MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe ryciny Wrocławia sprzed 300 lat. Tak kiedyś wyglądała stolica Dolnego Śląska. Ręcznie malowane!

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Te ryciny przedstawiające Wrocław są ręcznie malowane, powstały na długo przed wynalezieniem aparatu.
Te ryciny przedstawiające Wrocław są ręcznie malowane, powstały na długo przed wynalezieniem aparatu. Fotopolska.eu
Wrocław 300 lat temu - jak wtedy wyglądał? Można to zobaczyć na niezwykłych ilustracjach, które przedstawiają nasze miasto. Są ręcznie malowane, powstały na długo przed wynalezieniem aparatu. Czy rozpoznasz miejsca z XVIII wieku? Tak 300 lat temu wyglądał Wrocław.

Wrocław takim, jakim go znamy dziś, nijak ma się do tego sprzed lat. 200, 100, 50, nawet 10 lat temu miasto wyglądało inaczej i zupełnie nie przypominało dzisiejszej stolicy Dolnego Śląska.

Obecny obraz miasta w ogóle nie przypomina tego sprzed 300 lat, czyli z XVIII wieku. Poznając historię Wrocławia, można zaryzykować stwierdzenie, że to było wyjątkowe stulecie. Ostatnie, w którym Wrocław był – w porównaniu ze stanem obecnym – niewielkim grodem.

Wrocław wieki temu

Wówczas miasto - gdzie razem żyli Niemcy, Czesi, Polacy i Żydzi - składało się z Ostrowa Tumskiego, zabudowanych wysp na Odrze i osady głównej, ograniczonej murami obronnymi i fosami. Miasto kończyło się mniej więcej w okolicy dzisiejszej ulicy Kazimierza Wielkiego.

Na rozbudowę i rozrost Wrocław musiał jeszcze poczekać. Jednak już w ówczesnej Europie to było bardzo ważne miasto. Prusy i Austria w trakcie wojen śląskich zacięcie walczyły o ten gród i wpływy na Śląsku. Ostatecznie Habsburgowie te ziemię utracili na rzecz Hohenzollernów. Na pociechę Wrocław otrzymał tytuł miasta królewskiego, stając się trzecią obok Berlina i Królewca rezydencją monarchy (niem. Königliche und Residenziale Hauptstadt Breslau – Królewskie i Rezydencjalne Stołeczne Miasto Wrocław). Wrocław przez kolejne sto lat był najbogatszym miastem królestwa Prus.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela; 1736 rok
Fotopolska.eu

Zobaczcie ryciny sprzed 300 lat. Będziecie mogli sobie wyobrazić życie w XVIII-wiecznym Wrocławiu >>

W tamtym okresie stała się jeszcze jedna rzecz, która dała podwaliny dzisiejszemu charakterowi Wrocławia. Cesarz Leopold I w 1702 roku powołał w mieście uczelnię wyższą Universitas Leopoldina. Dziś to Uniwersytet Wrocławski, który powstał w miejsce istniejącego od 1659 roku Kolegium Jezuickiego. Uczelnia usytuowana była m.in. w obiektach zamku, który stopniowo wyburzano, wznosząc obiekty szkoły. I tak od 1728 roku nad Odrą dominuje reprezentacyjny budynek główny uniwersytetu - Collegium Maximus - będący do dziś wizytówką miasta.

Zobacz też:

Grabiszyn, Szczepin, Nadodrze czy Przedmieście Oławskie to były wówczas małe i podmiejskie wioski. Wrocław wyglądał inaczej nie tylko przez ufortyfikowania i mury miejskie. Było więcej kościołów i synagog. W miejscu dzisiejszych kamienic często stały drewniane budynki. W wybrukowanych uliczkach znajdowały się rynsztoki.

Burmistrz urzędował w starym ratuszu. Rynek był równie gwarny co teraz, ale nie dzięki turystom, a kupcom. Ci do Wrocławia, w którym krzyżowały się najważniejsze szlaki handlowe, przyjeżdżali z całego Śląska. Korzystano też z licznych wag, po których również nie ma śladu.

Zobaczcie ryciny sprzed 300 lat. Będziecie mogli sobie wyobrazić życie w XVIII-wiecznym Wrocławiu >>

Te ryciny przedstawiające Wrocław są ręcznie malowane, powstały na długo przed wynalezieniem aparatu.

Niezwykłe ryciny Wrocławia sprzed 300 lat. Tak kiedyś wygląd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska