MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na dworzec Świebodzki wrócą pociągi. A co z ważnym przejściem dla pieszych i rowerzystów? Jest petycja

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wideo
od 16 lat
Tysiące wrocławian nie dowierza, że pociągi faktycznie mogą wrócić na dworzec Świebodzki. Wstępne plany na rewitalizację linii kolejowych 274, 275 i 757 są już niemal gotowe. Właśnie odbyły się konsultacje społeczne, w których mieszkańcy Wrocławia i potencjalni pasażerowie mogli wyrazić swoją opinię. Najczęściej poruszanym tematem był łącznik ul. Góralskiej z ul. Tęczową, który jest sprawdzonym skrótem dla pieszych i rowerzystów. Co się z nim stanie?

Pociągi wrócą na dworzec Świebodzki. Co już wiemy?

PKP PLK zlecił wykonawcy Multiconsult Polska opracowanie dokumentacji projektowej dla odbudowy linii kolejowej prowadzącej na Dworzec Świebodzki wraz z tym dworcem. W ramach umowy przewidziana jest też rewitalizacja stacji Wrocław Muchobór oraz Środa Śląska. Firma kończy prace, ale to nie koniec jej udziału w rozbudowie "Wrocławskiej Kolei Metropolitarnej.

Projekt zakłada trzytorowy układ torów z peronem wyspowym i peronem jednokrawędziowym od strony północnej stacji od ul. Robotniczej. Takie rozwiązanie może zapewnić obsługę pasażerów dwóch linii kolejowych: nr 274 i 757.

Cała inwestycja obejmuje:

  • odbudowę trzech, wyżej wspomnianych stacji,
  • dobudowę krawędzi peronowej na przystanku osobowym Wrocław Muchobór,
  • przebudowę przystanku Środa Śląska, który obsłuży pasażerów na linii kolejowej nr 275.

Do 2030 roku PKP ma również wyremontować 25 dworców kolejowych na terenie województwa dolnośląskiego. Dworzec Świebodzki jest jednym z nich, a jego uruchomienie planowane jest najpóźniej w 2028 roku.

Setki wrocławian korzysta z tego łącznika. Jaki może być jego dalszy los?

Mimo wielu obietnic aktualnego i byłego prezydenta Wrocławia, drogowy łącznik między ul. Góralską i Tęczową nie został zrealizowany. Mimo to, codziennie korzystają z niego setki, jeśli nie tysiące pieszych i rowerzystów. Dlaczego? Łatwo się nim przedostać z Gajowic na Szczepin i Muchobór.

Dla pieszego, bądź rowerzysty, przedostanie się na drugą stronę torowisk to kwestia pokonania kilkudziesięciu metrów. Kierowca samochodu, wyjeżdżając z ul. Tęczowej, musi przejechać ponad 2,5 kilometra. To kolosalna różnica. Podobnie jest z ulicą Stalową i Robotniczą, których łącznik również skraca czas podróży.

Z łączników korzystają też działkowcy z ROD Plon we Wrocławiu. Nie dziwi więc zorganizowana przez nich petycja, pod którą podpisało się już prawie 400 osób.

- Ta przebudowa nie uwzględnia przejść dla pieszych z Gajowic do ul. Góralskiej oraz do ogródków działkowych ROD Plon. Ulica Stalowa zostanie odcięta od skrótu na ul. Robotniczą przez tory, gdy wzrośnie ruch pociągów na Dworzec Świebodzki - piszą autorzy petycji.

Tę petycję można podpisać do niedzieli!

Mieszkańcy chcą uwzględnienia potrzeby utrzymania przejścia dla pieszych i rowerów z ul. Stalowej na ul. Robotniczą oraz z ul. Tęczowej na ul. Góralską. Podpisana petycja będzie wręczona przedstawicielom miasta na konsultacjach społecznych 26 maja. Do tego czasu każdy podpis się liczy.

Tę ankietę można wypełnić do 26 maja

- Niewątpliwie, istnieją pewne trudności, związane z planowaną inwestycją, jednakże koszt utworzenia przejścia dla pieszych jest proporcjonalnie niski w porównaniu do ogólnego kosztu projektu kolejowego. Jest to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych oraz płynności ruchu kolejowego w omawianym rejonie - piszą z kolei działkowcy z ROD Plon w swojej petycji do Marszałka Województwa Dolnośląskiego i dyrekotra ds. realizacji inwestycji w PKP PLK.

Ostatni pociąg, w ramach regularnie obsługiwanej linii kolejowej, z dworca Świebodzkiego wyjechał w 1991 roku. Obiekt znajduje się w centrum miasta, jest nawet bliżej położony Rynku niż Dworzec Główny. Na szczęście już w 2028 roku będziemy mogli pojawiać się na Świebodzkim już nie tylko po zakup bielizny, mebli czy taniej elektroniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska