Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kinomural 2021. W sobotę ściany wrocławskich kamienic ożyją!

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Na Nadodrzu we Wrocławiu odbędzie się kolejny Kinomural.
Na Nadodrzu we Wrocławiu odbędzie się kolejny Kinomural. archiwum Polska Press
Przed nami kolejna edycja niezwykłego widowiska na Nadodrzu. Swoje prace i animacje na ścianach budynków zaprezentuje blisko 50 artystów z całego świata. Wszystkie pokazy są bezpłatne.

Podczas trzeciej edycji Kinomuralu na pięciu ścianach kamienic podziwiać będziemy prawie 90 wielkoformatowych projekcji. Gigantyczne płótna z ruchomymi malowidłami będzie można oglądać w sobotę (25 września) na wrocławskim Nadodrzu w godz. 19:30-22. Wszystkie pokazy są bezpłatne.

Tuż po zmierzchu ściany kamienic wzdłuż ulic Rydygiera i Paulińskiej rozświetlą się animacjami twórców m.in. z Polski, Francji, Rosji, Egiptu, Macedonii, Australii i USA. Będą wśród nich: projekcje 3D, dzieła eksperymentalne, animacje komputerowe, a także instalacje audiowizualne wykorzystujące najnowsze technologie.

Nurt główny programu to prawie 70 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo prac. Morgan Beringer zaprezentuje poetycką wizję apokalipsy, a Yoshi Sodeoka mariaż dźwięku i abstrakcyjnych form malarskich. Simon Christoph Krenn weźmie na warsztat ludzkie ciało, zaś Dusty Deen powróci do źródeł pierwotnej formy animacji, czyli animacji poklatkowej. Z kolei berliński artysta Extraweg pokaże prace przypominające obrazy z przyszłości, w której nie ma już cielesności, jaką znamy.

"Na kamienicy przy ul. Paulińskiej 16 wyświetlimy „Dobranockę” z repertuarem nieco bardziej fabularnym. Paulińska 3 oraz dwie ściany na Rydygiera 29a to ściany eksperymentalne, natomiast Rydygiera 43b to ściana performatywna, na której obejrzymy projekt specjalny z muzyką na żywo" - zapowiada Piotr Bartos, dyrektor artystyczny Kinomuralu.

Psychodeliczne pląsy i zeskanowany Różewicz

Wydarzeniem specjalnym będzie "Kobieta Gigant". To efekt współpracy manufaktury audiowizualnej kinoMANUAL z Beatą Rojek, artystką tworzącą obrazy, grafiki, komiksy i murale, znaną także jako Brojek.

"Użyjemy autorskiego systemu wielokanałowej projekcji, który daje możliwość operowania ośmioma rzutnikami slajdów naraz. Specjalnie zmodyfikowane projektory wprawiają nieruchome obrazy w psychodeliczne pląsy. To jedyne w swoim rodzaju urządzenie powstało w niezwykłej pracowni Janusza Króla" - mówią twórcy kinoMANUALU, Aga Jarząb i Maciek Bączyk.

Kluczowym elementem pracy duetu jest fizyczny kontakt z filmowym tworzywem. W zeszłym roku podczas Kinomuralu mogliśmy oglądać ich wysmakowany wizualnie projekt pt. „Mleczne medium”.

Nie zabraknie też prac dedykowanych Tadeuszowi Różewiczowi. Jedna ze ścian stanie się wielkim mechanicznym skanerem, który odczyta wiersz pt. „Rozebrany”.

"Przeskanujemy bardzo dokładnie każde słowo, każdą linijkę, rozbierzemy na cyfrowe części pierwsze myśli poety. Zajmiemy się też obrazami, myślokształtami, które wyłaniają się z tekstu" - mówią bracia Bartos, autorzy pracy.

We Wrocławiu swoje dzieło zaprezentuje Tomek Tryzna. Dla najmłodszych - dobranocka

Podczas Kinomuralu swoją premierę będzie mieć wspólne dzieło Tomka Tryzny, reżysera i pisarza, autora tłumaczonych na całym świecie powieści, w tym legendarnej „Panny Nikt” oraz Agaty Bartos, artystki uciekającej przed definicją. „Threshold - przygody na pograniczu” wyrosło siedem lat temu z idei, „żeby filmować, jakby się pisało i rysowało”. To projekt na styku sztuki plastycznej i kina eksperymentalnego składający się z wielu opowieści dziejących się w świecie, z którego nagle i dramatycznie zniknął kolor oraz wszystkie odcienie szarości.

W programie tegorocznej edycji znajdą się także dedykowane prace 15 młodych twórców będące owocem wielomiesięcznej współpracy Kinomuralu z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Tuż po zmierzchu przy Paulińskiej 16 wyświetlona zostanie „Dobranocka” dedykowana najmłodszym widzom – składają się na nią prace artystów z całego świata. To alternatywa dla wieczorów spędzanych przed tabletem czy telewizorem i zaproszenie do wyjścia na podwórko.

Trzecią edycję Kinomuralu zapowiada wyjątkowy artystyczny trailer z muzyką skomponowaną przez Grzegorza Rdzaka złożony z prac twórców, którzy dotychczas prezentowali we Wrocławiu swoje dzieła.

Przed rokiem ruchome murale obejrzało prawie 15 tysięcy widzów. Twórcami projektu są Bartek, Agata i Piotr Bartosowie, prowadzący studio filmowe Manifiesta.

Zobaczcie, jak było przed rokiem:

Na Nadodrzu we Wrocławiu odbędzie się kolejny Kinomural.

Kinomural 2021. W sobotę ściany wrocławskich kamienic ożyją!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska