MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To miało być modelowe osiedle Wrocławia. Jak dziś wygląda, jak się tam mieszka?

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tzw. modelowe osiedla mają we Wrocławiu już blisko 100-letnią historię. Słynna wrocławska WUWA powstała na osiedlu Dąbie, przy parku Szczytnickim w ciągu zaledwie kilku miesięcy 1929 roku i przyniosła do niemieckiego wówczas Breslau falę modernizmu. Ponad 80 lat później, gdy Wrocław był Europejską Stolicą Kultury, postanowiono powtórzyć ten eksperyment i stworzyć od podstaw modelowe osiedle WUWA 2 - Nowe Żerniki, w pobliżu autostradowej obwodnicy Wrocławia i wrocławskiego stadionu. Jak udał się ten eksperyment?

Na początku trzeba wspomnieć, że pomysł kompletnie nie wypalił jeśli chodzi o jego terminowość. Jeszcze w 2015 roku miasto chwaliło się, że WUWA 2 będzie pokazową inwestycją w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jednak deweloperzy nie kwapili się do realizacji ambitnych projektów, bez wcześniejszego przygotowania dróg czy doprowadzenia mediów. Jeszcze w 2015 roku, na potężnym terenie zaplanowanym na osiedle (docelowo nawet 40 hektarów), rosły głównie chwasty. Co prawda kilka obiektów udało się postawić do 2016 roku, ale o zakończeniu budowy wzorcowego osiedla, wraz z budową przedszkoli, żłobków, targowiska, kościoła i wielu punktów usługowych, nie mogło być mowy.

ZOBACZ PEŁNĄ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WUWY 2 - OSIEDLA NOWE ŻERNIKI

Choć Nowe Żerniki to wciąż wielki plac budowy, widać już charakter tego osiedla i brak przypadkowości przy projektowaniu budynków oraz części wspólnych. W przeciwieństwie do wielu innych, nowych wrocławskich osiedli, jest tu gdzie parkować i nie ma wszechobecnych płotów!

To miało być modelowe osiedle Wrocławia. Jak dziś wygląda, j...

Można powiedzieć więcej, dziś - 8 lat później - trudno uznać, że to zakończone osiedle, choć oczywiście wciąż pojawiają się kolejne, obiecywane kiedyś instytucje. Nowe Żerniki raczej przypominają jeden wielki plac budowy, jednak trzeba przyznać, że wiele powstających budynków zdecydowanie różni się od niezbyt pięknej architektury znanej z innych nowopowstających osiedli Wrocławia.

WUWA 2 - Nowe Żerniki na wizualizacjach, które powstały przed budową osiedla
WUWA 2 - Nowe Żerniki na wizualizacjach, które powstały przed budową osiedla Materiały prasowe

ZOBACZ TAKŻE:

- Na pewno nie doskwiera nam powszechny na innych osiedlach kłopot z parkowaniem samochodów, o tym pomyślano - mówi nam pani Roksana, młoda matka z modelowego wrocławskiego osiedla. Dodaje, że choć rzeczywiście, zgodnie z pierwotnymi zapewnieniami, nie brakuje tutaj zieleni i i nie panuje wszechobecna we Wrocławiu betonoza, to na pewno przydałoby się więcej drzew i zacienionych alei, które dałyby wytchnienie od upałów.

WUWA 2 - Nowe Żerniki na wizualizacjach, które powstały przed budową osiedla
WUWA 2 - Nowe Żerniki na wizualizacjach, które powstały przed budową osiedla Materiały prasowe

Punkty oświatowe, kulturalne i usługowe wreszcie zaczęły powstawać. - Gdy wprowadzaliśmy się tutaj w 2017 roku, właściwie w okolicy nie było żadnego sklepu. Jednak cena poniżej 6000 zł za metr kwadratowy, spowodowała, że postanowiliśmy nie narzekać i zacisnąć zęby - przyznaje Bartosz, można powiedzieć - wieloletni już mieszkaniec osiedla. - Teraz widzę oferty za 10, 11 czy nawet 12 tys. złotych za metr i widzę, że to był dobry interes - dodaje. Sklepy z czasem powstały, inne potrzebne miejsca również, osiedle wciąż się rozwija i znajduje się stosunkowo blisko centrum, ze świetnym dojazdem - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

Mieszkańcy Nowych Żerników, z którymi rozmawialiśmy, bardzo często wymieniali jako główną zaletę jedną rzecz. To brak paskudnych (jak je określali) ogrodzeń na każdym rogu budynku. Siatek, płotów i furtek, między którymi trzeba poruszać się jak w labiryncie, a które są powszechne na wielu nowych osiedlach Wrocławia. Dochodzi do tego, że na osiedlowych forach ludzie... "donoszą", że ktoś chce się grodzić. Panuje ogólne przekonanie, że to oszpeciłoby to modelowe wrocławskie osiedle.

WUWA 2 - Nowe Żerniki na wizualizacjach, które powstały przed budową osiedla
WUWA 2 - Nowe Żerniki na wizualizacjach, które powstały przed budową osiedla Materiały prasowe

Do tej pory Nowe Żerniki zajmują około 10 ha zabudowy, a liczba mieszkańców z pewnością przekroczyła 3000 osób. Mieszkań wciąż przybywa, a cała południowa część to jeden wielki plac budowy. Najpewniej wkrótce pod względem liczby ludności, jak również komfortu życia, to osiedle przegoni stare Żerniki, czyli po prostu osiedle Żerniki, znajdujące się na południe od wzorcowego osiedla, za linią kolejową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska