego w tramwajach nie można zamontować modułu automatycznego zamykania drzwi na przystankach po czasie np. 5 sekund, gdy żaden pasażer nie wysiada, ani nie wsiada - pyta nasz Czytelnik, Jakub Hetmańczuk. - Podróżując tramwajami po Wrocławiu w mroźne dni można odnieść wrażenie, że nie ma sensu montowanie w nich nagrzewnic, ponieważ bardzo często tramwaje mają otwarte drzwi na przystankach przez przynajmniej 20 sekund do czasu, aż motorniczy ich nie zamknie. W ten sposób całe ciepło wytworzone w pojeździe pomiędzy jednym a drugim przystankiem ucieka po otwarciu drzwi na kolejnym przystanku - przekonuje.

Odpowiedzi na jego pytanie szukała reporterka Gazety Wrocławskiej Weronika Skupin:

Jak tłumaczą nam w MPK, większość tramwajów ma funkcję automatycznego zamykania drzwi, ale raczej nie jest ona wykorzystywana w trasie. Motorniczowie korzystają z niej głównie na pętlach.

– Na przystankach na trasach bardziej sprawdza się funkcja tzw. programacji, czyli pasażer wskazuje motorniczemu drzwi, z których będzie korzystał i motorniczy otwiera tylko te, ograniczając wychładzanie tramwaju – tłumaczy Agnieszka Korzeniowska, rzecznik MPK.

By otworzyć drzwi, należy nacisnąć przycisk wysiadając z tramwaju lub wsiadając do niego. Tym tramwaje różnią się od autobusów, gdzie przycisk wciskać należy tylko i wyłącznie przed przystankami na żądanie – na każdym innym autobus zatrzyma się i otworzy wszystkie drzwi.

Dlaczego nie korzysta się w tramwajach z automatu? – Automatyczne zamykanie drzwi na przystankach w naszej ocenie mogłoby spowodować tzw. zamykanie pasażerom drzwi przed nosem, a w skrajnych przypadkach powodować np. przycinanie pasażerów, dlatego chcemy, aby to motorniczy obserwujący pasażerów ostatecznie decydował o zamykaniu i otwieraniu drzwi – wyjaśnia Korzeniowska.

Zapewnia, że kierującym tramwajami i autobusami przypomina się, by zimą jak najkrócej trzymali otwarte drzwi. MPK apeluje też do pasażerów, by wysiadając korzystali z możliwie jak najmniejszej liczby drzwi i korzystali z jednej pary drzwi w kilka osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska