Masz kominek? Trujesz powietrze, ale miasto nie pomoże

  Masz kominek? Trujesz powietrze, ale miasto nie pomoże

  Zdjęcie autora materiału

  Kinga Czernichowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Piotr Krzyżanowski / Polska Press

  - Dlaczego właściciele kominków z płaszczem wodnym nie są traktowani przez miasto tak samo jak ci z ogrzewaniem węglowym? Dlaczego tylko ci ostatni są dotowani w ramach programu KAWKA+, skoro według nowych przepisów kominki z płaszczem węglowym również szkodzą środowisku? Czy w najbliższych latach coś się zmieni? - pyta nasz Czytelnik, Kazimierz Hermanowicz. Odpowiedzi szukała reporterka Kinga Czernichowska.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Piotr Krzyżanowski / Polska Press

  We Wrocławiu funkcjonuje program KAWKA+. Mogą z niego korzystać właściciele pieców węglowych. Otrzymują oni dotacje na wymianę pieca na gazowy, elektryczny czy olejowy albo podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Rzeczywiście - nie dotyczy to właścicieli kominków innych niż węglowe.

  Tymczasem w uchwale antysmogowej województwa zrównano w kategorii pieców na paliwo stałe kominki stanowiące główne źródło ciepła z piecami węglowymi i określono dla nich rygorystyczne normy spalania.
  Mimo to, w miejskich programach nie ma po kominkach śladu. - W mojej okolicy właśnie pojawiła się sieć gazowa. Jednak przebudowa systemu grzewczego z kominka z płaszczem wodnym na piec gazowy jest kosztownym przedsięwzięciem. A wsparcia brakuje. Instytucje miasta rozkładają ręce. A przecież w granicach Wrocławia i w bezpośredniej bliskości miasta stoją pewnie tysiące domów ogrzewanych takimi kominkami. Pył zawieszony powstający przy spalaniu drewna jest również szkodliwy. Z chęcią zamieniłbym kominek na piec, ale na razie mnie nie stać - zauważa pan Kazimierz.

  - W tej chwili pracujemy nad zmianami do uchwały dotyczącej programu KAWKA+. Chcemy poszerzyć zakres programu. Będziemy na ten temat obradować na zespole do spraw jakości powietrza i efektywności energetycznej wiosną tego roku - mówi Mariola Apanel, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu. - Kwestie kominków z płaszczem wodnym również zostaną poruszone. Mamy świadomość, że jest to problem, bo mieszkańcy zgłaszali nam takie zapotrzebowanie. Zmiany w programie KAWKA+ mogą być uchwalone w przyszłym roku. Dlaczego nie wcześniej? Bo po części byłoby to niesprawiedliwe. Tym bardziej, że nie tylko kwestie kominków z płaszczem wodnym chcemy dotknąć, również kilka innych aspektów mamy na uwadze i żeby równo traktować wszystkich, którzy złożyli wnioski, musimy z tym zaczekać. Planowane są zmiany, a one na pewno wejdą, będą zatwierdzone uchwałą od nowego roku.

  Zespół z Politechniki Wrocławskiej jesienią ma dostarczyć raport i wyniki badań dotyczących źródeł ciepła we Wrocławiu. Wówczas urzędnicy dowiedzą się, ile jest domów z kominkiem z płaszczem wodnym. Mając te dane, będzie można dostosować narzędzia i instrumenty finansowania. Od początku tego roku złożono już 100 wniosków o przyznanie dotacji w ramach programu KAWKA+.

  Jak złożyć wniosek o dotację z programu KAWKA+?

  Formularze wniosku o udzielenie dotacji, pełnomocnictw, wniosku o rozliczenie dotacji, protokołów realizacji zadania oraz zestawienia kosztów są dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca V, ul. Hubska 8-16, Wrocław.

  Wnioski o udzielenie dotacji w roku 2019 można składać do dnia 30 września. W ramach programu można uzyskać dotację w wysokości do 12 tys. złotych.

  Wnioski należy składać w formie papierowej w Centrum Obsługi Mieszkańca V, ul. Hubska 8-16, Wrocław lub przesłać na adres: Wydział Środowiska i Rolnictwa, Urząd Miejski Wrocławia, ul. Hubska 8-16; 50-502 Wrocław. Właśnie tam, na Hubskiej 8-16 powstanie także punkt doradztwa energetycznego. Punkt konsultacyjny rozpocznie swoją działalność 28 lutego. Będzie działał w godzinach pracy urzędu, czyli od 8.00 do 15.45. Doradcy będą informować, dlaczego trzeba wymienić piece, wskaże możliwości i instrumenty finansowania i uzyskania dotacji. Odpowiedzą również na pytania dotyczące kwestii wymaganych dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o dotację. Konsultacje prowadzone będą w środy i czwartki. Niezależnie od tego w pozostałe dni urzędnicy będą odpowiadać na zapytania mailowe i telefoniczne.



  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (43)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto kupował kominki z płaszczem wodnym?

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Pewnie bidulki same. Ludzie wstydu nie mają.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hehe

  tomo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  kominek to jest luksus... Ciekawe, czy są pisce gazowe z szybą, żeby było widać jak się pali... Takie w miejsce kominka...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ci co lubią widzieć jak się pali

  emeryt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  niech zatrudnia się w straży pożarnej. W latch 70 - 80. przez naście lat paliłem bo musiałem koksem w piecu w domku jednorodzinnym i współczuję tym co muszą to robić. Dym, pył i ciągle przegrzeb,...rozwiń całość

  niech zatrudnia się w straży pożarnej. W latch 70 - 80. przez naście lat paliłem bo musiałem koksem w piecu w domku jednorodzinnym i współczuję tym co muszą to robić. Dym, pył i ciągle przegrzeb, wyjmij popiół, dołóż koks i tak w kółko. Piec gazowy, zapewniam, to luksus, czasami cały sezon nie trzeba do niego zaglądać i widzi się go przechodząc obok w piwnicy aby obok niego powiesić pranie. Tak obok niego!!!!!!! Regulacja temperatury jest w mieszkaniu i też reguluje się tam cokolwiek bardzo rzadko. Piec jest piecem dwusystemowym ze zbiornikiem na ciepłą wodę i z tym też nie ma kłopotu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kominki

  Zenek zds (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

  Niech zmniejsza liczbę samochodów na ulicach a nie kominków się czepiać!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przeczytaj co napisałeś

  61 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Jeżeli ktoś chce wymienić dymiący sprzęt na poprawny ekologicznie to powinno mu się pomóc a nie zaglądać w komin od tyłu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wystarczy zakazac jazdy w pojedynke

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  auto z dwoma osobami na pokładzie, to dwa razy mniej aut

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kominki są OK.

  gospodarny i przedsiębiorczy. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Da się w nich spalić wszystko. No, może z oponami jest problem, ale tak ogólnie jest OK. Aby mieć ciepło i tanio, wystarczy się tylko rozejrzeć po okolicy. Ludzie wyrzucają stare meble, plastyki,...rozwiń całość

  Da się w nich spalić wszystko. No, może z oponami jest problem, ale tak ogólnie jest OK. Aby mieć ciepło i tanio, wystarczy się tylko rozejrzeć po okolicy. Ludzie wyrzucają stare meble, plastyki, tekturę, a to wszystko może być źródłem ciepła. Dokuczliwy bywa tylko niekiedy pył , który osiada na nowym, czarnym BMW X4, mojej żony. Mówiłem jej, że czarny kolor jest bardzo niepraktyczny, ale babie jak się nie przyleje to nie zrozumie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kwestia opon

  KW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Natomiast trzeba zauważyć, że opony mają bardzo wysoką wartość opałową, ale to rzeczywiście lepiej spalać w czymś, co stoi w kotłowni.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Palcie ale prawidłowo

  Stop smogowi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Przez niechlujów wszyscy stracą bo zostanie wprowadzony zakaz.

  Można palić drzewem, ale trzeba to robić zgodnie ze sztuką. Prawidłowa rozpałka, prawidłowa ilość. Dobrej jakości i odpowiednie...rozwiń całość

  Przez niechlujów wszyscy stracą bo zostanie wprowadzony zakaz.

  Można palić drzewem, ale trzeba to robić zgodnie ze sztuką. Prawidłowa rozpałka, prawidłowa ilość. Dobrej jakości i odpowiednie drewno.
  Paragony i inne śmieci nie nadają się do palenia. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kominkowi truciciele

  Marita (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 23

  Kominki to zmora mieszkańców osiedli domków jednorodzinnych. Smród jest taki, że po przyjściu do domu włosy i ubranie cuchną jak z wędzarni. Przez całą zimę powietrze jest nieprzejrzyste. Co...rozwiń całość

  Kominki to zmora mieszkańców osiedli domków jednorodzinnych. Smród jest taki, że po przyjściu do domu włosy i ubranie cuchną jak z wędzarni. Przez całą zimę powietrze jest nieprzejrzyste. Co najdziwniejsze, właściciele kominków to często małżeństwa z małymi dziećmi, którzy je (dzieci) systematycznie trują. Ot, ludzka ignorancja, żeby parę grosza zaoszczędzić na gazie, ale stracić na lekarzu. Głupi, tracą to, co bezcenne - zdrowie. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Specjalości z polibudy? To ci co wierzą, że im węższe drogi tym mniejsze korki?

  wer da (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

  ???


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Od wiary to są kościółki

  rfo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Specjaliści mogą co najwyżej coś wiedzieć, po sprawdzeniu faktów, albo nie wiedzieć.
  No, chyba, ze masz na myśli "specjalistów", jak np. ziębianie, antyszczepionkowcy, płaskoziemcy, homeopaci i...rozwiń całość

  Specjaliści mogą co najwyżej coś wiedzieć, po sprawdzeniu faktów, albo nie wiedzieć.
  No, chyba, ze masz na myśli "specjalistów", jak np. ziębianie, antyszczepionkowcy, płaskoziemcy, homeopaci i inne oszołomstwo.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ogrzewanie

  ogrzewacz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 10

  Mam kominek z plaszczem, ogrzewanie podłogowe i kocioł na gaz ziemny, z sieci.
  Głownie grzeję kominkiem, bo:
  - taniej
  - lubię patrzeć jak się pali
  gazem grzeję tylko jak mnie nei ma w domu...rozwiń całość

  Mam kominek z plaszczem, ogrzewanie podłogowe i kocioł na gaz ziemny, z sieci.
  Głownie grzeję kominkiem, bo:
  - taniej
  - lubię patrzeć jak się pali
  gazem grzeję tylko jak mnie nei ma w domu albo z jakiś przyczyn nie chce mi się rozpalać. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hopsia hopsia

  Raff (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Co się chwalisz że jesteś dziadem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie przysługuje ci taki komfort. Na to zasługuje tylko bagnsterka, biznesjerka

  werg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  i partyjniactwo, które będzie moglo mieć kominko bo za dodatkowa (odpowiednio dużą opłatą) tylko oni wykupią sobie pozwolenia. Wrcoloveska masa wyborcza sobie zagłosowała.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Jaki kraj , tacy dzienikarze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 16

  tu jest wszystko poje..ne , kominek z płaszczem wodnym - jakiś nowy polski wynalazek ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Sorry , miałem napisać - z płaszczem węglowym , ale zamyśliłem się i napisałem "wodnym"


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak to "profesjonalna" Gazeta potrafi w głowie zamieszać !

  DOCIEKLIWY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  jacy dziennikarze takie miasto.....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Hshs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 23

  Ten program i cały smog jest gówno warty bo walczymy z czymś czego nie ma. Wiecie po co zakazuja palić węglem a każą prądem i gazem?? Bo na prąd jest akcyza a gaz jest ruski a węgiel polski więc...rozwiń całość

  Ten program i cały smog jest gówno warty bo walczymy z czymś czego nie ma. Wiecie po co zakazuja palić węglem a każą prądem i gazem?? Bo na prąd jest akcyza a gaz jest ruski a węgiel polski więc żyd rządzący wspiera rosjan a niszczy polski przemysł. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ależ oczywiscie. "Naukowcy" tez musza z czegoś zyć i naskrobac coś żeby dostać grant.

  dtyhn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Ale tak naprawdę chodzi o biznes ...... który ma się kręcić!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  twoja mongolska logika

  ###9 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

  jest godna twojego ojca mołojca. Przez takich tłuków nie mogę otwierać okna ani wziąć dzieciaka na spacer. I jeszcze 10 lat mam się z tym męczyć!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Załóż maseczkę, weź 500+ na rower

  Egon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  i oddychaj głęboko...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo