Huskowski pisze do posłów i senatorów PO: Działacze na Dolnym Śląsku czują rozgoryczenie

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Poseł Stanisław Huskowski napisał list do posłów i senatorów Platformy Obywatelskiej. Huskowski komentuje w nim obecną sytuację polityczną i odnosi się od zarzutów stawianych politykom Platformy Obywatelskiej, którzy stoją po stronie Jacka Protasiewicza. - Bardzo wielu członków i działaczy PO w naszym regionie czuje rozgoryczenie widząc zastępowanie demokratycznych reguł wewnątrzpartyjnych, decyzjami autorytarnymi. Wielka szkoda, że tak się dzieje, bowiem dolnośląska Platforma była zawsze silnym ogniwem naszej organizacji - pisze Huskowski.

W dolnośląskiej Platformie jest gorąco. Najpierw doszło do podziału w sejmiku. W poniedziałek zaś 6 radnych do tej pory związanych z PO przeszło do Nowoczesnej Ryszarda Petru. Portal GazetaWroclawska.pl dotarł do listu, którego autorem jest poseł Stanisław Huskowski. Poseł wysłał go parlamentarzystom Platformy Obywatelskiej. Poniżej treść listu.

Koleżanki i Koledzy !
Posłowie i Senatorowie Platformy Obywatelskiej!
Do napisania tego listu skłoniła mnie coraz bardziej dramatyczna sytuacja Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku, a ostateczny impuls dał wywiad, jakiego udzielił Przewodniczący Grzegorz Schetyna "Gazecie Wyborczej" w środę 20.04. Przeczytałem w nim, że "PO nie miała władzy na Dolnym Śląsku, miał ja prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz". Nie jest to prawdą. Do czasu rozwiązania struktur PO w Zarządzie Województwa zasiadało 3 członków PO, w tym marszałek (członek Platformy od samego początku, uczestnik Konwencji w Hali Oliwii, wieloletni starosta i szef Konwentu w woj. Dolnośląskim oraz członek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu), wicemarszałek i członek zarządu, a do czasu wyboru na senatora przewodniczącą sejmiku była Barbara Zdrojewska, której przedstawiać nie muszę.
W wywiadzie tym Przewodniczący powiedział również: "To, że straciliśmy władze w sejmiku województwa jest efektem polityki Jacka Protasiewicza. Wziął na listy PO do wyborów ludzi Dutkiewicza. Teraz, gdy Platforma przegrała wybory parlamentarne Dutkiewicz ustawia się pod koalicję z PiS." To także nieprawda. Rozpad klubu PO w sejmiku nastąpił 5 miesięcy po wyborach parlamentarnych i był bezpośrednim skutkiem decyzji Zarząd Krajowego PO o rozwiązaniu struktur regionalnych.
Decyzja Zarządu Krajowego była w mojej ocenie nie tylko niesłuszna i niesprawiedliwa, ale przede wszystkim szkodliwa dla Platformy. Do dziś jest komentowana w mediach, w tym tak nierzetelnie, jak w wywiadzie Przewodniczącego Schetyny i dlatego pozwalam sobie, poprzez ten "prywatny" list wyjaśnić problem.
1. Zarzucany "konflikt" w PO na Dolnym Śląsku powstał po wyborach regionalnych na jesieni 2013r, kiedy to Grzegorz Schetyna przegrał z Jackiem Protasiewiczem wybory na przewodniczącego regionu. Sam przegrany i jego zwolennicy nigdy nie pogodzili się z wynikiem wyborczym. Apogeum kontestowania przez nich decyzji władz regionalnych i krajowych partii to wystawienie przez nich i publiczne poparcie przez Grzegorza Schetynę (na konf. pras. i na bilbordach) własnego kandydata (J. Pokoja) na senatora w okręgu jeleniogórskim, zgłoszonego przeciwko kandydatowi PO, którym był przewodniczący jeleniogórskiej Platformy!!! Efektem tego było rozbicie głosów: przegrana zarówno kandydata PO (25 tys. głosów) jak i Pokoja (16 tys.) oraz zwycięstwo kandydata PiS (31 tys.).
2. Wcześniej, Grzegorz Schetyna kontestował koalicje PO ze środowiskiem prezydenta Dutkiewicza. Podczas regionalnego zjazdu, właśnie stosunek do tego środowiska stanowił istotę różnicy w programach Protasiewicza i Schetyny. Mimo, że za bliską współpracą opowiedziała się większość delegatów na zjazd regionalny, a następnie została ona zaakceptowana przez Zarząd Krajowy PO, była publicznie krytykowana przez G. Schetyne i jego współpracowników. I to mimo, że dzięki tej koalicji dolnośląska PO uzyskała w wyborach do sejmiku najlepszy rezultat w kraju i poprawiła swój wynik (tak w liczbie oddanych głosów, jak i zdobytych w sejmiku mandatów) w stosunku do roku 2010.
Po wyborze na Przewodniczącego PO, Grzegorz Schetyna - choć publicznie formułowano takie oczekiwania - konsekwentnie unikał klarownej deklaracji w sprawie utrzymania tej koalicji. Nic dziwnego zatem, że rozwiązanie struktur dolnośląskiej PO, większość radnych klubu PO zinterpretowała jako wotum nieufności wobec decyzji o koalicji i przeszła do klubu Bezpartyjnych Samorządowców. Uczynili tak zarówno radni związani z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem, jak i wieloletni członkowie PO (w tym marszałek i szef klubu).
W tamtym czasie rozmawiałem z nimi wielokrotnie i wiem, że nie była to łatwa decyzja. Jednak alternatywą było poważne zagrożenie przejęcia sejmiku przez PiS, który korzystając z atmosfery politycznej niepewności, jaką wytworzyło rozwiązanie dolnośląskiej PO, rozpoczął negocjacje z byłym klubem P.Kukiza i "kupowanie" pojedynczych radnych z pozostałych klubów (w tym np. z PSL).
3. Ryzyko odejścia z klubu PO bezpartyjnych samorządowców i co gorsza przejęcia władzy przez PiS w przypadku odgórnego rozwiązania struktur Platformy było w regionie szeroko znane przed decyzją Zarządu i dlatego uważam, że odpowiedzialność za konsekwencje spada na tych, którzy doprowadzili do tej decyzji, a nie na były Zarząd Regionu, czy prezydenta Wrocławia.
Obawiam się zresztą, że te konsekwencje mogą być szersze i długofalowe, również w kontekście wyborów samorządowych 2018. Będą to zapewne trudne wybory, zarówno ze względu na nasze wyniki, jak i spodziewane wyniki PSL. Platforma powinna być inicjatorem szerokich antypisowskich koalicji samorządowych, a współpraca ze środowiskiem bezpartyjnych samorządowców skupionych wokół Dutkiewicza zamiast być dobrym przykładem, to zakończona fiaskiem, może samorządowców do takiej współpracy zniechęcać.
4. W niektórych wypowiedziach pada obok "konfliktu" zarzut bardzo złych wyników wyborczych PO na Dolnym Śląsku. Faktem jest, że nasza reprezentacja w parlamencie jest znacząco mniejsza niż przed 4 laty, ale nasz wynik był trzeci (po Pomorskim i Zachodniopomorskim), a straty, które ponieśliśmy (także na skutek silnej konkurencji ze strony Nowoczesnej) choć bolesne, były mniejsze niż w np. na Śląsku czy Opolszczyźnie.
Stanisław Huskowski

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
pluton

Oj zabolało, zabolało. Czysta jak łza prawda o mściwym jak mafiozo, Schetino.
Brawo p. pośle za szczerą do bólu prawdę. Po rozwalił chcący być Napoleonem, ale tylko wzrostem.....resztę przemilczę....

w
wroclawianin

Skarzy sie Pan w mediach na swojego szefa. Troche to groteskowe. Tu widac Schetyny format do ktoregi Dutkiewiczowi i Panu daleko. Jakos Grzechu bez uzalania sie w mediach od kilkunastu miesiecy caly czas idzie w gore i do przodu. Wyborcom ciepla woda w kranie lansowana przez Donka i Dutkiewicza przestala wystarczac. Grzechu reka twarda rzadzi i rozpedza kolesiostwo ktore nie zna miejsca w szeregu. Coz wlasnie taki mamy system glosujemy na Partie a nie na osoby wiec Panie Posle ciesz sie Pan z tego co Pan ma bo po przyszlych wyborach o Panu swiat zapomni. Tak jak juz zapominal o wielu

q
qwerty

Miał firmować układa w urzędzie marszałkwskim bez wpływu i brać za to odpowiedzialność??? Nie mógł obsadzić swoimi ludźmi ale miał brać odpowiedzialność? Byłby idiotą. Dutkiewicz to karta bita w przyszłych wyborach. Niewiele brakowało aby przegrał wybory. Gdyby Różycka wypowiedziała się przeciw rowerowemu szaleństwu to by wygrała. Właśnie za popieranie Dutkiewicza PO przegrała.

w
wyrocznia

nie jestem zagorzałym zwolennikiem PIS - w pierwszej turze wyborów prezydenckich nie głosowałem na Dudę, ale patrząc na sprzedawczyków z PO śmiem twierdzić, że PIS to dla nas zbawienie. Jestem daleki od zgadzania się z Prawem i Sprawiedliwością we wszystkim i popierania tej partii rekami i nogami, ale przynajmniej mamy NORMALNOŚĆ w pełnym tego słowa znaczeniu. jest szlaban na muzułmanów, jest szlaban na gender, nikt mnie nie zamknie w więzieniu teraz, bo chłopa z uciętymi jajami (transseksualista) nazywam chłopem bez jaj, a nie kobieta. No i lewacki gender - koleżanka jest nauczycielką Angielskiego w szkole podstawowej - zabroniono za rządów PO mówienia "mama i tata" - w myśl równouprawnienia miano mówić rodzic 1 i rodzic 2. za rządów PIS w końcu olaliśmy naszych kolonizatorów z zachodu, którzy wyzyskują nas i wywożą pociąg towarowy wypełniony pieniędzmi z naszego kraju, a zbliżylismy się do krajów bliskich nam kulturowo, czyli grupa wyszechradzka. Zatem powtarzam: z wieloma rzeczami w polityce PIS się nie zgadzam, ale mając wybór między lewactwem z PO, nowoczesnej czy innych komunistów z SLD, całym sercem zagłosuję na Beatę Szydło

D
Ditt98

Stasiu,

dziecko we mgle.
Wspierasz ludzi, którzy nie mają żadnych kompetencji do zarządzania, ludzi o wątpliwej postawie moralno-etycznej (Protasiewicz -są na to dowody), sikają pod płotem jako osoby publiczne (zgadnij kto?). Od czasu Unii NIC nie zrobiłeś. No cóż mnie to nawet nie dziwi - natomiast chcesz przybrać szaty Rejtana - Żenada. PORA ODEJŚĆ PÓūť nie będzie trzeba Cię kopnąć w d....

W
Waldek

Przepraszam za 3 krotny wpis,problem techniczny.

W
Waldek

Przepraszam za 3 wpisy,problemy na łączach.

W
Waldek

Panie Pośle,z całym szacunkiem teraz to Pan możesz i encyklopedie napisać i tylko komu i naco to potrzebne.To co się teraz dzieje co wyprawia Cesarz Kaczynski to tylko i wyłącznie Wasza wina i kolesi z PSL. Przykładów tego waszego patologicznego zachowania nie trzeba powtarzać bo nawet dzieci w podstawówkach się z Was śmieją(chociaż to żałosne i przykre).8 lat nepotyzmu i dzielenia społeczeństwa.A co do kolesi którzy opuścili PO,to takie zachowanie nazywa się polityczną pros....cją. Dlatego z całego serca życzę dajcie sobie spokój z polityką piszcie po prostu do siebie SMS nikogo one teraz nieinteresują.

W
Waldek

Panie Pośle,z całym szacunkiem teraz to Pan możesz i encyklopedie napisać i tylko komu i naco to potrzebne.To co się teraz dzieje co wyprawia Cesarz Kaczynski to tylko i wyłącznie Wasza wina i kolesi z PSL. Przykładów tego waszego patologicznego zachowania nie trzeba powtarzać bo nawet dzieci w podstawówkach się z Was śmieją(chociaż to żałosne i przykre).8 lat nepotyzmu i dzielenia społeczeństwa.A co do kolesi którzy opuścili PO,to takie zachowanie nazywa się polityczną pros....cją. Dlatego z całego serca życzę dajcie sobie spokój z polityką piszcie po prostu do siebie SMS nikogo one teraz nieinteresują.

W
Waldek

Panie Pośle,z całym szacunkiem teraz to Pan możesz i encyklopedie napisać i tylko komu i naco to potrzebne.To co się teraz dzieje co wyprawia Cesarz Kaczynski to tylko i wyłącznie Wasza wina i kolesi z PSL. Przykładów tego waszego patologicznego zachowania nie trzeba powtarzać bo nawet dzieci w podstawówkach się z Was śmieją(chociaż to żałosne i przykre).8 lat nepotyzmu i dzielenia społeczeństwa.A co do kolesi którzy opuścili PO,to takie zachowanie nazywa się polityczną pros....cją. Dlatego z całego serca życzę dajcie sobie spokój z polityką piszcie po prostu do siebie SMS nikogo one teraz nieinteresują.

t
tantus

Dla mnie każdy, kto skala się współpracą z tym szkodnikiem Dutkiewiczem, jest stracony.

O
Obserwator

Ciekawe jest komisarz Bogdan się do tego listu ustosunkuje - stać go na niezależny komentarz czy odczyta gotowca od Grzegorza?
I jak zareagują inne regiony?

R
Realista

Nic dodać, nic ująć - suche fakty i święta prawda pokazujące prawdziwą twarz Schetyny. Każdy kto myśli samodzielnie ( a więc nie Borys, Charlampowicz czy Wolak) już podjął trudna ale jedyną słuszną decyzję - skoro dyplomata jest chamem, a demokracja jest autorytarna, to znaczy że cały program platformy jest fikcją i należy jak najszybciej opuścić ten tonący okręt aby zachować jeszcze odrobinę szacunku dla samego siebie. Po sportowemu - to porostu czerwona kartka dla przewodniczącego cedzacego przez żeby zniszcze Cię u opierające na tym juz słynnym posiedzeniu cały swój program ;)

t
tantus

Panie Huskowski - kończ Pan, wstydu oszczędź!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3