Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrobki wyrzucone w parku Tysiąclecia? Sprawdziliśmy

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Składowisko gruzu zobaczyli w parku Tysiąclecia spacerowicze. "Fragmenty rzeźbionych płyt nagrobnych" - jak alarmował internauta, zrobiły na ludziach przygnębiające wrażenie. Jednak to nie stare nagrobki, lecz tymczasowe składowisko kamiennych fragmentów zwiezionych tam na czas remontu skweru na rogu ulic Purkyniego i Bernardyńskiej. Część z nich wróci na swoje dawne miejsce, a na pozostałe elementy miasto ma inne plany.

O resztkach nagrobków znalezionych na łące poinformował zbulwersowany internauta. W parku Tysiąclecia porzucono setki kamiennych brył. Nie ma żadnego oznaczenia ani informacji co to jest, skąd się wzięło i po co. Są tam fragmenty z granitu, piaskowca, a także betonowe prefabrykaty. Wiele z nich ma wyrzeźbione krawędzie, są ozdobne płaskorzeźby, na niektórych zachowały się niemieckie napisy. Widać stalowe klamry, łączenia elementów. Wszystko zajmuje dużą część łąki w parku.

Okazuje się, że to nie sprofanowane resztki kamiennych płyt zwiezione ze starych cmentarzy. To tymczasowe składowisko fragmentów z zabytkowych kamienic, które odkryli robotnicy podczas budowy Galerii Dominikańskiej. Na składowisku można znaleźć m.in. prefabrykat betonowy prawdopodobne do kanalizacji technicznej wyprodukowany w założonej we Wrocławiu w 1871 r. fabryce braci Huber.

- Co najwyżej wśród fragmentów zabytkowych budowli mogą się trafić tzw. epitafia, które przypominają płyty nagrobne. Kamienne artefakty historycznej architektury Wrocławia pochodzą ze składowiska na urządzanym obecnie skwerze przy ulicach Purkyniego i Bernardyńskiej, koło Muzeum Architektury – wyjaśnia Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Elementy, które mają większą wartość historyczną, wrócą na wyremontowany skwer, na którym do niedawna był parking dla urzędników. Inne będą wkomponowane w planowane w parku Tysiąclecia obiekty. To co zostanie uznane za bezwartościowy gruz będzie zutylizowane lub użyte jako materiał budowlany.

- Tymczasowe składowisko w Parku Tysiąclecia jest tak zorganizowane, by zapewnić dostęp do każdego przedmiotu i równocześnie nie stanowić zagrożenia dla osób postronnych – przekonuje Szempliński i dodaje, że materiał będzie systematycznie znikał z łąki w parku Tysiąclecia.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska