Nasza Loteria

Bajkowa kraina kolorowych wysp pod Wrocławiem. Jesienią prezentuje się zjawiskowo!

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Obszar Natura 2000 w zachodniej części Zalewu Mietkowskiego. To cudowna kraina wysp i wysepek, prawdziwe królestwo ptaków nieopodal Wrocławia.
Obszar Natura 2000 w zachodniej części Zalewu Mietkowskiego. To cudowna kraina wysp i wysepek, prawdziwe królestwo ptaków nieopodal Wrocławia. Jerzy Wójcik
Przyjęło się, że ptasim królestwem na Dolnym Śląsku jest Dolina Baryczy. Owszem, nie można tym terenom odmówić malowniczości i liczebności ptactwa wodnego, jednak bliżej Wrocławia jest równie wyjątkowe miejsce pod tym względem! Leży na terenie parku krajobrazowego Dolina Bystrzycy, a dodatkowo utworzono tutaj obszar Natura 2000.

Obszar Natura 2000 "Zbiornik Mietkowski" chroni ponad 120 stwierdzonych gatunków ptaków, których liczebność może sięgnąć okresowo nawet ponad 70 tys. osobników! Zajmuje on niezwykle efektowną, zachodnią część Zalewu Mietkowskiego, gdzie swoje ujście do zalewu ma rzeka Bystrzyca. To fragment z dziesiątkami malowniczych wysp i wysepek. Niektóre z nich pojawiają się tylko okresowo, przy niższym stanie wody. Całość tworzy fantastyczny krajobraz, zwłaszcza gdy mamy możliwość obserwacji z lotu ptaka.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ BAJKOWEGO KRAJOBRAZU POD WROCŁAWIEM - KLIKNIJ W GALERIĘ PONIŻEJ

Obszar Natura 2000 w zachodniej części Zalewu Mietkowskiego. To cudowna kraina wysp i wysepek, prawdziwe królestwo ptaków nieopodal Wrocławia.

Bajkowa kraina kolorowych wysp pod Wrocławiem. Jesienią prez...

Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Zbiornik Mietkowski, to w skali Polski jedno z najważniejszych lęgowisk m.in. rybitwy rzecznej i mewy czarnogłowej, gniazdujących na wyspach doskonale widocznych na zdjęciach. To także skupisko ptaków wodno-błotnych, wykorzystujących zbiornik jako miejsce żerowania i odpoczynku podczas wiosennych i jesiennych migracji, a także jako miejsce zimowania. Celem ochrony są tutaj takie gatunki ptaków jak:

  • mewa czarnogłowa,
  • rybitwa rzeczna
  • rybitwa białoczelna
  • gęś zbożowa i białoczelna,
  • krzyżówka,
  • płaskonos,
  • kulik wielki,
  • śmieszka
  • ohar

OBSZAR NATURA 2000 NAD ZALEWEM MIETKOWSKIM - TEREN SPECJALNEJ OCHRONY PTAKÓW:

ZOBACZ TAKŻE:

Rekordowe koncentracje migrujących gęsi, obserwowane na zbiorniku Mietkowskim, dochodzą do 65 tys. osobników, jednak standardowe stada spotykane na jesieni, to około 25 000 - 30 000 ptaków. Ekolodzy szacują, że na zbiorniku zimę spędza nawet do 10 tysięcy ptaków. Tak liczna obecność ponad 120 gatunków ptaków uzależniona jest oczywiście od występowania bezpiecznych miejsc odpoczynku i noclegu, którymi są:

  • odsłonięte, błotniste dna
  • niezarośnięte wyspy i łachy

W ostatnich kilku latach to człowiek i jego działania bardzo przyczyniły się do zbudowania w tym miejscu bezpiecznych warunków bytowania ptactwa. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu realizowała projekt pod nazwą „Przywracanie i ochrona warunków siedliskowych dla gatunków ptaków występujących w obszarze Natura 2000 Zbiornik Mietkowski”. Prowadzone prace polegały na:

  • wycince i karczowaniu drzew i krzewów w strefie brzegowej zbiornika
  • niwelacji i wyprofilowaniu terenu w sposób zapewniający powstanie dogodnych żerowisk dla ptaków

OGROMNA WYCINKA PRZY ZALEWIE MIETKOWSKIM - CZYTAJ WIĘCEJ:

Usunięcie drzew i krzewów oraz ukształtowanie i wyprofilowanie linii i strefy brzegowej przyczyniły się do zwiększenia bezpieczeństwa żerujących wzdłuż linii brzegowej ptaków brodzących. Doprowadziło to do poprawy widoczności okolicy i zniwelowanie presji ze strony drapieżników. Nie mają one łatwej możliwości atakowania z drzew, a żerujące ptaki będą mogą zauważyć ewentualne zagrożenie i podjąć ucieczkę, również przed zbliżającym się człowiekiem.

Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa gniazdowania oraz rozmnażania się ptaków na obszarze Natura 2000 mają także działania podejmowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu we współpracy z Wodami Polskimi, czyli zarządcą zbiornika. Ten drugi w taki sposób piętrzy wodę na zbiorniku (służy do tego tama znajdująca się od strony wschodniej), by wyspy od strony ujścia Bystrzycy nie były zalewane i ptaki mogły spokojnie zakładać tam gniazda. Jesienią doskonale widać dziesiątki wysp, porozrzucanych efektownie przy zachodniej linii brzegowej zalewu. To niezwykły krajobraz, stworzony przez człowieka, dla dobra ptactwa i oby taki pozostał.

Oczywiście zdarzają się okresy takiej suszy, że nawet zwiększone piętrzenie na tamie zalewu nie pomaga, gdy w rzece Bystrzycy zwyczajnie brakuje wody. CZYTAJ PONIŻEJ, ZOBACZ ZDJĘCIA:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Budowle hydrotechniczne

http://www.atrakcjetechniki.karr.pl/pl/1074.html

http://www.elektro.info.pl/artykul/e-fotoreportarze/3824,jeleniogorska-energetyka-wodna-wybrane-male-elektrownie-wodne-1
G
Gość
Powódź z końca lipca roku 1897 stała się bodźcem dla niemieckich inżynierów i techników, aby zapobiec rozmiarom klęski w przyszłości. Powstaje ambitny plan wzniesienia konstrukcji hydrotechnicznych: zapór, śluz, zbiorników retencyjnych, które miały pomóc ujarzmić człowiekowi siłę żywiołu powodziowych wód.

Jak już wspominaliśmy, największym przedsięwzięciem była budowa tamy i zbiornika w Pilchowicach. Głównym projektantem zapory był profesor Otto Intze z Aachen (Akwizgranu).

Niemcy zbudowali ją z kamieni łączonych betonem. Na tyle skutecznie, że oparła się kilkudziesięciu wodnym żywiołom, które na przez lata jej zagrażały. Całość powstała szybko, jak na tamte czasy, bo w przeciągu ośmiu lat (1906 – 1912). Na otwarcie tamy przyjechał cesarz Wilhelm. Odsłonięto okolicznościową tablicę ku pamięci ofiar powodzi z roku 1897. Zniknęła po 1945 roku.

Nie tylko ta konstrukcja powstała w tamtych latach. We wspomnianych Kowarach pomni nauczki powodzi włodarze miasta regulują Jedlicę, między innymi dzięki pieniądzom przekazanym cesarzową Augustynę. Dzięki kamiennym konstrukcjom kolejna powódź, w roku 1899, nie jest już dla miasta w takim stopniu odczuwalna.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska