MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bagaż podręczny i rejestrowany – wymiary. Co można do nich spakować w 2024 roku? Zasady wszystkich tanich linii lotniczych

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Planując podróż pewnie często zastanawiasz się nad zasadami przewozu rzeczy w różnych liniach lotniczych. Ten artykuł powstał, aby oszczędzić twój czas! Tu dowiesz się, w jaki sposób się spakować, by nie przepakowywać bagażu na środku lotniska. Jaki powinny mieć wymiary bagaż podręczny i rejestrowany? Co można do nich spakować i jakie są najnowsze zasady? Informacje Ryanair, Wizz Air oraz PLL LOT.

Spis treści

Ryanair – bagaż podręczny i rejestrowany

Bagaż podręczny
Podstawowy bagaż podręczny (bezpłatny) w Ryanair powinien mieć wymiary:

 • 40 cm x 25 cm x 20 cm

Nie jest ważne czy będzie to plecak, zwykła torba lub aktówka – jeżeli bagaż mieści się w wyznaczonych wymiarach, można z powodzeniem zabrać go na pokład.

Co wolno spakować do bagażu?
Co wolno spakować do bagażu? Fot. Michal Pawlik / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Dodatkowy bagaż podręczny
Dodatkowy bagaż podręczny w Ryanair możesz zabrać ze sobą, jeśli wykupiłeś usługę „Pierwszeństwo wejścia” – przysługuje ci wtedy możliwość zabrania dodatkowej walizki na kółkach, której ciężar nie może być większy niż 10 kg. Wymiary dodatkowego bagażu podręcznego:

 • 55 cm x 40 cm x 20 cm

Koszt wykupienia takiej usługi to ok. 45-200 zł (zmienia się w zależności od wybranego połączenia). „Pierwszeństwo wejścia” można wykupić do 2 godzin przed planowanym wylotem (w domu) lub do 40 minut przed podróżą, jeżeli posiadasz aplikację Ryanair.

Bagaż rejestrowany
Linie lotnicze Ryanair oferują możliwość dokupienia bagażu rejestrowanego w dwóch wariantach – 10 kg i 20 kg.

Bagaż rejestrowany 10 kg
Bagaż do 10 kg może zostać wykupiony przez pasażera w trakcie rezerwacji lub do 40 minut przed wylotem (przez aplikację). Koszt tej usługi to ok. 70-200 zł (w jedną stronę) i zależy od trasy oraz terminu podróży. Jeśli nie zdecydowałeś się wcześniej na tę opcję, możesz dokupić rejestrowany bagaż do 10 kg w punkcie odprawy bagażowej lub na bramce wejścia na pokład za dodatkową opłatą, która wynosi ok. 250 zł. Wymiary dodatkowego bagażu ważącego do 10 kg muszą być mniejsze niż bagażu o ciężarze 20 kg.

Bagaż rejestrowany do 20 kg
Wykupienie większego bagażu rejestrowanego może okazać się konieczne, jeśli planujesz dłuższą wyprawę, a co za tym idzie – zabierasz więcej rzeczy. Ryanair umożliwia każdemu pasażerowi zabranie do 3 sztuk bagażu rejestrowanego o wadze do 20 kg każdy. Koszt tej usługi uzależniony jest od trasy i terminu. Jego wymiary nie mogą przekraczać:

 • 80 cm x 120 cm x 120 cm

Jeżeli waga pojedynczego bagażu będzie większa niż 20 kg (dozwolony nadbagaż do 3 kg), opłata za każdy dodatkowy kilogram wzrośnie. Linie zastrzegają, że bagaże przekraczające dopuszczalne wymiary lub o wadze większej niż 32 kg nie zostaną przyjęte przez przewoźnika.

Wizz Air – bagaż podręczny i rejestrowany

Samolot Wizz Air
Poznaj zasady przewozu bagażu w Wizz Air. Przemyslaw Swiderski / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Bagaż podręczny
Podstawowy bagaż podręczny w Wizz Air (bezpłatny) powinien mieć wymiary:

 • 40 cm x 30 cm x 20 cm

Dodatkowy bagaż podręczny
Dodatkowy bagaż podręczny w Wizz Air możesz zabrać ze sobą, jeśli masz wykupioną usługę „Wizz Priority” – przysługuje ci wtedy możliwość zabrania dodatkowej walizki na kółkach (lub bez), której ciężar nie może być większy niż 10 kg. Wymiary dodatkowego bagażu podręcznego:

 • 55 cm x 40 cm x 23 cm

Koszt wykupienia takiej usługi różni się w przypadku zakupu online lub przez telecentrum Wizz Air (zmienia się w zależności od wybranego połączenia) lub w przypadku zakupu na lotnisku. „Wizz Priority” możesz wykupić podczas rezerwacji, do 3 godzin przed planowanym wylotem (w domu) lub na lotnisku, gdzie opłata będzie znacznie wyższa.

Bagaż rejestrowany
Każdy pasażer Wizz Air może odprawić maksymalnie 6 sztuk bagażu rejestrowanego (każda sztuka podlega opłacie). Dozwolona waga bagażu rejestrowanego to:

 • do 20 kg – cena: 70-390 zł (w zależności od sezonu i trasy),
 • do 32 kg – cena: 100-510 zł (w zależności od sezonu i trasy).

Podane ceny dotyczą lotów w jedną stronę. Bagaż rejestrowany nie powinien przekraczać wymiarów: 149 cm x 119 cm x 171 cm. Każdy dodatkowy kilogram nadbagażu oznacza dopłatę ok. 50 zł.

PLL LOT – bagaż podręczny i rejestrowany

Samolot PLL LOT
Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT. Adam Wojnar / Polska Press / Archiwum

Zasady przewozu bagażu w Polskich Liniach Lotniczych LOT różnią się w zależności od długości trasy i będą inne w przypadku lotów długo- i krótkodystansowych.

Bagaż podręczny – lot krótkodystansowy
Loty krótkodystansowe odbywają się m.in. na trasach europejskich, krajowych oraz na Bliski Wschód (np. do Dubaju).

 • Bagaż podręczny (klasa ekonomiczna) – do 8 kg
 • Bagaż podręczny (klasa biznesowa) – dwie sztuki bagażu, po maks. 8 kg każda

Maksymalne wymiary bagażu podręcznego w LOT: 55 cm x 40 cm x 23 cm. Dodatkowo każdy z pasażerów może zabrać na pokład (nieodpłatnie): niewielką torebkę/plecak (do 2 kg)/parasol/aparat/lornetkę/laptopa.

Bagaż rejestrowany – lot krótkodystansowy

 • Bagaż rejestrowany (klasa ekonomiczna) – do 23 kg
 • Bagaż rejestrowany (klasa biznesowa) – dwie sztuki bagażu, po maks. 32 kg każda

Wymiary jednej sztuki bagażu nie mogą przekroczyć 158 cm (wysokość + szerokość + głębokość). Istnieje możliwość dokupienia kolejnej sztuki bagażu.

Bagaż podręczny – lot międzykontynentalny
Poniższe zasady dotyczą lotów na trasach z/do Ameryki Północnej i Azji.

Stany Zjednoczone

 • Bagaż podręczny (klasa ekonomiczna) – do 8 kg
 • Bagaż podręczny (klasa ekonomiczna premium) – do 10 kg
 • Bagaż podręczny (klasa biznesowa) – do 12 kg

Azja

 • Bagaż podręczny (klasa ekonomiczna) – do 8 kg
 • Bagaż podręczny (klasa ekonomiczna premium) – dwie sztuki bagażu o maksymalnej wadze 12 kg (ciężar jednej nie może przekraczać 8 kg)
 • Bagaż podręczny (klasa biznesowa) – dwie sztuki bagażu, po maks. 9 kg każda

Maksymalne wymiary bagażu podręcznego w LOT: 55 cm x 40 cm x 23 cm.

Bagaż rejestrowany – lot międzykontynentalny

 • Bagaż rejestrowany (klasa ekonomiczna) – do 23 kg (lub dwie sztuki po 23 kg, w zależności od kierunku lotu.
 • Bagaż rejestrowany (klasa ekonomiczna premium) – dwie sztuki po 23 kg.
 • Bagaż rejestrowany (klasa biznesowa) – trzy sztuki bagażu, po maks. 32 kg każda.

Wymiary jednej sztuki bagażu nie mogą przekroczyć 158 cm (wysokość + szerokość + głębokość). Istnieje możliwość dokupienia kolejnej sztuki bagażu – koszt usługi to 325 zł.

Co można przewozić w bagażu podręcznym?

To, co można (lub czego nie można) przewozić w bagażu podręcznym zależy przede wszystkim od kierunku podróży. Zasady obowiązujące podczas lotów międzykontynentalnych różnią się od tych w obrębie danego kontynentu czy kraju.

Co wolno przewozić w bagażu podręcznym?

 • Sprzęt elektroniczny
 • Potrzebne leki i akcesoria medyczne
 • Napoje i żywność dla niemowląt/bardzo małych dzieci
 • Maksymalnie jeden litr płynów, jednak muszą być one przewożone w pojemnikach o pojemności nie więcej niż 100 ml. Powinny być także przewożone w pojedynczych, przezroczystych zamykanych torebkach (zazwyczaj o wymiarach 20 cm x 20 cm i pojemności do jednego litra)

Zasada ta dotyczy wszystkich produktów płynnych, m.in. alkoholu, płynów do płukania jamy ustnej, żeli czy szamponów.

Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym?

 • Ostrych narzędzi – wszelkiego rodzaju noże, nożyczki, skalpele, igły, druty, brzytwy czy żyletki są surowo zabronione.
 • Substancji niebezpiecznych – to m.in. materiały wybuchowe, środki chemiczne czy łatwopalne

O ile w bagażu rejestrowanym możesz przewozić rzeczy, które z jakiegoś powodu nie mieszczą się (lub nie możesz ich zabrać) w bagażu podręcznym, posiadanie w walizce rejestrowanej substancji niebezpiecznych wymienionych powyżej również jest niedozwolone.

Czy w bagażu podręcznym można przewozić jedzenie?
Zasady panujące na terenie Unii Europejskiej (dla lotów wewnątrz UE) są znacznie mniej restrykcyjne. Sprawa komplikuje się w przypadku lotów międzykontynentalnych. W trakcie lotu pasażerowie dostają do wypełnienia specjalne oświadczenia, a wszystkie produkty zakazane (wymienione na liście) należy wyrzucić do pojemnika udostępnionego przez obsługę samolotu.

W przypadku lotów do UE spoza jej terenów, pasażerowie nie mogą przewozić żadnych produktów mięsnych lub mlecznych. Dozwolone jest za to posiadanie ograniczonej ilości owoców, warzyw, jaj czy miodu. Lecąc do Ameryki Północnej (USA, Kanada) również możemy zapomnieć o zabraniu nieprzetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego (wędliny, kiełbasy), surowych jaj, miękkich serów czy owoców.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc szczegółowe sprawdzenie listy produktów dozwolonych i niedozwolonych w poszczególnych krajach jeszcze przed wylotem. Unikniemy dzięki temu stresu podczas kontroli celnej i, przede wszystkim, straty pieniędzy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska