„Termin wizyty w poradni hematologicznej Kliniki Hematologii UMED przypada na 2023 rok”

Red.
Tomasz Hołod / Polska Press
Udostępnij:
Trwa awantura o nazwę nowego szpitala wojewódzkiego. Przypomnijmy: prof. Tomaszowi Wróblowi z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nie spodobała się nazwa jednostki podlegającej pod urząd marszałkowski. Konkretnie chodzi o Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. Zdaniem profesora w nowym szpitalu nie ma sensu budowania hematologii. Teraz do sprawy odniósł się z kolei prof. Adam Maciejczyk, dyrektor połączonych szpitali zaangażowany w prace nad nową placówką. Jak zaznacza - w tak istotnym obszarze ważna jest przede wszystkim współpraca. Również z tego powodu, że w USK pacjenci hematologii muszą czekać w długich kolejkach do poradni.

W liście otwartym prof. Adam Maciejczyk odpowiada prof. Tomaszowi Wróblowi: Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii jest gotowe do współpracy z Kliniką Hematologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zarówno w zakresie działalności klinicznej, jak i naukowej.

- Obecnie pacjenci w naszym regionie mają bardzo długi czas oczekiwania na wizytę w poradni hematologicznej, wg informacji z 30 grudnia 2021 - możliwy termin wizyty w poradni hematologicznej Kliniki Hematologii UMED we Wrocławiu przypada na marzec 2023 roku. Sugerowanie zamknięcia istniejącego od kilkudziesięciu lat ośrodka hematologii w naszym szpitalu, przy tak dużym zapotrzebowaniu ze strony pacjentów, jest nieprzemyślane – podkreśla dyrektor DCO prof. Adam Maciejczyk. I dodaje, że przecież prof. Wróbel pozytywnie zaopiniował statut nowego szpitala z nazwą „Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu”.

Przypomnijmy, że w liście otwartym prof. Tomasz Wróbel skrytykował działania instytucji samorządowych, które jego zdaniem deprecjonują i niszczą hematologię w regionie. Od marszałka województwa Cezarego Przybylskiego i profesora Adama Maciejczyka, prof. Wróbel domaga się wyjaśnień, jakie merytoryczne przesłanki stoją za zmianą nazwy placówki i „jakimi zasobami w dziedzinie hematologii dysponuje DCO, aby uzurpować sobie prawo do nazwy Dolnośląskiego Centrum Hematologii?”. Zdaniem profesora Wróbla, słowo „centrum” sugeruje bowiem ośrodek o najwyższym stopniu referencyjności, a takim jest przecież prowadzona przez niego klinka.

Do tych słów odniósł się prof. Adam Maciejczyk

- Nasz szpital posiada status Instytucji Naukowej. Pracownicy ośrodka biorą udział w wielu międzynarodowych i krajowych projektach badawczych – zaznacza prof. Maciejczyk i dodaje, że utworzone Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii jest kontynuatorem działalności realizowanej od kilkudziesięciu lat przez trzy łączące się szpitale - Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych.

- Podkreślam, że hematologia nie jest tworzona w nowym szpitalu de novo. Kontynuujemy zatrudnianie tego samego, doświadczonego personelu, który, co warto podkreślić, jako jeden z pierwszych w Polsce, wykonywał przeszczepienia komórek macierzystych - w 1987 roku pierwsze przeszczepienie autologicznych komórek macierzystych, w roku 1989 pierwsze allogeniczne od dawcy rodzinnego, w 1996 z krwi pępowinowej (wspólnie z ośrodkiem warszawskim) i w 1997 od dawcy niespokrewnionego (jednocześnie z ośrodkiem katowickim). Wszystkie te zabiegi ośrodek wykonał jako pierwszy w województwie dolnośląskim. Łącznie to ponad 1400 przeszczepień komórek krwiotwórczych – wylicza prof. Maciejczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
"Niech jadą! " mówiło stado b...w. To pojechali. Teraz sobie czekajcie do 2022 roku. Nie tylko na to badanie.
G
Gość
Jak mawiał mój ś.p. dziadek o takich ludziach - wyżej s r a niż d u p ę nosi.
L
Lenka
Słowo "Centrum" nobilituje...pracowników. Efekty pracy są różne. Vide: Dolnośląskie CENTRUM Ginekologii z którego uciekłam przed laty do najzwyczajniejszego gabinetu i to była dobra decyzja
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie