MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Susza pod Wrocławiem. Zalew Mietkowski znika w oczach, widać dawną linię kolejową (ZDJĘCIA)

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
W popularnym podwrocławskim Zalewie Mietkowskim w bardzo szybkim tempie ubywa wody. Pomost przy plaży w ośrodku sportów wodnych w Borzygniewie (pod Mietkowem) stoi już na mule, zamiast unosić się na wodzie. Przy tamie jest około 6-7 metrów wody mniej niż zwykle. Co jest przyczyną wysychania zbiornika?

To nie pierwszy taki przypadek, gdy poziom wody w Zalewie Mietkowskim jest bardzo niski. W 2011 roku mieliśmy taką sytuację, że na dnie zbiornika pozostały praktycznie tylko większe kałuże. Ale wówczas zdecydował o tym człowiek. Zarządca zbiornika (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu) wydał decyzję o przeprowadzeniu remontu obwałowań. Trzeba było uzupełnić szczeliny tworzące się pomiędzy betonowymi płytami ułożonymi na wale od strony tamy.

ZOBACZ TAKŻE: REMONT WAŁÓW ZALEWU MIETKOWSKIEGO - ZE ZBIORNIKA SPUSZCZONO WODĘ - ZDJĘCIA

Zalew Mietkowski wciąż pusty, dziś to tylko kilka większych kałuż

Do zalewu w Mietkowie powoli wraca woda (Zobacz zdjęcia)

Teraz nie trzeba przeprowadzać żadnego remontu, a poziom wody obniża się z powodu suszy i bardzo małego dopływu wody do zbiornika. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wyjaśnia, że jesienią 2019 roku pojawiały się okresy, w których dopływ był niższy od wymaganego odpływu. Dziś, gdy spojrzy się na cienką stróżkę Bystrzycy zasilającej zalew (ujście do zbiornika w pobliżu wsi Domanice) i porówna z odpływem na tamie w pobliżu Mietkowa, gołym okiem widać różnicę i widać, że wody wciąż ubywa.

Dla zarządzających ośrodkiem sportów wodnych w Borzygniewie to dobry czas na wykonywanie prac porządkowych przy pomoście i popularnej w sezonie plaży. Tutaj ciekawostka, widoczna na naszych zdjęciach. W pobliżu pomostu, widać wyraźnie zbudowany z charakterystycznego tłucznia fragment nasypu kolejowego ciągnący się od strony Mietkowa w kierunku Imbramowic. Uważni obserwatorzy zobaczą także zardzewiałe resztki słupa trakcyjnego, przycięte dziś przy samej ziemi.

ZOBACZ: TAK BUDOWANO ZALEW MIETKOWSKI

Zalew Mietkowski ma 30 lat. Tak powstawał [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

To właśnie po dzisiejszym dnie zalewu prowadziła jeszcze w latach 70-tych poprzedniego wieku główna linia kolejowa z Wrocławia w kierunku Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Gdy podjęto decyzję o budowie zalewu, linię o kilkaset metrów na północny-zachód. Stare tory rozebrano, a dawny nasyp zalała woda z Bystrzycy.

Najbardziej brak wody w zalewie widać dziś przy samym dopływie Bystrzycy - w pobliżu Domanic o chronionego obszaru Natura 2000. Podczas normalnego stanu wody tworzą się tutaj wyspy, teraz można spokojnie przemieszczać się między nimi, a krajobraz przypomina nieco ten księżycowy. Niestety, woda odsłoniła w tej popularnej wśród wędkarzy okolicy także mnóstwo śmieci na dnie zbiornika. Co prawda w kwietniu 2019 roku zorganizowano sprzątanie brzegów Zalewu Mietkowskiego, ale akcja dotyczyła głównie terenów w pobliżu ośrodka sportów wodnych. Aż się prosi, by w tym czasie gdy jest bardzo mało wody, wędkarze posprzątali po sobie teren przy ujściu Bystrzyc.

SUSZA W POLSCE - ZOBACZ WIĘCEJ

ZOBACZ TEŻ:

Bardzo niski poziom wody. Ukazały się ruiny wsi w zbiorniku (ZDJĘCIA)

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska