MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na drogi, nowe kasyna i bilet aglomeracyjny. Co się zmieni we Wrocławiu?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
6 czerwca 2024 r. odbyła się III sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Nad czym debatowali i co przegłosowali radni?
6 czerwca 2024 r. odbyła się III sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Nad czym debatowali i co przegłosowali radni? Urząd Miejski Wrocławia
Przedłużenie składania wniosków zwolnienia od podatku od nieruchomości dla domów z fotowoltaiką, lokalizacje nowych kasyn, czy określenie priorytetu w sprawie wspólnego biletu aglomeracyjnego. Oto najważniejsze projekty uchwalone na sesji rada miasta, która odbyła się w czwartek, 6 czerwca. Nad czym pracowali radni i co się zmieni we Wrocławiu? Przeczytaj poniżej.

Spis treści

Więcej pieniędzy na remont dróg

W czasie głosowań radni zdecydowali między innymi o zwiększeniu środków (36 mln zł) na wymianę nawierzchni kilkunastu ulic we Wrocławiu, m.in.: Kozanowskiej, Balonowej, Oławskiej, Racławickiej, Kuronia, Na Grobli, Mościckiego, Ołtaszyńskiej czy Brodzkiej. Będą także pieniądze na poprawę stanu nawierzchni gruntowych, w tym ulic: Białostockiej, Nadrzecznej, Okólnej, Lechitów i Radkowskiej.

Gdzie powstaną nowe kasyna we Wrocławiu?

Dużo punktów sesji było poświęconym wydaniu opinii na temat lokalizacji nowych kasyn we Wrocławiu. Nowe kasyna będą mogły powstać m.in. w:

  • hotelu Wyndham Wroclaw Old Town,
  • budynkach przy ulicach: św. Mikołaja, Rzeźniczej, Kiełbaśniczej, Szewskiej,
  • hotelu La Suite Hotel Wroclaw City Center,
  • hotelu Korona Wroclaw Market Square,
  • hotelu Art Hotel.

Więcej czasu na wnioski o zwolnienie z podatku od nieruchomości

Radni pochylili się również nad zwolnieniem podatku od nieruchomości dla budynków podłączonych do fotowoltaiki, kolektora słonecznego, pompy ciepła czy rekuperatora. Wcześniej uchwała dotycząca zwolnienia z podatku na 5 lat obowiązywała do 31 grudnia 2029 r. Teraz będzie obowiązywała rok dłużej.

Zmienia się także termin dokonywania zgłoszeń. Wcześniej kończył się 30 czerwca 2024 r. Teraz przedłużono go do 31 grudnia 2025 r. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

Jeden system rowerów miejskich dla Wrocławia i okolicznych gmin

Rada miejska wyraziła zgodę na zawarcie porozumienia Wrocławia z gminami ościennymi: Czernica, Długołęka, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice i Wisznia Mała, w sprawie wspólnych wypożyczalni rowerów miejskich. "System taki byłby prowadzony przez Gminę Wrocław (w tym postępowanie przetargowe), ale każda gmina finansowałaby swoją część ze swoich budżetów" – czytamy w uzasadnieniu uchwały. W gminach, Wrocław będzie zarządzał m.in. rowerami, stojakami i oprogramowaniem, które będzie taki sam dla wszystkich wypożyczalni. Rower aglomeracyjny obejmujący Wrocław i 6 ościennych gmin ma działać od 2025 r.

Wspólny bilet na kolej, tramwaje i autobusy?

Wspólne rowery miejskie to nie wszystko. Jest także wytyczony kierunek zmian na wspólny bilet aglomeracyjny. To jedna ze spraw, o którą mieszkańcy Wrocławia zabiegają od lat. Likwidacja wspólnego biletu na przejazdy MPK Wrocław i pociągami Kolei Dolnośląskich w 2021 r. dotknęła zwłaszcza osiedli na peryferiach: Leśnicy, Brochowa, Pracz Odrzańskich, Pawłowic, Żernik czy Psiego Pola. 18 kwietnia 2024 r. prezydent Jacek Sutryk podpisał deklarację dotyczącą podpisania umowy między Wrocławiem a Zarządem Województwa Dolnośląskiego w sprawie honorowania biletu Urbancard w pociągach Kolei Dolnośląskich i Polregio.

- Wrocław to dziś niemal 900 000 mieszkańców i 1,2 mln ludzi korzystających z miasta. To jednocześnie 250 000 samochodów wjeżdżających do miasta w ciągu dnia. Wiele z tych osób, ale i sami wrocławianie z chęcią wybieraliby koleje do komunikacji wewnątrz miasta. Niestety poprzedni zarząd województwa i politycy Bezpartyjnych Samorządowców odpowiedzialni za Koleje Dolnośląskie blokowali z przyczyn politycznych podpisanie umowy na honorowanie wrocławskiej karty Urbancard w pociągach obsługujących Wrocław i aglomerację. Teraz ta przeszkoda znika - mówił prezydent Jacek Sutryk.

Uchwała dotycząca wspólnego biletu Urbancard dla kolei, tramwajów i autobusów ma wzmocnić i uzupełniać wcześniejsze postanowienia, dzięki którym mieszkańcy znowu będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej i kolejowej na jednym bilecie. Kiedy mógłby działać? O tym w uchwale nie ma mowy. Określono jedynie, że prezydent Wrocławia ma podjąć działania dotyczące Urbancard możliwie szybko:

"Ustala się kierunki działania Prezydenta Wrocławia polegające na dążeniu do możliwie szybkiego stworzenia zintegrowanego systemu biletowego dla transportu publicznego we Wrocławiu, obejmującego autobusy, tramwaje i kolej oraz zachowania maksymalnie dużej transparentności wobec mieszkańców przy tego systemu" – czytamy w uchwale.

Wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska wskazała, że w przyszłym tygodniu jest umówiona w tej sprawie na spotkanie z władzami województwa i bilet aglomeracyjny bez zbędnej zwłoki zostanie wprowadzony, choć będzie to rodzić konsekwencje finansowe, które radni będą musieli wprowadzić do budżetu miasta. Miasto przekaże też pieniądze Urzędowi Marszałkowskiemu w wysokości 3,8 mln zł na 10 dodatkowych połączeń kolejowych. Miasto będzie współfinansować wybrane połączenia kolejowe dowożące mieszkańców aglomeracji do Wrocławia.

Nowy typ placówek w mieście - Branżowe Centrum Umiejętności

We Wrocławiu mają powstać także Branżowe Centrum Umiejętności: przy ul. Kiełczowskiej 43 i Strzegomskiej 49a. To całkowicie nowy typ placówek w mieście, które umożliwiają uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. BCU przy Kiełczowskiej skoncentrowane będzie na kształceniu w dziedzinie automatyki przemysłowej, natomiast przy ul. Strzegomskiej w dziedzinie elektryki.

"To zaawansowane technologicznie placówki kształcenia zawodowego, które łączą szkoły, uczelnie i poszczególne branże – kluczowe dla rozwoju gospodarki. Ponadto placówki te dadzą możliwość kształcenia, szkolenia i egzaminowania nie tylko uczniów, ale też nauczycieli, studentów czy pracowników różnych branż" – czytamy w dokumentach do uchwały.

Branżowe Centra Umiejętności zaczną działać od 1 września 2024 roku.

Nie dla krzyży w urzędzie?

Na koniec radni przegłosowali pozytywnie apel Lewicy, referowany przez radnego Bartłomieja Ciążyńskiego. Dotyczył on usunięcia wszelkich symboli religijnych z urzędu, a także usunięcia z harmonogramu wydarzeń magistratu elementów takich, jak modlitwy czy święcenia. Należy pamiętać jednak, że to tylko apel – a nie uchwała, nie ma więc mocy sprawczej. Więcej na ten temat piszemy tutaj:

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska