MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Perełki ukryte w miasteczkach Dolnego Śląska. Tu warto przyjechać na wiosenny weekend!

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Lwóweckie Skały, ryneczek w Niemczy, najstarszy zamek w Polsce i wiele innych niespodzianek czeka na turystów, odwiedzających Dolny Śląsk. Jakie atrakcje czekają na nas w miasteczkach tego regionu? Sprawdzamy! >>>
Lwóweckie Skały, ryneczek w Niemczy, najstarszy zamek w Polsce i wiele innych niespodzianek czeka na turystów, odwiedzających Dolny Śląsk. Jakie atrakcje czekają na nas w miasteczkach tego regionu? Sprawdzamy! >>>Justyna Orlik/Wikipedia
Są niewielkie, a skrywają niebywałe tajemnice oraz skarby. Miasta i miasteczka Dolnego Śląska to bogactwo kultury i architektury, które odsłaniają się przed turystami na każdym kroku. Urocze miejscowości zapraszają swoimi starymi kościołami, murami obronnymi i zamkami. Potrafią zaskoczyć również niezwykłym krajobrazem, którego często nie spodziewamy się w tym miejscu. Gdzie warto wybrać się na weekend i co tam zobaczyć?

Spis treści

Lwówek Śląski z najstarszym browarem w Polsce

Lwówek Śląski jest jednym z najstarszych polskich miast** lokowanych na prawie magdeburskim, które uzyskał już w 1217 roku. Przed wiekami istniał tu zamek książęcy, a obecnie znajduje się tu prawdopodobnie najstarszy browar w Polsce. Pierwsze wzmianki o warzeniu piwa w Lwówku pochodzą z 1209 roku i zostały odnotowane w Księdze Miejskiej Wrocławia. Obecnie browar jest własnością znanego polityka Marka Jakubiaka, który spopularyzował regionalne piwa w Polsce.

Lwówek Śląski jest niewielkim miastem na Dolnym Śląsku, ale słynie z zabytkowych kamieniczek i sukiennic oraz otaczających je średniowiecznych murów miejskich z basztami, które stanowią cenne elementy historycznego krajobrazu Lwówka Śląskiego. Jedna z nich, Baszta Bramy Bolesławieckiej, powstała na przełomie XIII i XIV wieku i pełniła niegdyś funkcję lochu głodowego. Kilka lat wraz z dwoma pozostałymi została odrestaurowana i stanowi wyjątkową wizytówkę miasta.

Baszta powstała już w średniowieczu, na przełomie XIII i XIV wieku i służyła mieszkańcom najpierw jako loch głodowy, a później magazyn lodu. Została
Baszta powstała już w średniowieczu, na przełomie XIII i XIV wieku i służyła mieszkańcom najpierw jako loch głodowy, a później magazyn lodu. Została odrestaurowana na długo po zakończeniu II wojny światowej i jest jedną z dwóch, które przetrwały do dziś tego typu budowli >>>Justyna Orlik

Ratusz miejski, zbudowany w latach 1522–1524, znajduje się w miejscu dawnego Domu Kupców. Na wieży ratusza zawieszony jest odrestaurowany zegar z 1588 roku, z którego codziennie o godzinie 12:00 słychać hejnał miasta. Wewnątrz ratusza można zobaczyć, m.in. Salę Mieszczańską, Salę Ławy oraz historyczny Loch Głodowy i Salę Tortur. Nieopodal ratusza znajdują się renesansowe kamieniczki z XIV wieku, takie jak Agatowa Kamienica, która pierwotnie była domem burmistrza miasta. Obok niej znajduje się budynek ław cechowych szewców i piekarzy, obecnie funkcjonujący jako apteka.

Pośród licznych zabytków Lwówka Śląskiego znajduje się także fascynujący punkt geograficzny - Lwóweckie Skały, położone na wysokości 250 m n.p.m. w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Te piaskowe formacje skalne przypominają wyglądem Góry Stołowe. Aby dotrzeć na ich szczyt, należy najpierw podążać żółtym szlakiem, prowadzącym przez kamienne schody, a następnie pokonać dość stromy podbieg. Nagrodą za wysiłek jest zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Przed wejściem na Lwóweckie Skały znajduje się bezpłatny parking, który pomieści kilka samochodów, oraz drewniane i zadaszone wiaty, idealne na odpoczynek. Lwóweckie Skały znajdują się na trasie z Lwówka do Jeleniej Góry, przez co stanowią piękną przerwę w podróży między tymi miejscowościami.

To, poza historyczną zabudową Lwówka Śląskiego, atrakcja turystyczna miasta, której nie sposób pominąć, jeśli odwiedzamy ten zakątek Dolnego Śląska.
To, poza historyczną zabudową Lwówka Śląskiego, atrakcja turystyczna miasta, której nie sposób pominąć, jeśli odwiedzamy ten zakątek Dolnego Śląska. Na górze znajdują się drewniane ławy, przy których można odpocząć, oznaczone trasy spacerowe oraz luneta obserwacyjna >>>Justyna Orlik

Lubomierz - miasteczko Kargula i Pawlaka

"Sami Swoi" to prawdziwa klasyka polskiego kina, która podbija serca widzów w każdym wieku. Film Chęcińskiego, opowiadający historię Polaków zza Buga nadal zachwyca uniwersalnym humorem i urokiem. W rolach głównych mogliśmy zobaczyć nieżyjących już: Wacława Kowalskiego (Pawlak) oraz Władysława Hańczę (Kargul), którzy stworzyli charyzmatyczne postaci. Reżyserem tych kultowych przygód był Sylwester Chęciński, twórca takich hitów jak "Wielki Szu" czy "Rozmowy kontrolowane".

W trylogii o rodzinach Pawlaków i Kargulów mogliśmy niejednokrotnie zobaczyć ujęcia z malowniczego Lubomierza. Do dziś w mieście znajduje się mural, na którym zobaczymy Wicię, jadącego na koniu oraz muzeum, poświęcone pamięci kultowych sąsiadów.

Lubomierz to jednak nie tylko klimatyczne miasteczko filmowe. Znajdziemy tu także piękny zabytkowy kościół św. Maternusa i NMP, dzieło legnickiego architekta Jana Jakuba Scheerhofera z lat 1727-1730. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na stare rzeźby świętych oraz urokliwą plebanię, historyczne mury miejskie i niewielki cmentarz. To miejsce nie tylko dla kinomaniaków, ale również dla miłośników architektury i historii. Lubomierz, z wdziękiem swoich zabytków, wspaniale wpisuje się w unikalny klimat Dolnego Śląska.

Niewielkie miasteczko na Dolnym Śląsku ma muzeum, poświęcone bohaterom najpopularniejszej kinowej trylogii w Polsce, zabytkowy kościół, ratusz miejski
Niewielkie miasteczko na Dolnym Śląsku ma muzeum, poświęcone bohaterom najpopularniejszej kinowej trylogii w Polsce, zabytkowy kościół, ratusz miejski i niewielkie kamienice z sukiennicami, które budują niepowtarzalny klimat >>>Justyna Orlik

Świerzawa i jeden z najważniejszych zabytków na Kaczawskim Szlaku Średniowiecznych Polichromii

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie jest nie tylko jednym z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w regionie, ale stanowi jeden z najstarszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Został wzniesiony w połowie XIII wieku z kamienia. W późniejszych wiekach przeżywał wiele zmian funkcjonalnych, pełniąc role parafialnego kościoła, kościoła filialnego, a następnie cmentarnego. W latach 50. XX wieku zaczęto się interesować zabytkowym wyposażeniem romańskiej świątyni. Wówczas gotycki ołtarz z 1498 r. został przeniesiony do św. Marcina w Poznaniu, a malowidła trafiły do muzeów we Wrocławiu i Jaworze. Wiele lat później zdecydowano o odrestaurowaniu wnętrz zabytkowej budowli.

Dziś, dzięki innowacyjnej technologii wirtualnej rzeczywistości, zwiedzający mają możliwość zobaczenia unikalnych detali wnętrza kościoła, które są trudno widoczne gołym okiem lub już nie istnieją. Można zobaczyć odtworzone polichromie i inne elementy sztuki. Wirtualne zwiedzanie odbywa się przy udziale specjalnych gogli, które umożliwiają interaktywne i edukacyjne doświadczenie.

Budynek sakralny w stylu romańskim powstał jeszcze w średniowieczu i jest jednym z najcenniejszych w regionie oraz jednym z najstarszych w Polsce. Wiele
Budynek sakralny w stylu romańskim powstał jeszcze w średniowieczu i jest jednym z najcenniejszych w regionie oraz jednym z najstarszych w Polsce. Wiele lat po zakończeniu II wojny światowej zajęło odrestaurowywanie wnętrz kościoła, który dziś można zwiedzać przy pomocy specjalnych gogli >>>Wikipedia

Godziny otwarcia kościoła i cennik biletów dla zwiedzających 2024

Godziny otwarcia (od kwietnia do września):

 • od poniedziałku do czwartku w godz.: 10.00 – 16,00
 • od piątku do niedzieli w godz.: 10.00 – 18.00
 • poza sezonem po wcześniejszym umówieniu telefonicznym

Ceny biletów:

 • 5 zł normalny
 • 2,50 zł ulgowy

W cenie biletu można wypożyczyć gogle oraz skorzystać z audioprzewodnika.

Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to górski kurort, który oferuje turystom wiele niezapomnianych przeżyć. Tu przyjeżdża się po zapierające dech krajobrazy! W niewielkim dolnośląskim mieście znajdują się aż dwa karkonoskie wodospady. Wodospad Kamieńczyka jest największym po polskiej stronie Sudetów, a Szklarki najbardziej dostępnym dla zwiedzających i drugim, co do wielkości. Kaskada wody, tworząca charakterystyczny lej, spada z wysokości ponad 13 metrów. Nieopodal znajduje się kładka, skąd można obserwować zjawiskowy obiekt.

Wejście na wodospad jest darmowe, ale wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego jest biletowany: 10 zł (bilet normalny), 5 zł (bilet ulgowy).

Wodospad Szklarki znajduje się w Szklarskiej Porębie przy drodze, prowadzącej na Jelenią Górę. Przy wodospadzie znajduje się schronisko PTTK "Kochanówka"
Wodospad Szklarki znajduje się w Szklarskiej Porębie przy drodze, prowadzącej na Jelenią Górę. Przy wodospadzie znajduje się schronisko PTTK "Kochanówka" >>>Justyna Orlik

Jak dojechać do wodospadu Szklarki? Mapa

Przed wejściem do Karkonoskiego Parku Narodowego znajdują się drewniane stragany z pamiątkami, a parking jest bezpłatny.

Gotycki most w Bardzie. Miasto cudów zaprasza

W Bardzie mieszka nieco ponad 2300 osób, a mimo to miasteczko jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w tej części regionu. Nie tylko z uwagi na piękno krajobrazów, ale wyjątkowe zabytki, w tym figurkę Matki Boskiej Bardzkiej z dzieciątkiem, która jest najstarszą tego typu w Polsce. Drewniana konstrukcja ma tylko 43 cm wysokości i cudem przetrwała kilka pożarów świątyni.

To jednak nie jedyna atrakcja Barda, po którą warto tu przyjechać. Do zobaczenia są jeszcze:

 • Kalwaria na Bardziej Górze
 • Kaplica Górska Matki Boskiej Płaczącej
 • Źródło Maryi w Bardzie
 • Obryw Bardzki
 • Gotycki most na Nysie Kłodzkiej
 • Sanktuarium Maryjne w Bardzie
 • Ruchoma szopka w Bardzie
 • Przełom Bardzki
Przez Bardo przed wiekami przechodził ważny szlak handlowy, prowadzący z Czech Do Polski. Przejeżdżali tędy nie tylko kupcy, ale i królowie, rycerze
Przez Bardo przed wiekami przechodził ważny szlak handlowy, prowadzący z Czech Do Polski. Przejeżdżali tędy nie tylko kupcy, ale i królowie, rycerze oraz pielgrzymi. Już w średniowieczu na Nysie Kłodzkiej powstał drewniany most, który pod koniec XVI wieku przebudowano. Swój gotycki styl uzyskał na początku XX wieku. W trakcie wojny został poważnie zniszczony przez wojska niemieckie. Odbudowy podjęto się w latach 50. Oryginalny most posiadał dwie figury: Chrystusa Ukrzyżowanego i św. Jana Nepomucena, którego figura została ufundowana w 2019 roku i wróciła na swoje dawne miejsce >>>Wikipedia

Miasteczka Dolnego Śląska zachwycają. Co krok, to przygoda

Jakie inne miejsca warto odwiedzić na Dolnym Śląsku? Niewielkich miasteczek, wartych uwagi na Dolnym Śląsku jest, co najmniej kilkanaście. Każde z nich skrywa w sobie zabytkowe kamieniczki i historię, która się tu sama opowiada. Jeśli potrzebujecie weekendowych inspiracji, zapraszamy do naszej galerii zdjęć po więcej!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska