Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent pyta: "Gdzie ja jestem? Gdzie ja mogę być"? Myślał, że wspiął się najwyżej. Oto najwyższe szczyty we Wrocławiu

MKR
Jacek Sutryk
Jacek Sutryk Pawel Relikowski / Polska Press
- Gdzie ja jestem? Nie jestem w Bieszczadach. Gdzie ja mogę być? - kokietował widzów prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podczas piątkowej transmisji na żywo na Facebooku. - Najwyższa góra we Wrocławiu. Jestem na Wzgórzu Partyzantów - oznajmił za chwilę. A internauci pisali do nas: czy prezydent wie co mówi? Nie wie. Macie rację. Wzgórze Partyzantów ani nie jest najwyższe, ani nie jest górą.

Górą jest wypukłość terenu o wysokości większej niż 300 metrów, wzgórze to wypukłość pomiędzy 100 a 300 m, a pagórek to wzniesienie, które ma mniej niż 100 m. Wszystkie te miary nie są liczone od poziomu morza, tylko od poziomu terenu w ich pobliżu. Wrocław leży około 119 metrów nad poziomem morza, a najwyższe wzniesienia mają 156 metrów. Różnica wysokości wynosząca około 30 metrów oznacza, że właściwie wszystkie podwyższenia terenu w stolicy Dolnego Śląska są pagórkami. Wiele z nich dodatkowo nie ma pochodzenia naturalnego, lecz zostały usypane albo celowo jako wyniesienie terenu, albo jako pozostałość np. po rekultywowanych wysypiskach śmieci.

Który zatem punkt na mapie miasta jest najwyższy? Jest to Wzgórze Maślickie po zrekultywowanym wysypisku śmieci, które ma wysokość 156 m n.p.m. Drugie miejsce z wysokością blisko 156 metrów (wszystkie wysokości mierzone od poziomu morza) zajmuje położone pomiędzy ul. Buforową i nasypem kolejowym Wzgórze Gajowe.

Wzgórze Andersa i Wzgórze przy Wilczej mierzą po 142 metrów. Kolejne jest Wzgórze Gajowickie, dawniej Kopiec Hardenberga, przy ul. Kruczej z wysokością prawie 140 metrów. Cmentarz Żołnierzy Polskich przy ul. Grabiszyńskiej leży na wysokości 137 metrów, Górka Skarbowców, czyli właściwie Mała Sobótka oraz Wzgórze Kilimandżaro koło ul. Chopina mierzą 134 metrów, a Wzgórze przy Ziębickiej ma 133 metrów.

Dopiero dziesiąte pod względem wysokości jest Wzgórze Partyzantów. Ma ono wysokość 132 metrów. Następne są m.in. Wzgórze Bendera w parku Południowym mierzące 131 metrów, Skórnik przy ul. Agrestowej – 129 metrów, Wzgórze Polskie - 127 metrów, Szaniec Szwedzki - 126 metrów oraz Wzgórza Kapliczne i przy Ceglanej mające po 120 metrów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska