MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znika dwadzieścia hektarów zieleni. Wielka firma rozszerza działalność

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Stowarzyszenie Brzeg Dobry
Potentat chemiczny z Brzegu Dolnego wraz z powiązaną firmą logistyczną potrzebuje miejsca do rozwijania prowadzonej działalności. Dlatego postanowił oczyścić teren, którego właścicielem jest od 26 lat. Pod nóż poszło 800 dużych drzew i niezliczona ilość samosiejek. Teren już nie będzie służył mieszkańcom. Powstanie tam terminal przeładunkowy, a przedsiębiorstwo oraz władze gminy zapewniają, że działalność nie będzie uciążliwa.

Na teren pomiędzy zakładami chemicznymi PCC Rokita w Brzegu Dolnym, a osiedlem Fabryczna wjechał ciężki sprzęt. Od kilku dni prowadzona jest intensywna wycinka rosnących tam drzew. Maszyny niszczą zieleń, a grunt jest orany i wyrównywany. Mieszkańcy alarmują, że prace trwają nawet w nocy, a las znika w oczach. Zamieszanie, jakie powstało, pogłębił dodatkowo wykonawca umieszczając tablice sugerujące, że wycinkę prowadzi nadleśnictwo Oborniki z Wielkopolski. Jak się okazało, Przedsiębiorstwo Usług Leśnych Lastech użyło oznaczeń stosowanych przy realizacji zleceń od tego nadleśnictwa.

W miejscu, gdzie PCC prowadzi prace, będzie terminal przeładunkowy. - Powstanie tam magazyn, w którym będą składowane  puste kontenery – informuje rzeczniczka PCC Rokita Izabella Zalewska i dodaje, że nie wiadomo dokładnie, kiedy terminal zacznie działać. Według jej słów Rokita na razie tworzy plany uruchomienia takiej bazy. Przedstawicielka zakładów chemicznych twierdzi, że wyciętych zostanie 800 drzew, zastrzegając, iż nie wlicza samosiejek.

W ten sposób przygotowywane jest stanowisko do składowania pustych kontenerów, które wcześniej rozładowywane są w położonym obok centrum logistycznym PCC Intermodal. Do terminala przeładunkowego przyjeżdża rocznie kilkadziesiąt tysięcy kontenerów zawierających towary z całego świata. Skala działalności sprawia, że puste kontenery nie maja gdzie być przechowywane. Miejsce na nie będzie zajmowało na około 6 hektarów. Ten obszar będzie zlokalizowany po stronie Vita Polymers Poland i nie będzie przyległy do osiedla. Na pozostałej części terenu drzewa wycinane są, jak informują władze gminy, niejako przy okazji.

Porządki odbywają się na powierzchni ponad 20 hektarów. Są tam obszary starodrzewia oraz rosnące kępami liczne samosiejki. Wszystkie pozwolenia związane z wycinką zostały wydane przez Gminę Brzeg Dolny w 2019 r. Wykonawca, który na zlecenie PCC wycina drzewa, ma czas do końca stycznia na skończenie robót. Ten krótki termin może tłumaczyć pośpiech, z jakim prowadzona jest wycinka i pozostałe prace.

Za każde wycięte drzewo zakłady chemiczne zobowiązały się, zgodnie z prawem, posadzić 800 nowych. Młode, małe drzewka już rosną przy ul. Wilczej, koło liceum ogólnokształcącego oraz cmentarza.

Zastępca burmistrza Brzegu Dolnego Artur Michałek informuje, że plan miejscowy przewidywał na terenie pomiędzy Rokitą i osiedlem przemysł, magazyny, składy. Michałek przekonuje, że działalność, która tam się rozpocznie, nie będzie uciążliwa.

Burmistrz miasta Paweł Pirek twierdzi, że urząd zrobił w tej sprawie to, co musiał. Pirek uspokaja, że najbliższe zabudowania osiedla będą oddalone o co najmniej 100 metrów od obszaru, na którym powstanie nowy terminal Intermodalu.

Jednak jako mieszkaniec Brzegu burmistrz wyraża swoje zaniepokojenie. Obawia się, że magazyn na puste kontenery może być furtką do rozpoczęcia w przyszłości działalności o bardziej uciążliwym charakterze. Na razie mają tam powstać hale magazynowe. Gdyby przedsiębiorstwo chciało robić coś więcej, tłumaczy Pirek, to musi wystąpić do gminy o warunki związane z przyłączeniem np. kanalizacji czy wodociągu. I takich warunków, jak zapewnia burmistrz, nie otrzyma.

Szef gminy dodaje, że w najbliższym czasie rozpocznie się procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po jej przeprowadzeniu pobliskie obszary zostaną przekształcone w tereny zielone, które utworzą „strefę dystansu” pomiędzy zakładami chemicznymi i miastem.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska