MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasz sojusznik został zaatakowany. Co robimy: walczymy czy negocjujemy? Każdy może się sprawdzić. Kiedy? Już w sobotę 27 kwietnia

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Uczestnicy Wielkiej Gry Wojennej będą mieć okazję zmierzyć się z bardzo realnym wrogiem. To jedna z niewielu szans, by sprawdzić, czy potrafimy wziąć na siebie odpowiedzialność
Uczestnicy Wielkiej Gry Wojennej będą mieć okazję zmierzyć się z bardzo realnym wrogiem. To jedna z niewielu szans, by sprawdzić, czy potrafimy wziąć na siebie odpowiedzialność print screen z Youtube/WielkaGraWojenna.pl
Już w sobotę (27 kwietnia) o godz. 10:00 rozpocznie się Wielka Gra Wojenna, która pozwoli uczestnikom tej mrocznej zabawy wziąć udział w symulacji konfliktu zbrojnego na Wschodzie. Twórcy projektu, w świecie realnym absolutnie wybitni eksperci ds. bezpieczeństwa przeniosą nas do roku 2026, w którym ma wydarzyć się coś złego. Od tego jak zareagujemy, zależeć będą dalsze losy regionu. Wciąż jeszcze można zapisać się na udział w tym pasjonującym przedsięwzięciu.

Spis treści

Miejsce Polski i Państw Bałtyckich zajmą w Wielkiej Grze Wojennej ich odpowiednicy o podobnie brzmiących kryptonimach. Przebieg wydarzeń będzie jednak oparty na realnych scenariuszach ćwiczonych przez Siły Zbrojne RP.

Od tego zacznie się konflikt. Już za dwa lata

Przykładowy scenariusz to konflikt w 2026 roku: rośnie napięcie pomiędzy trzema małymi krajami będącymi członkami sojuszu wojskowego KATO: Listwią, Łotucją, Estiną a ich sąsiadami: Resoją i Białoresoją. Ostatecznie jedno z tych państw zostaje zaatakowane. Polandia jako najbliższy z dużych sojuszników paktu wojskowego musi zareagować pierwsza.

Obejrzyj: zapowiedź Wielkiej Gry Wojennej

Trzeba będzie zareagować. Cena może być wysoka

Uczestnicy gry będą musieli wybrać w imieniu Polandii albo: zdecydowane włączenie się do konfliktu albo podjęcie próby jego wygaszenia. Każda z decyzji będzie niosła za sobą konsekwencje; jak w prawdziwym życiu.

– Poprzez Wielką Grę Wojenną chcemy budować świadomość w społeczeństwie oraz pobudzić obywateli do dyskusji na temat bezpieczeństwa kraju oraz pewnych wątków geopolitycznych – mówi międzynarodowy konsultant projektów strategicznych Tomasz Gorzycki.

Jak jednak zaznacza ekspert, to nie jest prawdziwa gra wojenna, która trwa kilka dni, podczas której wylicza się liczbę straconych czołgów, czy obronionych celów. – Takie rzeczy robią wojskowi. Gdybyśmy chcieli przenieść te doświadczenia na grunt cywilny, to zabiłyby one całą koncepcję budowania świadomości poprzez zabawę – zauważa Gorzycki. Jak zatem będzie wyglądać zabawa?

Grę poprowadzą uznani eksperci ds. bezpieczeństwa

Uczestnicy gry będą prowadzeni przez wybitne osoby – ekspertów w dziedzinie geostrategii, gier wojennych i wojskowości. Wśród nich znajdą się generał Waldemar Skrzypczak, pułkownik rez. Piotr Lewandowski, Greg Melcher pełniący funkcję dyrektora operacyjnego Center for the Study of New Generation Warfare, historyk i publicysta Marek Budzisz oraz konsultant międzynarodowych projektów strategicznych Tomasz Gorzycki.

Na uczestników czekają różne scenariusze

W związku z tym, że wydarzenie będzie odbywać się online, decyzje będą podejmowane na bieżąco, po rozważeniu wszystkich za i przeciw, ryzyk i potencjalnych korzyści. Nie będzie jednak gwarantowanych rozwiązań. Jak w każdym konflikcie zbrojnym uczestnicy będą musieli zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest „mgła wojny”, czyli z zaskakującym obrotem spraw.

Początek Wielkiej Gry Wojennej zaplanowany jest na godz. 10:00, 27 kwietnia. Koniec zabawy przewidziany jest na godz. 14:00. Tu znajdziesz więcej szczegółów dotyczących możliwości wzięcia udziału w: Wielkiej Grze Wojennej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasz sojusznik został zaatakowany. Co robimy: walczymy czy negocjujemy? Każdy może się sprawdzić. Kiedy? Już w sobotę 27 kwietnia - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska