MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec Świebodzki w środku! Te zdjęcia to unikaty! Podróżni korzystali z restauracji, a bilety kupowali w przestronnym holu

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Przestronny i bardzo wysoki hol dworca. Rok 1980.
Przestronny i bardzo wysoki hol dworca. Rok 1980. Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa / zbiory Politechniki Wrocławskiej / Mariusz Czułczyński
Dworzec Świebodzki we Wrocławiu to jeden z najstarszych dworców kolejowych w mieście. Wzniesiono go w drugiej połowie XIX wieku, a w swojej historii miał różne funkcje. Poza obsługą połączeń pasażerskich i towarowych służył też jako targowisko, a obecnie mieści się tam strefa gastronomiczna. Pociągi nie wyjeżdżają stąd od ponad 30 lat, ale dzięki tym zdjęciom przeniesiecie się w czasie!

Dworzec Świebodzki we Wrocławiu widział i przeżył wiele

Kompleks powstawał w latach 1868-1974 i na początku obsługiwał pociągi w relacji Wrocław-Świdnica-Świebodzice. Nad jego wyglądem - zarówno tym zewnątrz, jak i w środku - odpowiadało aż ośmioro niemieckich architektów. Imponująca fasada i bogate zdobienia są widoczne po dziś dzień. W 1939 roku obsługiwał już pasażerów jadących m.in. do Jeleniej Góry, Zgorzelca, Karpacza, Głogowa czy nawet Berlina. Obsługiwał też kolej "podmiejską", jeżdżąc na Muchobór i do Leśnicy.

W trakcie II wojnie światowej Dworzec Świebodzki był wykorzystywany m.in. przez niemieckie wojsko do przewozu ciężkiego sprzętu. Niestety, ale w 1941 roku wywieziono też stąd wrocławskich Żydów do obozu w Krzeszowie.

Zobacz, jak wyglądał dworzec wewnątrz! Tysiące wrocławian już tego nie pamięta

W galerii zamieściliśmy kilkanaście zdjęć z życia budynku "Wrocław Świebodzki". W obiekcie znajdowały się m.in. sala restauracyjna dla podróżnych, przestronny hol, kasy biletowe oraz biura.

To unikalna podróż w czasie!

Powojenna historia Dworca Świebodzkiego

Po wojennych działaniach i włączenia Wrocławia do polskich granic teren został przejęty przez Polskie Koleje Państwowe. Budynek był też nieocenioną scenografią w kilku znanych filmach, m.in. "Lalki" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.

Dworzec Świebodzki był również światkiem tzw. "bitwy wrocławskiej" w 1982 roku. 31 sierpnia miała miejsce największa demonstracja podczas stanu wojennego w Polsce. Wzięło w niej udział nawet 70 tysięcy osób.

Wśród rozpatrywanych wariantów rozważane będzie również przywrócenie ruchu kolejowego na stacji Wrocław Świebodzki, który miałby zacząć pełnić ważną rolę w ruchu pociągów regionalnych i aglomeracyjnych.

Najostrzejsze walki z ZOMO toczyły się właśnie w okolicach Świebodzkiego. Funkcjonariusze strzelali do protestanów, co skutkowało ośmioma rannymi osobami. Tokarz we wrocławskim zakładzie Elwro, Kazimierz Michalczyk, zmarł w wyniku odniesionych ran dwa dni później.

Do 1991 roku jeździły tu pociągi pasażerskie Od ponad 30 lat dworzec niszczeje, a żyje tylko jego wnętrze. Prowadzony jest tu food court "Hala Świebodzki". To przestrzeń z kilkunastoma konceptami gastronomicznymi.

Zobacz też:

Pociągi na Dworcu Świebodzkim coraz bliżej!

25 sierpnia 2023 roku została podpisana umowa na zaprojektowanie infrastruktury kolejowej na dworcu Wrocław Świebodzki. Za dwa lata (2026 r.) ma rozpocząć się budowa nowoczesnych peronów.

Uruchomienie dworca ma pomóc w realizacji kilku zadań:

  • pierwszy krok do uruchomienia wrocławskiej kolei aglomeracyjnej,
  • rewitalizacja linii kolejowej do Środy Śląskiej,
  • odciążenie dworca Wrocław Główny,
  • ważny krok w walce z wykluczeniem transportowym.

Więcej o tym przeczytasz >TUTAJ<.

Umowę podpisali przedstawiciele spółki PKP PLK i firmy Multiconsult Polska. Projekt, jaki i realizacja robót będzie finansowana z rządowego programu Kolej Plus.

Fotografie autorstwa Mariusza Czułczyńskiego, fotoreportera "Słowa Polskiego", należą do Politechniki Wrocławskiej i zostały udostępnione za uprzejmością uczelni oraz Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Zobacz, jak wyglądał dworzec wewnątrz! Tysiące wrocławian już tego nie pamięta

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska