MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ludzkie szczątki znalezione w lasach Dolnego Śląska. Jeden z grobów porastały piękne kwiaty

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
od 16 lat
Z początkiem wiosny archeolodzy wrócili do pracy w dolnośląskich lasach. W ostatnim tygodniu pracownicy fundacji „Pomost” natrafili na szczątki dwóch ciał. To osoby, które zginęły podczas II wojny światowej. Przez 80 lat jeden z grobów porastały kwiaty.

Leśny grób nieopodal Legnicy

Pierwszy z grobów pracownicy Pomostu odkryli pomiędzy miejscowościami Goślinów i Gniewomirowice w gminie Miłkowice. Przy leśnej drodze znajdowała się anonimowa mogiła, która do lat 80-tych pozostawała pod opieką mieszkańców.

Lokalizację leśnego grobu zdradzały jedynie porastające wiosenne kwiaty. Badania archeologiczne w tym miejscu zostały przeprowadzone w poniedziałek.

- Według relacji mieszkańców Goślinowa w grobie tym pochowano zwłoki pochodzącego z tej miejscowości niemieckiego małżeństwa, które zostało zabite przez czerwonoarmistów. We wskazanym miejscu odkryliśmy jednak szczątki tylko jednej osoby (mężczyzny). W dodatku zalegały one bardzo płytko w dwóch koncentracjach, bez układu anatomicznego – mówią archeolodzy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost".

Szczątki żołnierza Wehrmachtu odnalezione nad Odrą

Drugi grób, który został w marcu odkryty na Dolnym Śląsku znajduje się w Chobieni. Między miejscowościami, których odnaleziono szczątki jest 60 km.

- prowadziliśmy prace ekshumacyjne w północnej części miejscowości. Podczas naszych poszukiwań podjęliśmy niekompletne szczątki żołnierza niemieckiego, który poległ na przełomie stycznia i lutego 1945 r. W jamie grobowej nie odnaleźliśmy znaku tożsamości – przekazuje fundacja Pomost.

Teraz szczątki odnaleziono w obu grobach zostaną pochowane na lokalnych cmentarzach.

Podobnych grobów na Dolnym Śląsku jest więcej

Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost" od lat prowadzi badania na Dolnym Śląsku. Oprócz dwóch leśnych grobów w tym roku pracownicy fundacji dokonali niesamowitego odkrycia w Legnicy. Tam na prywatnej posesji, w przy domowym ogródku znajdowały się szczątki trzech żołnierzy niemieckich.

To swego rodzaju powtórka z historii we Wrocławiu. Tam w maju 2023 roku na prywatnej posesji nieopodal Hali Stulecia także odkryto zbiorową mogiłę. Ale w niej było pochowanych 120 osób!

ZOBACZ GALERIĘ Z LASÓW:

Grób ze szczątkami małżeństwa z Gniewomirowice.

Ludzkie szczątki znalezione w lasach Dolnego Śląska. Jeden z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska