Alicja Chybicka kandydatką na prezydenta Wrocławia. Ma...

  Alicja Chybicka kandydatką na prezydenta Wrocławia. Ma łączyć wszystkich przeciw PiS

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Profesor Alicja Chybicka
  1/13
  przejdź do galerii

  Profesor Alicja Chybicka

  Zarząd Platformy Obywatelskiej we Wrocławiu oficjalnie zaproponował dziś wieczorem, aby kandydatką na prezydenta Wrocławia w przyszłorocznych wyborach została prof. Alicja Chybicka, posłanka tej partii i szefowa kliniki onkologii dziecięcej w szpitalu przy Borowskiej. Działacze PO liczą, że prof. Alicja Chybicka uzyska poparcie także innych opozycyjnych partii, w tym Nowoczesnej, a także stowarzyszeń i ruchów miejskich. Proponują, by była to wspólna kandydatka przeciw Prawu i Sprawiedliwości. Dlatego teraz władze Platformy we Wrocławiu będą konsultowały swój pomysł z innymi organizacjami. Nowoczesna już zapowiada: Zastanowimy się nad tą kandydaturą. Jej poparcie wyklucza za to SLD.
  - Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Wrocławia, przeciwnych wizji państwa i samorządu terytorialnego realizowanej przez PiS, zgłoszenia w nadchodzących wyborach samorządowych kandydatury na prezydenta Wrocławia łączącej różne środowiska obywatelskie, która może uzyskać poparcie jak największej liczby wyborców oraz organizacji i partii proponujemy naszym partnerom do konsultacji prof. Alicję Chybicką - to fragment uchwały, która dziś została jednogłośnie przyjęta przez Zarząd Powiatu Wrocławskiego Platformy Obywatelskiej.

  O prof. Alicji Chybickiej, jako kandydatce, która będzie walczyła o schedę po Rafale Dutkiewiczu w Platformie Obywatelskiej mówiło się od jakiegoś czasu. Drugą z wymienianych potencjalnych kandydatek była Barbara Zdrojewska, żona byłego prezydenta Wrocławia Bogdana Zdrojewskiego.

  - To dla mnie zaszczyt, ale jest jeszcze daleko, żeby mówić w tym momencie o szczegółach. Jest mi miło, że ktoś we mnie pokłada nadzieję – mówi prof. Alicja Chybicka. Jakiego Wrocławia będzie chciała? - Jest zbyt wcześnie, żeby mówić o konkretach dotyczących programu dla Wrocławia - odpowiada.

  Zobacz też: Alicja Chybicka wpływową kobietą? Głosuj w plebiscycie Gazety Wrocławskiej

  Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy wspominał, że kandydatem na miejsce po Rafale Dutkiewiczu powinna być osoba jak najmniej partyjna, która będzie potrafiła skupić wokół siebie miejskie ruchy. Politycy uznali, że prof. Alicja Chybicka doskonale nadaje się do tej roli.

  - Musimy być otwarci na silne kandydatury, także te spoza partii, które będą miały szansę uzyskać jak największe poparcie w wyborach samorządowych – przekonuje senator Jarosław Duda, szef wrocławskiej Platformy Obywatelskiej. - We Wrocławiu proponujemy kandydaturę prof. Alicji Chybickiej. Wierzymy w to, że będzie potrafiła skutecznie zjednoczyć ruch antypisowski w mieście. Jej dotychczasowe dokonania, kariera zawodowa i osobowość gwarantują, że będzie dobrym prezydentem Wrocławia – dodaje Jarosław Duda.

  Zobacz galerię

  Sonda

  Czy Alicja Chybicka to dobra kandydatka na prezydenta Wrocławia?  Alicja Chybicka ma 66 lat, obecnie jest posłanką. Mandat zdobyła startując z pierwszego miejsca na liście Platformy Obywatelskiej, ale formalnie nie jest członkiem partii. Jest kierownikiem Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w szpitalu przy Borowskiej. Wcześniej była prezesem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

  Decyzja zarządu Platformy Obywatelskiej we Wrocławiu to skutek tego, o czym Grzegorz Schetyna mówił w weekend w stolicy Dolnego Śląska. Przewodniczący Platformy alarmował, że PiS organizuje zamach na samorządy, a zadaniem Platformy będzie zorganizować obywatelski opór. Schetyna uważa, że politycy muszą być przygotowani na różne scenariusze, także ten w którym PiS zmieni ordynację wyborczą i doprowadzi do tego, że wynik wyborów będzie rozstrzygany w pierwszej turze. W partii panuje silne przekonanie, że w wyborach samorządowych, które mają się odbyć jesienią 2018 roku, powinni zostać wystawieni kandydaci, którzy będą zdolni zebrać wokół swojej osoby, jak najszersze poparcie. Wszystko po to, żeby pokonać Prawo i Sprawiedliwość.


  Kto może poprzeć Chybicką?

  Czy Alicja Chybicka ma szansę na poparcie Nowoczesnej?
  - Przedyskutujemy ten pomysł na zarządzie regionu. Będziemy się zastanawiać. 11 marca mamy zarząd krajowy i na pewno będziemy też o tym rozmawiać – mówi Tadeusz Grabarek, przewodniczący Nowoczesnej na Dolnym Śląsku. Grabarek dodaje, że dla pracy zawodowej prof. Alicji Chybickiej ma pełne uznanie.

  - Pośpiech PO jest nieco niezrozumiały - komentuje jednak poseł Nowoczesnej Michał Jaros. - Były dwie kandydatki cieszące się dużym poparciem, szast-prast, jest już tylko jedna. Spodziewałem się konsultacji i bardziej demokratycznego procesu. My stawiamy na inny model wyłaniania kandydata. Chcemy, żeby nowoczesny Wrocław był również w sposób nowoczesny poinformowany o tym jak wybieramy kandydaturę - dodaje Jaros. - Profesor Chybicka to niebywały fachowiec, ceniony w środowisku medycznym, cieszy się uznaniem rodziców i dzieci. Ciężko mi przychodzi sobie wyobrazić koniec tej współpracy. Nadmierny pośpiech może sugerować chęć skorzystania ze starych, utartych szlaków. Rozumiem PO, ale ja wolę nowe drogi. Wolę postęp, dlatego kandydata wybierzemy w nowoczesny sposób - dodaje poseł.

  - Jeśli ktoś z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego zdecyduje się na start w wyborach, nie będziemy tego robić przeciwko komuś lub czemuś. Chcemy prezentować pozytywny program - mówi Tomasz Owczarek, były kandydat na prezydenta Wrocławia, lider Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego. - Panią profesor bardzo szanuję, ale kompletnie nie wiem, jakie ma poglądy na samorząd, jaki ma pomysł na Wrocław. Trudno więc mówić teraz, czy jesteśmy w stanie ją poprzeć - dodaje Tomasz Owaczarek.

  Katarzyna Obara-Kowalska, była radna klubu Rafała Dutkiewicza, która dziś wspiera opozycyjne stowarzyszenie OK Wrocław 2018 nie zamierza popierać prof. Alicji Chybickiej. - Jest na pewno świetnym lekarzem, ale nie byłaby dobrym prezydentem Wrocławia. To nie jest nowa jakość, którą Platforma zapowiadała i obiecywała. Z całym szacunkiem do wielu talentów dla pani profesor, sam fakt posiadania znanego nazwiska to za mało – mówi radna Katarzyna Obara-Kowalska.

  Pomysł Platformy Obywatelskiej nie podoba się również SLD.
  - Poobijana Platforma Obywatelska próbuje ucieczki do przodu i jako pierwsza pokazuje kandydatkę na prezydenta, która jest znanym lekarzem leczącym dzieci. Nie podoba mi się szukanie kandydata przeciwko komuś, kandydat na tak ważny urząd powinien mieć przede wszystkim dobry i realny program - komentuje radny SLD Dominik Kłosowski. - Jako SLD mamy dobry program dla Wrocławia, a kandydata pokażemy jesienią tego roku, rok przed wyborami. Będziemy na ten temat rozmawiać w środowisku lewicowym. Grzegorz Schetyna próbuje wykonać kolejny chytry ruch, który ma stać się ratunkiem dla topniejącej w sondażach Platformy - uważa Kłosowski.

  Przypomnijmy, że przed kilkunastoma tygodniami prezydent Rafał Dutkiewicz ogłosił, że sam nie będzie już startował w wyborach prezydenckich we Wrocławiu.

  Zobacz galerię

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (270)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chybicka nie głosuje bo nie wie że jej głos coś znaczy

  Wrocławianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  czyli wie, że jej głos nic nie znaczy. Hahahahaha co za idiotka. I taką idiotkę PO chce nam wstawić na prezydenta miasta. Przecież to będzie pionek, którym będzie rządził niemiec szetyna....rozwiń całość

  czyli wie, że jej głos nic nie znaczy. Hahahahaha co za idiotka. I taką idiotkę PO chce nam wstawić na prezydenta miasta. Przecież to będzie pionek, którym będzie rządził niemiec szetyna.
  http://www.f******/wydarzenia/polityka/chybicka-nie-wiedziala-ze-jej-glos-cos-znaczy/y4h25nqzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wrocławiak

  polio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Czy któryś kandydat mieszka w ogóle w tym mieście ? Znów prezydentem będzie słoik który ma gdzieś mieszkańców miasta bo Sam mieszka w Pacanowie ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani Chybicka

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Pani profesor Jest wybitnym cenionym lekarzem ale jako prezydenta to na pewno nie,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kazdy robi to co umie

  adx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  Prezydent jest dla Wrocławia a nie przeciw PIS. Pani profesor powinna się szanować a nie dać się wrabiać osobnikowi typu Schetyna.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla kariery

  Beznadzeja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  Ta Pani jest lekarzem i tu się nie mam co wymądrzać, ale na litość boską, niechże kobieta przejrzy na oczy, co nam szykuje we Wrocku: niekompetentyzm i bezprofesjonalizm jako Prezydent miasta. Mam...rozwiń całość

  Ta Pani jest lekarzem i tu się nie mam co wymądrzać, ale na litość boską, niechże kobieta przejrzy na oczy, co nam szykuje we Wrocku: niekompetentyzm i bezprofesjonalizm jako Prezydent miasta. Mam nadzieję,że ją totalnie zrównają z ziemią w dyskusjach przedwyborczych inni, mam nadzieję profesjonalni i kompetentni przyszli kandydaci na Prezydenta, żeby zobaczyła,że "popychanie partyjne"ją ośmiesza. Bezmózgowe traktowanie potrzeb zniszczonegomiasta.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla kariery

  Beznadzeja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  Ta Pani jest lekarzem i tu się nie mam co wymądrzać, ale na litość boską, niechże kobieta przejrzy na oczy, co nam szykuje we Wrocku: niekompetentyzm i bezprofesjonalizm jako Prezydent miasta. Mam...rozwiń całość

  Ta Pani jest lekarzem i tu się nie mam co wymądrzać, ale na litość boską, niechże kobieta przejrzy na oczy, co nam szykuje we Wrocku: niekompetentyzm i bezprofesjonalizm jako Prezydent miasta. Mam nadzieję,że ją totalnie zrównają z ziemią w dyskusjach przedwyborczych inni, mam nadzieję profesjonalni i kompetentni przyszli kandydaci na Prezydenta, żeby zobaczyła,że "popychanie partyjne"ją ośmiesza. Bezmózgowe traktowanie potrzeb zniszczonegomiasta.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kandydatura

  anipri (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

  Czy nie będzie to ze szkodą dla chorych dzieci?? W polityce nie ma sentymentów ,nie ma czasu na koncentrowaniu się na jednym (Chorych dzieciach). Niech każdy robi to do czego został powołany i...rozwiń całość

  Czy nie będzie to ze szkodą dla chorych dzieci?? W polityce nie ma sentymentów ,nie ma czasu na koncentrowaniu się na jednym (Chorych dzieciach). Niech każdy robi to do czego został powołany i niech pełni swą misję do końca w służbie bliźniemu. Z całym szacunkiem ale szkoda dzieci.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie będę się..

  JEJK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 14

  Nie jest to konkurs na miss Świata, ale tak przez 4 (8?) lat tą Panią oglądać...Czy nie ma żółtaczki?. powinna się zbadać...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pani doktor lepiej niech nie ulecza miasta...

  dlugo_pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 16

  ...czekaja zawsze pacjenci...a ten miejski balagan moze poczekac na kuracje...to nic pilnego...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PANI PROFESOR KOCHNA !!!!!!

  Adziama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

  Pani profesor kochana, czy dalej będzie Pani leczyć chore dzieciaczki w wolnych chwilach, gdy nie daj Boże zostanie Pani prezydentem Wrocławia? Bo ja jakoś nie widzę możliwości, aby tak się...rozwiń całość

  Pani profesor kochana, czy dalej będzie Pani leczyć chore dzieciaczki w wolnych chwilach, gdy nie daj Boże zostanie Pani prezydentem Wrocławia? Bo ja jakoś nie widzę możliwości, aby tak się działo.... Proszę to dobrze przemyśleć, bo ze stołków szybko się spada !zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecane

  Ferie zimowe 2019 - terminy

  Ferie zimowe 2019 - terminy

  Najlepsi dolnośląscy lekarze nagrodzeni

  Najlepsi dolnośląscy lekarze nagrodzeni

  Życzenia świąteczne na Boże Narodzenie

  Życzenia świąteczne na Boże Narodzenie

  Estakada na pl. Społecznym będzie zburzona

  Estakada na pl. Społecznym będzie zburzona