Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pozbyć się insektów z domu? Zaczynają atakować mrówki, pluskwy, mole i prusaki. Domowe sposoby na nieproszonych gości (LISTA)

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Owady zapadają w sen zimowy, czyli stan anabiozy. Zaczynają budzić się, kiedy na zewnątrz robi się cieplej. Wtedy też pojawiają się w naszych mieszkaniach. Niektórych możemy pozbyć się domowymi sposobami. Sprawdźcie >>>
Owady zapadają w sen zimowy, czyli stan anabiozy. Zaczynają budzić się, kiedy na zewnątrz robi się cieplej. Wtedy też pojawiają się w naszych mieszkaniach. Niektórych możemy pozbyć się domowymi sposobami. Sprawdźcie >>>pixabay/Wikipedia
Owady zapadają w sen zimowy, czyli stan anabiozy. Zaczynają budzić się, kiedy na zewnątrz robi się cieplej. Wtedy też zaczynają dokuczać nam w mieszkaniach. Niektórych możemy pozbyć się domowymi sposobami. Znasz je?

Spis treści

Większość owadów w odpowiedzi na niesprzyjające warunki atmosferyczne zapada w zimowy sen, choć nie przypomina on tego, doświadczanego przez niedźwiedzie. Owady zwalniają procesy metaboliczne i na ten czas ukrywają się głęboko w glebie, spróchniałych pniach lub na dnie jeziora (komary). Część z nich w postaci poczwarek i larw lub dorosłych osobników.

Jakie insekty najczęściej spotykamy w domu?

Wśród robaków i owadów, które wiosną pojawiają się w naszych domach są te wyjątkowo uciążliwe i trudne do wyeliminowania. W ostatnich miesiącach zdecydowanie częściej możemy mówić o inwazji pluskiew, które ukrywają się w szczelinach łóżek i materacach. Są pasożytami i żywią się naszą krwią. Do niedawna nie stanowiły już problemu w krajach rozwiniętych, ale znów atakują i mogą przenosić się z miejsca na miejsce na ubraniach.

Jak sprawdzić czy pluskwy są w domu?

Insekty wykazują największą aktywność nocą, a przyciąga je do żywiciela ciepłota ciała oraz substancje wydzielane przez skórę. O ich obecności świadczą najczęściej ugryzienia, które są bezbolesne, ale powodują zaczerwienienia. Na rękach i nogach pojawiają się wówczas czerwone plamki lub małe, swędzące guzki. Ich rozdrapanie może prowadzić do zakażenia.

Pluskwy, które maja trudności ze zdobyciem pożywienia mogą zapaść w stan hibernacji nawet na niemal dwa lata. Wbrew obiegowym opiniom pluskwy nie biorą
Pluskwy, które maja trudności ze zdobyciem pożywienia mogą zapaść w stan hibernacji nawet na niemal dwa lata. Wbrew obiegowym opiniom pluskwy nie biorą się z brudu. To, co je przyciąga to człowiek. Trudno pozbyć się ich z domu raz na zawsze, bo dorosłe samice składają nawet do 10 jaj dziennie.

Jak pozbyć się pluskiew domowymi sposobami?

- nie lubią wysokich oraz bardzo niskich temperatur
- nie lubią zapachu kurkumy oraz goździków pixabay/Wikipedia

Jak pozbyć się pluskwy z mieszkania?

Pasożyty nie przeżyją bez żywiciela, a jaja składają w szczelinach łóżek, framugach, listwach przypodłogowych lub pod dywanem. Mimo dezynsekcji pluskwy wracają, więc czynności należy powtarzać, co ok. 2 miesiące. Samica może znieść nawet do 10 jaj dziennie, a larwy wykluwają się po około 6 tygodniach. Z uwagi na fakt, że mogą znajdować się w trudno dostępnych miejscach może zaistnieć konieczność kilkukrotnego oczyszczania miejsc z praniem pościeli oraz czyszczeniem materaców włącznie.

Oto domowe sposoby na zwalczanie pluskiew:

  • wysoka temperatura - insekty można zlikwidować przy użyciu pary
  • woda z octem - zapach odstrasza pluskwy
  • wygotowanie pościeli
  • wyłożenie aromatów z dodatkiem kurkumy i goździków

Pchły żerują nie tylko na zwierzętach

Jeśli posiadamy psa lub kota, to prawdopodobieństwo tego, że mamy w domu pchły wzrasta. Mimo tego, że istnieją również pchły ludzkie, to zwierzęce występują o wiele częściej. Najczęściej spotykane są pchły kocie. Możemy je przynieść do domu nawet na butach. Wystarczy pojawić się w miejscu, w którym wykazują swoją aktywność.

Jak sprawdzić czy mamy pchły w mieszkaniu?

Pchły zwierzęce mogą żerować na człowieku w oczekiwaniu na lepszego żywiciela. O ich obecności świadczą małe plamki (pchle odchody), które znajdziemy na kocach lub pościeli.

Pchły dużo częściej żyją na zwierzętach niż na ludziach i dość łatwo przemieszczają się z jednego czworonoga na drugiego, dlatego jeśli mamy w domu psa
Pchły dużo częściej żyją na zwierzętach niż na ludziach i dość łatwo przemieszczają się z jednego czworonoga na drugiego, dlatego jeśli mamy w domu psa lub kota, to koniecznie trzeba go wyposażyć w tabletki lub preparaty, które zapobiegają rozmnazaniu się pcheł. To pasożyty, które mogą przenosić różne choroby.

Jak zwalczyć pchły domowymi sposobami?

- sprzątaj dokładnie i odkurzaj mieszkanie
- zakup olejki eteryczne: eukaliptus lub lawenda, których intensywny zapach odstrasza pchły
- również roztwór wody i octu nie sprzyja pchłom pixabay/Wikipedia

Możemy pozbyć się ich domowymi sposobami:

  • pranie pościeli oraz psiego lub kociego legowiska w wysokiej temperaturze
  • dokładne odkurzenie całego mieszania, w tym również w zakamarkach
  • wyczyszczenie tapicerki samochodowej oraz mebli - nie tylko z wierzchu, ale i pod spodem
  • zastosowanie kuracji przeciw pchłom dla zwierząt

Jakie inne insekty najczęściej pojawiają się wiosną i jak sobie z nimi radzić?

Wśród owadów i robaków, które najchętniej pojawiają się w naszych domach są: mrówki, mole spożywcze i odzieżowe, muchy, karaluchy oraz prusaki.

Sprawdźcie jak radzić sobie z nimi domowymi sposobami:

PRZECZYTAJ U NAS:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska