Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z wałów we Wrocławiu znikają drzewa. Czy Miasto zrekompensuje straty przyrodnicze powstałe przy przebudowie? [ZDJĘCIA LOTNICZE]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Trwa przebudowa wałów przeciwpowodziowych na ulicy Ślęzoujście. Znika coraz więcej drzew 17.10.2022
Trwa przebudowa wałów przeciwpowodziowych na ulicy Ślęzoujście. Znika coraz więcej drzew 17.10.2022 Magdalena Pasiewicz
W połowie sierpnia, mieszkańcy Wrocławia symbolicznie pożegnali ul. Ślęzoujście - brukowaną, zabytkową drogę z początku XX wieku, która zmieniła się jakiś czas temu w plac budowy. Obecnie trwa tam również wycinka drzew. Aktywiści sądzą, że to dlatego, iż miasto planuje poszerzyć drogę. Miasto tłumaczy, że to dla lepszej ochrony przeciwpowodziowej.

Zabytkowa kostka brukowa na ul. Ślęzoujście nadal leży, pomimo prowadzonych tam prac związanych z przebudową wału. Część drzew i krzewów jednak już zniknęła z jego okolicy, a zewnętrzne jego części są rozkopane by zamontować zabezpieczenie przeciwpowodziowe.

Ulica Ślęzoujście znajduje się na osiedlu Maślice w zachodniej części Wrocławia. Wybudowana na początku ubiegłego wieku była do tej pory rekreacyjną, zabytkową uliczką pomiędzy parkiem, a łąkami w rozlewisku Odry. To właśnie bliskie sąsiedztwo z rzeką spowodowało, że ZDiUM i Wody Polskie zdecydowały się na remont ulicy, która stanowi także wał przeciwpowodziowy.

Wał w tym miejscu to najsłabsze ogniwo ochrony przeciwpowodziowej Wrocławia

Mieszkańcy i aktywiści, którzy od początku interesowali się przyszłością tego miejsca, zwracali uwagę, na fakt, iż w okolicy powstaje wiele nowych inwestycji mieszkaniowych, a brakuje drogi dojazdowej. Ta z kostki brukowej na szczycie wału była na jazdę samochodem zbyt wąska. Aktywiści twierdzą, że właśnie z tego powodu zdecydowano tu o remoncie wału, po którym pobiegnie szersza droga.

W trakcie wielu spotkań w sprawie przebudowy wału, odpowiedzialny za inwestycję ZDiUM zadeklarował, że konieczna dla wykonania umocnień przeciwpowodziowych przebudowa - będzie zrekompensowana, a nowa ulica zachowa elementy historycznego charakteru dawnego traktu. Pozostaną na przykład kamienne słupy czy kostka brukowa, która będzie wkomponowana w nową nawierzchnię.

Według ZDiUM na Ślęzoujściu:

  • Pozostaną granitowe słupki stojące wzdłuż starej drogi oraz kopuła schronu. Ustalono, że ZZM opracuje projekt wykorzystania słupków w obrębie ul. Ślęzoujście. Do czasu ostatecznej decyzji kamienne słupki będą złożone w magazynie ZDiUM-u. Kopułę schronu natomiast wykonawca przewiezie na działkę 52/2 po drugiej stronie Ługowiny.
  • Wykorzystane będą pnie drzew usuniętych na potrzeby przebudowy wału. Na wniosek Rady Osiedla 5 pni zostanie przez ZDIUM zabezpieczonych do późniejszego wykorzystania podczas realizacji projektu WBO 200/2020 oraz w tworzonym Parku Dolnej Ługowiny.
  • Tablica historyczna, o którą zabiegali mieszkańcy przy ul. Ślęzoujście jest w trakcie opracowania. W tej sprawie podjęto decyzję, że temat zostanie podjęty w przyszłym roku, kiedy już powstanie zarys nowego nasypu.

Podczas rozmów z mieszkańcami i aktywistami przedstawiono wyniki inwentaryzacji przyrodniczej i zasady postępowania z przyrodą podczas prac budowlanych, np. ochrona gniazdujących ptaków na drzewach przeznaczonych do wycinki czy zamieszkujących wały płazów. Mieszkańcy mają też na bieżąco otrzymywać informacje o postępach prowadzonych na miejscu prac.

Kompensacja strat w przyrodzie będzie, ale gdzie indziej

ZDiUM zaplanował, aby w rozwiązaniach projektowych przebudowy wału uwzględniono montaż stałych wygrodzeń uniemożliwiających wchodzenie płazów na drogę. Takie rozwiązanie ma chronić tę grupę zwierząt przed śmiercią pod kołami pojazdów poruszających się drogą. Natomiast straty roślinności mają być zrekompensowane nowymi nasadzeniami po zakończeniu inwestycji, ale planowane są w innym miejscu - w parku na Złotnikach.

Umowę na realizację zadania podpisano z wykonawcą 4 lipca. Została nim firma STRABAG Infrastruktura Południe sp. z o.o. Koszt inwestycji to ok. 12,5 mln zł, z czego ok. 4 mln zł pokryją Wody Polskie. Prace potrwają 12 miesięcy od podpisania umowy, zakończenie przebudowy Ślęzoujścia powinno nastąpić w trzecim kwartale 2023 r.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska