MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samochody codziennie "driftują" na parkingu przy stadionie we Wrocławiu. Mieszkańcy nie mogą już znieść tego hałasu

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mieszkańcy Maślic skarżą się na codzienny hałas dobiegający z parkingu przy stadionie Tarczyński Arena. Co wieczór zamienia się on w plac, gdzie odbywa się nielegalny "drift", czyli jazda samochodem w kontrolowanym poślizgu. Pisk opon podczas „kręcenia bączków” nie pozwala im zasnąć. Mieszkańcy mówią, że samochody jeżdżą między zaparkowanymi autami, co może się skończyć tragedią.

Otwarty i ogólnodostępny parking znajduje się przy Tarczyński Arena, od strony ul. Królewieckiej. Jak mówi nam Damian, mieszkaniec Maślic, na co dzień służy on mieszkańcom do parkowania aut i przesiadania się w komunikację miejską. Ale wieczorami robi się tutaj głośno i niebezpiecznie. Miejsce zamienia się w arenę dla "driftujących" amatorów palenia opon.

- Problem był niejednokrotnie zgłaszany, czy to na policję, czy też do urzędu miasta, jednak do tej pory nic w zakresie poprawy bezpieczeństwa nie zostało zrobione. Zastanawiam się, czy musi dojść do poważnej kolizji lub wypadku, żeby ktoś w końcu zareagował? - pyta nasz Czytelnik Damian.

Mieszkańcy jednogłośnie twierdzą, że w ciągu roku jest jedynie kilka dni, kiedy nikt nie wykonuje driftu na parkingu.

- Policja stara się pomóc i reaguje na zgłoszenia, jednak jeżeli radiowóz postoi na parkingu przez pół godziny, to mieszkańcy też mają spokój przez pół godziny. Nie da się monitorować parkingu przez całą noc i jest to zrozumiałe, ale istnieje mnóstwo innych sposobów jak ukrócić proceder – opisuje mieszkaniec.

Nie jest jedynym, któremu przeszkadza głośny dźwięk piszczących opon.

- Sprawa zgłaszana na policję setki razy. Niestety nie potrafi skutecznie pomóc i ustawić codzienne patroli w tym miejscu. Teren parkingu należy do ZDiUM. Oni niestety nie odpisują na zgłoszenia mieszkańców. Hałas, słyszany z odległości 200 metrów przekracza wszystkie normy. Samochody driftują między zaparkowanymi autami. W każdej chwili może dojść do tragedii - alarmuje Michał, także nasz Czytelnik.

ZOBACZCIE NAGRANIE OD CZYTELNIKA, NA KTÓRYM SŁYCHAĆ PISK OPON DRIFTUJĄCYCH AUT

Mieszkańcy mówią nam, że chcą powrotu normalności w swojej okolicy i apelują do lokalnych władz oraz służb o egzekwowanie przestrzegania przepisów drogowych. Czekają na konkretne działania urzędników i policji. Co służby mówią na ten temat?

- W tym rejonie funkcjonariusze odnotowują zgłoszenia dotyczące zakłóceń spokoju, związanego z zachowaniami kierowców naruszających przepisy Ustawy o ruchu drogowym. Wrocławscy policjanci prowadzą, także w tym rejonie, koordynowane głównie przez Wydział Ruchu Drogowego komendy miejskiej prewencyjne działania – mówi st. asp. Aleksandra Freus z Komendy Miejskiej Policji.

Zgłoszenia mieszkańców dotyczące driftowania na parkingu przy ul. Królewieckiej.
Zgłoszenia mieszkańców dotyczące driftowania na parkingu przy ul. Królewieckiej. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, od 1 stycznia pojawiło się blisko 120 zgłoszeń dotyczących "driftu" na parkingu przy ul. Królewieckiej. Jedynie 10 z nich zostało potwierdzonych przez policję i w tych sprawach były lub są prowadzone policyjne działania. Jak mówią mieszkańcy, patrole policyjne w tym miejscu nie dają zamierzonego efektu. Czy jest jakiś pomysł, aby ukrócić proceder?

- Jednym z elementów, zmierzających do ograniczenia tego typu zdarzeń, jest współpraca z zarządcami obiektów i terenów w zakresie tzw. prewencji przestrzennej, polegającej na budowaniu ograniczników prędkości, progów zwalniających i innych elementów infrastruktury drogowej eliminujących zagrożenia związane z omawianym obszarem – dodaje policjantka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska