Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Platforma: Miasto spotkań za nami. Czas na łatwiejsze życie

Redakcja
Malwina Gadawa
- Wrocław ma znaczącą pozycję w Polsce i w Europie, a ludzie nadal niosą do domu węgiel wiaderkiem, czy chodzą po chodnikach z dziurami - mówi Grzegorz Roman, współodpowiedzialny we wrocławskiej Platformie Obywatelskiej za stworzenie programu przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. W poniedziałek Platforma Obywatelska zapowiedziała że jej kandydatką na prezydenta Wrocławia jest profesor Alicja Chybicka. Dziś zdradza założenia swojego programu.

- Wrocław potrzebuje nowego otwarcia, nowych pomysłów. asłem, które przyświeca nam przy tworzeniu nowego programu jest zdanie: „Wrocław. Dobrze zorganizowane miasto dla ludzi" - opowiada Marek Łapiński, dyrektor biura regionu PO. - Etap Wrocławia, jako miasta spotkań jest już za nami. Teraz musimy zrobić wszystko, żeby wrocławianie mieli łatwiejsze życie i realny wpływ na podejmowane przez władze miasta decyzje - dodaje Marek Łapiński.

Na czele rady programowej stanął poseł Sławomir Piechota. Platforma Obywatelska zapowiada cykl otwartych spotkań z mieszkańcami. - Chcemy, żeby to mieszkańcy powiedzieli nam jakiego Wrocławia chcą, czego potrzebują - mówi poseł Piechota i dodaje, że priorytetowe punktu programu Platformy będą konsultowane w jak najszerszym gronie.

Politycy Platformy przedstawiają na razie ogólne tezy nowego programu dla Wrocławia, które przedstawiamy poniżej:

  • Zwrócimy szczególną uwagę na planowanie przestrzenne, tak, aby unikać pogłębiającego się chaosu urbanistycznego, komunikacyjnego i społecznego, w szczególności “rozlewania się” miasta.
  • Zwiększymy nakłady na wrocławskie MPK, zagwarantujemy regularne zakupy nowego taboru i stworzymy spójny, konkretny harmonogram budowy nowych linii tramwajowych. Zaangażujemy się też w budowę szybkiej kolei miejskiej. Wybudujemy nowe parkingi, węzły komunikacji publicznej oraz nowe stacje i przystanki.
  • Zwiększymy rolę wrocławskich rad osiedli i pulę środków finansowych przeznaczonych na realizację lokalnych projektów
  • Zwiększymy troskę o istniejące już obszary zieleni, w szczególności nasadzanie przyuliczne. Przyspieszymy wymianę starych pieców oraz rozbudowę nowoczesnej sieci ciepłowniczej. Chcemy uwolnić Wrocław od smogu.
  • Bezpieczeństwo pieszych będzie dla nas priorytetem. Przeprowadzimy audyt miejsc trudno dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Wyeliminujemy miejsca niebezpieczne dla rowerzystów.
  • Zwiększymy pulę środków na budżet obywatelski i większej mierze otworzymy go na nowe obszary, np. kultury, edukacji i sportu.
  • Wprowadzimy Wrocławski Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, czyli granty dla organizacji pozarządowych. Chcemy też zaproponować organizacjom i osobom zaangażowanym w życie społeczne wspólne opracowanie zasad współpracy wiążących obie strony w ramach Wrocławskiej Karty Społeczeństwa Obywatelskiego.
  • Na osiedlach, m.in. zainwestujemy w domy kultury i biblioteki. Będziemy wspierać inicjatywy środowiskowe.
  • Chcemy zwiększyć nakłady finansowe na budowę nowych mieszkań komunalnych oraz zdecydowanie walczyć z zaniedbaniami infrastrukturalnymi na istniejących i rozwijających się osiedlach.
  • Zwiększymy nakłady finansowe na rewitalizację zabytkowych kamienic.
  • Zapewnimy dostępny i tani zbiorowy transport publiczny. Poddajemy po dyskusję zwolnienie z opłat za bilety komunikacji miejskiej dzieci szkolnych. Zapewnimy bezpieczeństwo komunikacyjne przed szkołami. Zorganizujemy przed każdą z nich miejsca postojowe dla rodziców przywożących i odbierających dzieci. Wykorzystamy potencjał Odry dla transportu, turystyki oraz sportu i rekreacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska