Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie wina i produkty regionalne zachwyciły Niemców. Winiarze nie tylko prezentowali ale też się uczyli

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Dolnośląscy producenci wyrobów regionalnych odwiedzili Saksonię w Niemczech. W Regionalnym Biurze Dolnego Śląska odbyła się prezentacja win i wyrobów regionalnych dla przedsiębiorców i lokalnych władz z Saksonii w Niemczech. Przesuwaj slajdy, klikając w strzałki, używaj klawiszy lub gestów
Dolnośląscy producenci wyrobów regionalnych odwiedzili Saksonię w Niemczech. W Regionalnym Biurze Dolnego Śląska odbyła się prezentacja win i wyrobów regionalnych dla przedsiębiorców i lokalnych władz z Saksonii w Niemczech. Przesuwaj slajdy, klikając w strzałki, używaj klawiszy lub gestów Remigiusz Biały / Polska Press
Dolnośląscy producenci wyrobów regionalnych odwiedzili Saksonię w Niemczech. W Regionalnym Biurze Dolnego Śląska odbyła się prezentacja win i wyrobów regionalnych dla przedsiębiorców i lokalnych władz z Saksonii w Niemczech. Wydarzenie rozpoczęto koncertem wrocławskich saksofonistów. Delegacja odwiedziła też Państwową Saksońską Winnicę Pałac Wackebarth, gdzie uczestnicy mieli okazję poznać hodowlę winorośli i proces produkcji wina.

Spis treści

Saksonia i Dolny Śląsk to regiony partnerskie. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dwa lata temu utworzył tam regionalne biuro, gdzie odbyło się Wiosenne Wydarzenie. Producenci win i produktów regionalnych z Dolnego Śląska zaprezentowali się niemieckim przedsiębiorcom, władzom saksońskim i lokalnej społeczności. Przygraniczna Saksonia to region o bogatej tradycji winiarskiej

Niemcy zachwyceni polskimi winami

- Saksonia to nasz naturalny partner do współpracy regionalnej. Łączą nas nie tylko stosunki gospodarcze, kulturowe i edukacyjne, ale też mieszkańcy obu regionów, którzy codziennie podróżują przez granicę. To bardzo istotne, aby poznać swojego sąsiada, nawiązywać kontakty, tworzyć nowe możliwości i pokazywać nasz Dolny Śląsk - mówi Krzysztof Hodun, dyrektor departamentu współpracy zagranicznej Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

W Wiosennym Wydarzeniu w Regionalnym Biurze Dolnego Śląska w Dreźnie odbyła się prezentacja dolnośląskich, białych win. Swoje produkty promowali winiarze z:

  • Winnicy 50-100 z Rzeptowic,
  • Winnicy Adoria z Zachowic,
  • Winnicy Niemczańskiej,
  • Winnicy Moderna z Krakowian,
  • Winnicy Jakubów.

- My, na Dolnym Śląsku mamy bardzo dobre wina, a takie wydarzenie jest bardzo ważne ze względu na promocję naszych wyrobów. To przekłada się na rozwój turystyki w naszym regionie, który jest bardzo atrakcyjny i nadal jest odkrywany przez zagranicznych turystów. Nawiązujemy kontakty, które potem przekładają się na współpracę. Goście, którzy przybyli na prezentację, czyli mieszkańcy Drezna są pod ogromnym wrażeniem naszych win - mówi Frank Enözel, współwłaściciel Winnicy Niemczańskiej.

- Cieszymy się z możliwości promocji naszych win w Dreźnie, bo jest to też możliwość, żeby wymienić doświadczenia z naszymi saksońskimi partnerami. Myślę, że to bardzo korzystne, aby poprzez wina i turystykę winną promować region – dodaje Dorian Zięba, współwłaściciel Winnicy 55-100.

Dolny Śląsk to nie tylko winnice

Ponadto, podczas Wydarzenia Wiosennego w Regionalnym Biurze Dolnego Śląska w Dreźnie zostały zaprezentowane również lokalne sery i wędliny od producentów z województwa. Przedstawicielki Akademii Animacji z lokalnej grupy działania „Partnerstwo Izerskie” przygotowały na poczęstunek tradycyjne potrawy wielkanocne.

W ramach wydarzenia odbył się też koncert saksofonowy uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Dolnośląscy winiarze mieli okazję też odwiedzić Państwową Saksońską Winnicę Pałac Wackebarth. Tam uczestnicy poznali sposób hodowli winorośli i proces produkcji wina w Saksonii. Tradycje winiarskie tego regionu liczą ponad 850 lat.

- Dolny Śląsk ma długą i historyczną tradycję produkcji wina. Wiele miejsc w naszym regionie ma nawet nazwy związane z winem, na przykład miasto Wińsko, czy Winna Góra. Wiele osób, w miarę wzrostu zamożności zaczyna się interesować tematem win i turystyki związaną z nimi – mówi Tytus Czartoryski, przewodniczący komisji kultury w sejmiku województwa.

PRZECZYTAJ TEŻ:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska