MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Elektryczną hulajnogą przez wrocławski Rynek? Mandat wynosi 200 złotych!

OPRAC.:
Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Użytkownik hulajnogi elektrycznej ukarany mandatem na Rynku we Wrocławiu
Użytkownik hulajnogi elektrycznej ukarany mandatem na Rynku we Wrocławiu Straż Miejska Wrocławia
200 złotych mandatu musi zapłacić mężczyzna, który przejechał przez wrocławski Rynek na hulajnodze elektrycznej. Co do zasady nie jest to zabronione, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Tym razem strażnicy miejscy z Wrocławia nie mieli jednak wątpliwości.

Elektryczne hulajnogi, to we Wrocławiu bardzo popularny sposób przemieszczania się. Jeszcze kilka lat temu kontrowersji pomiędzy pieszymi, rowerzystami i korzystającymi z hulajnóg było znacznie więcej. Ale to wcale nie oznacza, że hulajnogiści mogą wjeżdżać wszędzie i czuć się bezkarnie. Przekonał się o tym mężczyzna, który przejeżdżał elektryczną hulajnogą przez "salon Wrocławia".

Mandat w wysokości 200 złotych został na niego nałożony przez strażników miejskich, nie za to że przejeżdżał tamtędy, a za to, że jechał z nadmierną prędkością.

- Przypominam, że w Rynku obowiązuje strefa zamieszkania czyli m.in. bezwzględne pierwszeństwo mają piesi, pojazdy zaopatrzenia mogą wjeżdżać do Rynku w godzinach 5:00-10:00. Pojazdy w strefie zamieszkania nie mogą przekraczać prędkości 20 km/h, natomiast postój dopuszczony jest tylko w miejscach wyznaczonych w tym celu - informuje Waldemar Forysiak ze Straży Miejskiej Wrocławia.

Precyzuje także, że kierujący rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego zobowiązani są poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego wtedy, gdy korzystają z drogi dla pieszych lub drogi dla pieszych i rowerów. I właśnie taka zasada obowiązuje także w Rynku, a strażnicy uznali, że mężczyzna jechał zbyt szybko i stwarzał zagrożenie dla pieszych.

Straż miejska informuje, że kontrole przestrzegania tych zasad prowadzone są przez całą dobę!

Strażnicy miejscy przypominają konkretne paragrafy, z których wynika mandat nałożony na jadącego hulajnogą elektryczną:

  • 86 § 1 k.w. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.
  • 86a k.w. Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska