Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczna przerwa dla zdrowia psychicznego - rozwiążcie test i sprawdźcie, czy wasi bliscy nie potrzebują pomocy specjalisty

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Organizatorzy zachęcają by w przerwie świątecznej zwrócić szczególną uwagę na stan pamięci naszych bliskich. – Jeśli chcielibyśmy sprawdzić, czy nasz rodzic, dziadek lub babcia ma problemy z pamięcią, możemy zadać kilka z pozoru zwyczajnych pytań - zachęca profesor Rymaszewska.
Organizatorzy zachęcają by w przerwie świątecznej zwrócić szczególną uwagę na stan pamięci naszych bliskich. – Jeśli chcielibyśmy sprawdzić, czy nasz rodzic, dziadek lub babcia ma problemy z pamięcią, możemy zadać kilka z pozoru zwyczajnych pytań - zachęca profesor Rymaszewska. Kindel Media/pexels
Organizatorzy akcji wczesnego wykrywania chorób demencyjnych zachęcają do monitorowania stanu pamięci naszych najbliższych, szczególnie w okresie okołoświątecznych urlopów. - To dobry czas na zwrócenie uwagi na to, jak starsi członkowie rodziny radzą sobie na co dzień. Jeśli mają problem z szukaniem słów podczas rozmowy, zapominają o wspólnych planach, wczorajszej rozmowie to mogą być sygnały, że potrzebna jest pomoc profesjonalisty – mówi profesor Joanna Rymaszewska, kierownik katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i koordynatorka kampanii "Razem przed siebie".

Kampania "Razem przed siebie", która uruchomiona została uruchomiona we wrześniu z inicjatywy zespołu Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu Cognisance. W ramach kampanii prowadzone są bezpłatne badania przesiewowe oraz udzielane są porady medyczne, w zakresie chorób otępiennych i demencji.

Organizatorzy zachęcają, by w przerwie świątecznej zwrócić szczególną uwagę na stan pamięci naszych bliskich. – Jeśli chcielibyśmy sprawdzić, czy nasz rodzic, dziadek lub babcia ma problemy z pamięcią, możemy zadać kilka z pozoru zwyczajnych pytań - zachęca profesor Rymaszewska. - Podstawą jest pamięć świeża, czyli pytajmy o te zdarzenia, które miały miejsce niedawno. Co robiłeś wczoraj? Co robiłeś rano? Jak mieliśmy spędzić dzień? O czym rozmawialiśmy i z kim? Jak ma na nazwisko sąsiadka? - wymienia.

Dodatkowo na stronie razemprzedsiebie.pl 20 grudnia został zamieszczony prosty test, za pomocą którego ocenimy wstępnie pamięć naszych bliskich (i naszą). Można go pobrać stąd: TEST

- Na stronie kampanii znajdziemy wiele cennych porad na temat chorób otępiennych oraz prosty test, który każdy może wykonać w domu - mówi profesor Rymaszewska. - Jego wynik powie nam, czy powinniśmy udać się z bliską osobą do lekarza, czy też nie powinniśmy się martwić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska